Matura. Jak białostoccy uczniowie oceniają egzamin z języka polskiego? [ARKUSZE]

2021.05.04 13:51
We wtorek (4.05) równo o godz. 9.00 w szkolnych ławkach zasiedli uczniowie ostatnich klas szkół średnich. Egzamin dojrzałości rozpoczął tradycyjnie język polski. Jakie wrażenia towarzyszą po maturze uczniom z białostockiego VI LO?
Matura. Jak białostoccy uczniowie oceniają egzamin z języka polskiego? [ARKUSZE]
Fot: Malwina Witkowska
Maturzyści z VI LO w Białymstoku

Język polski

Matura 2021 wystartowała o godz. 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Do matur w tym roku przystąpiło ok. 271 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących i techników w tym ok. 9 tys. z województwa podlaskiego.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym potrwał 170 minut. Składał się z dwóch części: testowej oraz wypracowania - do wyboru:

Temat 1: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
Temat 2: Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem, uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" W. Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.
Temat 3: Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Wiersz Beaty Obertyńskiej pt.: "Strych".

Łącznie maturzysta zdobyć może 70 punktów - aby zaliczyć egzamin, musi uzyskać przynajmniej 30% punktów.

ARKUSZE Z JĘZYKA POLSKIEGO:
- Test z zadaniami 1-12
- Wypracowanie.

Jak język polski poszedł uczniom z VI LO?

- Uważam, że to nie był trudny egzamin. Pytania były w miarę przyjemne, wiadomo jakieś problemy się pojawiały, na początku miałem problem z wybraniem tematu wypracowania, bo ono jest najważniejsze. Był temat o ambicji człowieka z tekstem z "Lalki" oraz temat "Miasto – miejsce przyjazne człowiekowi czy nie" z utworem "Ziemia obiecana". Ja wybrałem temat miasta, żeby zostawić sobie furtkę bezpieczeństwa, żeby nie popełnić błędu kardynalnego - mówi Szymon Ciborowski z kl. 3 g.

- Poszedł mi super, byłem przygotowany, była "Lalka" tak jak się nastawiałem, więc nie miałem zbytnio z tym problemu. Mam nadzieję, że zdam - sądzi Aleksander Pisiecki z kl. 3 f.

- Nie było to aż takie trudne. Była "Lalka" do której się przygotowywaliśmy wszyscy od jakiegoś czasu, dlatego nic tutaj nas tu nie zaskoczyło - uważa Maciej Polak z kl. 3 f.

- Myślę, że całkiem dobrze mi poszedł. Pierwszy temat był o ambicji, o tym jak wpływa na życie ludzkie człowieka, drugi temat czy miasto to przestrzeń do życia czy wręcz przeciwnie, a trzeci to była interpretacja wiersza. Ja wybrałem temat o ambicjach, odwoływałem się do "Lalki", drugi raz również do "Lalki" a trzecie odwołanie do "Balladyny" - tłumaczy Łukasz Kotowski z kl. 3 b.

- W sumie dobrze mi poszło, nie wiem czy był trudny czy łatwy. Dla mnie była łatwa ta pierwsza część. Motyw też mi pasował, bo pisałem o motywie miasta, więc miałem dużo przykładów. Przywołałem Orwella i film "V jak Vendetta". Egzaminu z polskiego w sumie bałem się najbardziej, a teraz już na luzie - podkreśla Mateusz Konopka z kl. 3 f.

Matura w pandemii

Maturzyści nie muszą w tym roku przystąpić obowiązkowo do pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że z możliwości niezdawania w tym roku przedmiotu dodatkowego zdecydowało się skorzystać 13,5% tegorocznych absolwentów liceów i techników. Abiturienci, którzy zdecydowali, że nie będą w tym roku zdawać żadnego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym będą mieli na świadectwie maturalnym adnotację: "W 2021 r. nie wymagano przystąpienia do części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego".

Podobnie, jak w zeszłym roku maturzyści nie muszą przystępować do 2 obowiązkowych w latach ubiegłych egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one tylko i wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. CKE poinformowała, że przeprowadzone będą w sumie 842 egzaminy ustne. Na świadectwie maturalnym w miejscu, gdzie powinien być podany wynik z egzaminu ustnego, abiturientom, którzy nie będą ich zdawać, wpisywana będzie adnotacja: "W 2021 r. egzaminu nie przeprowadzano".

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja, natomiast sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja i potrwa do 21 maja.

We wtorek (4.05) o godz. 14.00 rozpocznie się egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1404 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39