MFF Podlaskie Spotkania 2014

dodane dnia: 2014-07-23 przez: dorotaj
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
MFF Podlaskie Spotkania 2014
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2014-07-29 - 2014-08-03
Zapraszamy na IX Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie Spotkania" 2014

Wystąpią zespoły z: Białorusi, Rosji (Syberia), Serbii, Słowacji, Tajwanu i Polski.

Program Festiwalu

29.07.2014 (wtorek)
Brańsk
17.00 – Otwarcie Festiwalu, Plac Miejski.

30.07.2014 (środa)
Boćki
18.00 - Koncert, scena na placu przy Urzędzie Gminy
Szepietowo
17.00 - Parada ulicami miasta
18.00 - Koncert

31.08.2014 (czwartek)
Bielsk Podlaski
17.00 – Korowód ulicami miasta
17.30 – Koncert, Muszla koncertowa

01.08.2014 (piątek)
Wysokie Mazowieckie
17.30 - Koncert, scena przy MOK

02.08.2013 (sobota)
Ciechanowiec
16.30 – Korowód ulicami miasta
17.00 – Koncert – Scena na Rynku Głównym

03.08.2013 (niedziela
Brańsk
10.00 – Msza Święta w Kościele WNMP
14.30 – Parada ulicami miasta
14.45 - IV Ogólnopolski przegląd dziecięcych zespołów folklorystycznych "Folklor na Bank"
17.00 - Koncert Galowy, scena na Placu Miejskim
20.30 – Finał
21.00 - Koncert zespołu muzycznego

Informacje o zespołach

BIAŁORUŚ: ZESPÓŁ TAŃCA i PIEŚNI "POLESSKIJE ZORI” - PIŃSK
Zespół "POLESSKIJE ZORI" z Pińska działa przy Centrum Kultury w Pińsku. Powstał w 1976 roku. Zespół składa się z 2 grup: grupy tanecznej - studenci i absolwenci szkoły tańca w Pińsku i Brześciu, grupa wokalna - osoby dorosłe. Zespół posiada własną orkiestrę i należy do czołowych grup folklorystycznych Białorusi. Profesjonalny stylizowany taniec w połączeniu z  oryginalną muzyką i śpiewem ludowym Białorusi. Zespół koncertował w wielu Krajach Europy i Azji. Koncert "Polesskich Zori" to barwne, wspaniałe  taneczno - wokalne widowisko dostarczające widzom niezapomnianych wrażeń.

POLSKA: ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA "BIELSKO” – BIELSKO BIAŁA
Zespół Pieśni i Tańca "BIELSKO" został założony w 1974 roku przy ówczesnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych. W skład zespołu wchodzą reprezentacyjna grupa taneczno-wokalna, grupy dziecięce i 6-osobowyzespół muzyczny. Zespół "Bielsko" prezentuje oryginalny polski folklor ludowy, artystycznie przetworzony, przystosowany do warunków scenicznych. W swoim bogatym programie posiada wiele suit z różnych regionów Polski. Barwne i kolorowe widowiska w wykonaniu zespołu, opisujące rozmaitości bogactwa naszej kultury narodowej, cieszą się dużym powodzeniem. Zespół "BIELSKO" koncertuje w kraju i poza jego granicami, zachwycając publiczność młodością, temperamentem i kunsztem artystycznym. W 2007 roku zespół zdobył GRAND PRIX podczas V Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Tanecznych „Zatańcz z nami” w Częstochowie. Wielokrotnie koncertował na Węgrzech, w Belgii, Francji, Grecji, Portugalii, Austrii, Serbii, Turcji. W 2002 r. odwiedził Stany Zjednoczone dając koncerty w czterech stanach. W 2008 roku zespół reprezentował nasz region i kraj na Międzynarodowym Festiwalu Sekcji CIOFF w Brazylii – Passo Fundo, w 2009 roku odwiedził Sardynię, w 2010 roku Ludwigstein w Niemczech, w 2011 reprezentował zespoły z Polski w Banda Aceh – Indonezja. W 2012 koncertował we Włoszech – Sycylia i we Francji.
Dyrektor zespołu : Władysław Szczotka
Kierownik muzyczny: Marzena Grzybowska – Chromiec
Choreograf: Bożena Bieńczyk

ROSJA: ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA "KORALI” (KORALE)
Zespół “Korale” powstał 11 lat temu jako polonijna grupa dziecięca. Dzisiaj zespół tworzą osoby dorosłe i młodzież. „Korale” istnieją przy Polonijnym Stowarzyszeniu „Polonia Żeleznogorska” i składają się z potomków polaków zesłanych lata temu na Syberię. W zespole tańczą również rodowici Rosjanie. Dla zespołu "Korale” bardzo ważne jest zachowanie kultury i zwyczajów kraju dziadków, a dla Rosjan podtrzymywanie kultury rosyjskiej Syberii. Dlatego zespół w swoim programie ma zarówno tańce polskie jak i rosyjskie. Program rosyjski grupy, zawiera układy taneczne z różnych syberyjskich grup etnicznych. Syberyjski folklor jest przedstawiony w wiosennym obrzędzie Ewenków z północnego okręgu Krasnojarska, natomiast rosyjski - tańcem i pieśnią kozacką i rosyjską - „Kalinką”. Krasnojarsk zamieszkuje około 130 narodowości. Żyją od lat obok siebie, wszystkich cechuje szacunek i tolerancja do innych narodowości, obyczajów i kultur, bez którego nie dałoby się przeżyć na Syberii. Zespół "Korale” stara się całą tę różnorodność kulturową kultywować. Osiągnięcia zespołu stawiają go w czołówce zespołów folklorystycznych Syberii. Zespół jest zdobywcą wielu nagród lokalnych i okręgowych. Kilkakrotnie uczestniczył w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, brał udział w Festiwalu Kresowej Kultury w Mrągowie. Tradycyjnie co rok bierze udział w Ogólnorosyjskim Festiwalu Kultur Ludowych w Krasnojarsku. Członkowie zespołu to młodzież i dorośli o różnym pochodzeniu, ale wszystkich łączy miłość do folkloru i kultury ludowej, jaka przez lata tworzyła się poprzez koleje losów na Syberii.
Kierownikiem zespołu i choreograf: Julia Skidan.

SŁOWACJA: DZIECIĘCY ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "VIENOK”
Grupa "Vienok” została założona w 1968 roku w Bratysławie. Głównym założeniem twórców zespołu jest zagospodarowanie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży poprzez propagowanie folkloru i tradycji ludowej Słowacji. Podczas ponad 40 lat działalności "Vienok” był laureatem wielu krajowych i międzynarodowych festiwali folklorystycznych. Koncertował na festiwalach na Węgrzech, w Polsce, Bułgarii, na Ukrainie, w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, we Włoszech, w Kanadzie, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Jugosławii, Turcji, Maroko i Portugalii. "Vienok” jest jednym z najlepszych dziecięcych zespołów folklorystycznych Słowacji. Wielokrotnie występował w Słowackim Teatrze Narodowym. Członkowie zespołu występują również w muzykaliach: np.: "Klietka blaznov" (Klatka Głupców), "Józef Jeho zazracny plast" (Józef i jego cudowny przylądek). Dla wszystkich miłośników muzyki, tańca i śpiewu ludowego, zespół "Vienok” oferuje, rewelacyjny, bogaty program.
Dyrektorzy zespołu: Helena Jurasovová, Dana Blahova
Kierownik muzyczny: Andrej Záhorec
Choreografia: Helena Jurasovová, Dana Blahova, František Morong, Miroslav Hanák,
Vladimir Michalko

TAJWAN: YONG - PING
Grupa Folklorystyczna Yong - Ping jest jedną z formacji Zawodowej Szkoły Artystycznej w Yangmei w Tajwanie. Szkoła została założona w rok 2011. Obecnie liczy 450 uczniów w różnych dziedzinach tańca tajwańskiego: sztuki tanecznej, sztuki wizualnej, narracyjnej, muzycznej i teatralnej. Szkoła postawiła sobie zadanie wykształcenia przyszłych instruktorów i animatorów sztuki ludowej Tajwanu. Jest to bardzo nowatorskie działanie w ich kraju, które ma coraz więcej zwolenników wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza, że spotkało się ono z wielką aprobatą Rządu Tajwanu. Grupa uczestniczyła w wielu konkursach i festiwalach w Azji, zajmując czołowe miejsca. Jest to pierwszy wyjazd grupy do Europy i zaczyna się on od Polski, po Międzynarodowym Festiwalu CIOOF "Warmia” w Olsztynie, YONG – PING gościmy na Podlaskich Spotkaniach.
Dyrektor zespołu – Chang Chi-wen


SERBIA: TANECZNY ZESPÓŁ "DUKATI"
Grupa powstała w 2000 roku. Od początku swojej działalności koncertowała 180 razy w kraju i zagranicą. "Dukati” reprezentuje folklor z wszystkich regionów Serbii. Zespół wielokrotnie koncertował na międzynarodowych festiwalach: w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech, Ukrainie, w Polsce, we Francji i w Czechach .
Dyrektor zespołu - Miksa Mihaj
Kierownik muzyczny – Knezevic Ivan
Choreograf – Zoran Dimković

POLSKA: LUDOWY ZESPÓŁ PIEŚNI TAŃCA "SKOWRONKI"
Zespół "Skowronki" powstał 2 lutego 1986 roku z inicjatywy Mirosława Szymańskiego, który jest kierownikiem, choreografem i menagerem zespołu. “Skowronki” działają przy Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku. Członkami zespołu są uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich, wyższych uczelni i osóby pracujące województwa podlaskiego. W skład zespołu wchodzą 3 grupy taneczno – wokalne w wieku od 7 do 25 lat - ogółem 76 osób. Zespół posiada własna 8 osobową kapelę. Koncertował na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Każdego roku obie grupy uczestniczą w Międzynarodowych Festiwalach Folkloru w Europie i Azji. Skowronki koncertowały w 27 krajach i są laureatem wielu nagród. W 2014 otrzymały prestiżową nagrodę - Medal Izydora Oracza, za propagowanie kultury ludowej w Polsce i zagranicą. Zespół jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania”.
Kierownik i choreograf zespołu: Mirosław Szymański
Kierownik muzyczny: Bogdan Drozdowski

Dodatkowe informacje na stronie: www.podlasie-festival.letnet.pl

Organizator
Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Skowronki"

Patron medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
Jak w opisie

997 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39