Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka po podlasku

2016.12.10 08:27
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka obchodzony jest na całym świecie. Także w naszym regionie w obchody zaangażowało się wiele osób.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka po podlasku
Fot: Uniwersytet w Białymstoku

W sobotę (10.12) na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 r.) w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 r. Także w naszym regionie pamięta się w tym czasie o osobach, których prawa nie są respektowane.

Przez 3 dni - od 6 do 8 grudnia - na Uniwersytecie w Białymstoku odbywał się Maraton Pisania Listów Amnesty International. W wydarzenie zaangażowały się 3 wydziały uczelni: prawa, pedagogiki i psychologii, a także historyczno-socjologiczny.

W tym roku listy były pisane w obronie 11 bohaterów, m.in. nauczyciela z Indonezji torturowanego i uwięzionego za pokazanie flagi oznaczającej odrębność jednego z regionów, Shawkana z Egiptu, który został uwięziony za wykonywanie swojej pracy, a także Zeynab Jalian z Iranu, której odebrano wolność, a teraz zabiera się jej wzrok.

- Maraton uświadomił mi, jak wielkie tragedie ludzkie dzieją się na całym świecie. Otworzył mi oczy na krzywdę innych ludzi - mówi Sylwia, studentka III roku prawa. - Piszę listy, gdyż ta świadomość nie pozwala mi pozostać obojętną na losy cierpiących.

W akcję w Białymstoku włączyło się mnóstwo osób. Listy pisali nie tylko studenci, ale także pracownicy naukowi i administracyjni. Do akcji przyłączyli się również policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, którzy w tych dniach odwiedzili Wydział Prawa UwB.

Jak informuje Amnesty International, co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Dzięki zeszłorocznej akcji doprowadzono m.in. do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził ponad 40 lat w więziennej izolatce w USA.

Także policjanci z Kolna i Siemiatycz w ostatnim czasie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Spotykali się z mieszkańcami swoich rejonów, dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, aby porozmawiać z nimi o poszanowaniu godności człowieka, o jego prawach i obowiązkach. Funkcjonariusze podkreślają, że wychowanie młodego pokolenia w przekonaniu o równości wszystkich ludzi to jedyna droga do rozwoju świadomego, odpowiedzialnego i demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1137 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39