Kwadrofonik - koncert w Teremiskach

dodane dnia: 2013-08-13 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2013-08-16
Zapraszamy na koncert zespołu Kwadrofonik - niezwykłego kwartetu złożonego z duetu fortepianowego (Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsiki) i perkusyjnego (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękała), który wystąpi wraz z Dorotą Miśkiewicz, wybitnie uzdolnioną wokalistką, skrzypaczką i kompozytorką z okazji obchodów Roku Witolda Lutosławskiego.

W programie znajdą się nowe opracowania piosenek Witolda Lutosławskiego do słów Juliana Tuwima skierowane zarówno do dziecięcego, jak i dorosłego odbiorcy. Wiersze Juliana Tuwima, mające formę humorystycznych opowiastek, połączone z prostymi, czerpiącymi z ludowej tradycji melodiami zainteresują najmłodszych. Dorośli odbiorcy natomiast będą mieli możliwość poznania typowej dla Lutosławskiego, nowoczesnej i złożonej harmonii. Poznania wyjątkowego, bo dokonującego się za sprawą artystów, uhonorowanych wieloma nagrodami za nowoczesność i innowacyjność w połączeniu z wiernością polskiej, muzycznej tradycji. Elementem dodatkowo ułatwiającymi odbiór koncertu będą wizualizacje artystki wizualnej VJ Jago, zwyciężczyni najważniejszego w Polsce konkursu sztuki VJ-skiej, Videozone VJ Contest. Usłyszymy "Idzie Grześ przez wieś", "Trudny rachunek", "O Panu Tralalińskim", "Kotek", "Ptasie plotki", "Rok i bieda" i "Taniec".

Koncert miał swoją premierę podczas tegorocznego Biennale Sztuki Dziecka w Poznaniu, wykonywany był również m.in. w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Kwadrofonik wykona również utwory zaczerpnięte z tradycji ludowej: Sygnały Bazunowe, Pozic mamo raz, Któż tam po kómorze, W kościele byli, Mazurek C-dur, Mazurek D-dur.

Wykonawcy:
Dorota Miśkiewicz – śpiew
Zespół Kwadrofonik w składzie:
Emilia Sitarz – fortepian,
Bartłomiej Wąsik – fortepian,
Magdalena Kordylasińska – instrumenty perkusyjne,
Miłosz Pękała - instrumenty perkusyjne

Kwadrofonik
Muzyki Kwadrofonika nie da się określić jednym słowem, żadna etykietka nie wydaje się odpowiednia. Ale słucha się jej znakomicie. „Rzeczpospolita”

Kwadrofonik to jedyny kwartet w Polsce i jeden z niewielu istniejących na świecie powstały z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Tworzą go Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) oraz Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala (Hob-beats Duo).
Kariera zespołu zaczęła się w 2006 roku od spektakularnego zwycięstwa podczas 9. Festiwalu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja", na którym muzycy otrzymali Grand Prix, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Prezydenta Warszawy. Krytyka uznała zespół za odkrywczy i wytyczający nowe tory w muzyce folkowej.
Artyści Kwadrofonik prowadzą niezwykły dialog muzyczny, w którym niemal niezauważalnie zamieniają funkcje instrumentów - fortepiany stają się instrumentami perkusyjnymi, a grupy instrumentów perkusyjnych przejmują funkcje instrumentów melodycznych. W 2007 roku Kwadrofonik został laureatem prestiżowej Nagrody Specjalnej 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej (EBU) „Svetozar Stracina" w Bratysławie. Nagroda za nowoczesność, innowacyjność i wierność tradycji przyznana została po raz pierwszy w historii tego konkursu. W 2008 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu „Folklove”, za którą otrzymali Folkowy Fonogram Roku – nagrodę krytyków za najlepszą płytę z muzyką folk.

Zespół gościł na wielu festiwalach w Polsce, Niemczech, Izraelu, Brazylii. W sezonie 2010/2011 wystąpi m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (m. in. w prestiżowej Carnegie Hall) oraz zadebiutuje w Filharmonii Berlińskiej.

Kwadrofonik doceniany jest przez publiczność nie tylko za wysoki poziom wykonawczy, lecz także za zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i dwóch fortepianów, precyzję wykonania, żywiołowość oraz dar nawiązywania bezpośredniego kontaktu ze słuchaczami. Warto dodać, że koncerty grupy stają się widowiskami, podczas których muzycy w niezwykle plastyczny sposób wykorzystują często kilkadziesiąt instrumentów.

Dorota Miśkiewicz
Muzykę na wdrukowaną w geny. Jej ojciec, Henryk Miśkiewicz to znany saksofonista jazzowy, brat Michał to perkusista. Dorota rozpoczęła swoją muzyczną drogę jako uczennica w klasie skrzypiec, ale bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe. Ilość projektów, kolaboracji, sesji, koncertów, w jakie angażowała się przez lata swojej obecności na scenie jest niezliczona. Równie nieprzebrana jest ilość gatunków muzycznych, przez które podróżowała. Zakotwiczona w jazzie, wypływała jednak na szerokie wody eksperymentów – zarówno na te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Współpracowała z Cesarią Evorą, Anną Maria Jopek, Nigelem Kennedym, Janem Ptaszynem Wróblewskim, legendą polskiego jazzu Włodzimierzem Nahornym. Znalazła też czas, żeby regularnie nagrywać solowe albumy – „Dorota Miśkiewicz Goes to Heaven – Zatrzymaj się” w 2002 roku, „Pod rzęsami” w 2005 i „Caminho” w 2008. W 2012 roku wydała czwartą, autorską płytę pt. „Ale”

Godz. 19.00
Wstęp wolny.
Miejsce imprezy
Teremiski 30, Teatr w stodole

874 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39