Mieszkańcy Białegostoku na tropie cyberprzestępców. Jak się przed nimi chronić?

2023.10.12 13:40
Jak wskazuje zespół specjalistów z CERT Polska, działalność cyberprzestępców na terenie naszego kraju bezustannie się nasila. W samym 2022 r. wpłynęło przeszło 322 tys. Zgłoszeń związanych z ich atakami. Spora cześć tego typu incydentów dotyka mieszkańców Białegostoku, którzy coraz częściej poszukują profesjonalnej pomocy w tego typu sprawach.
Mieszkańcy Białegostoku na tropie cyberprzestępców. Jak się przed nimi chronić?

Niebanalne pomysły internetowych przestępców

Kiedy otrzymasz wiadomość z urzędu informującą o niezapłaconej należności, pierwszą Twoja myślą będzie zapewne chęć jej uregulowania. Jednak zanim wykonasz przelew, upewnij się, że masz do czynienia ze zweryfikowaną, godną zaufania instytucją. Zawodowi oszuści i wyłudzacze danych potrafią podszywać się pod policję, prezesów firm czy internetowych sprzedawców i czasem robią to niezwykle skutecznie.

Mimo że pan Jerzy robi na co dzień wiele przelewów i stale korzysta z sieci w pracy oraz poza nią, dał się nabrać na niecną sztuczkę cyberprzestępców. W otrzymanej przez białostoczanina wiadomości e-mail widniała informacja o drobnej niedopłacie za prąd. Wystarczyło jedno kliknięcie w link, aby mężczyzna został przekierowany na imitującą bankowy portal stronę pośrednika. Po podaniu danych na fałszywej stronie internetowej przestępcy uzyskali dostęp do konta pana Jerzego i wypłacili z niego wszystkie środki.

W skrajnych przypadkach cyberprzestępcy mogą przejąć kontrolę nad Twoim telefonem i uzyskać dostęp nawet do wcześniej wykasowanych wiadomości. O tym, jak w razie potrzeby przywrócić usunięte SMS-y, przeczytasz pod adresem https://komorkomat.pl/jak-przywrocic-skasowane-smsy.


„Metoda na wnuczka” ewoluuje

Kradzież cudzej tożsamości w internecie może stanowić początek przykrej historii. Przekonała się o tym mieszkanka Białegostoku – pani Jadwiga. Mimo podeszłego wieku i skromnej emerytury była pielęgniarka z białostockiego szpitala żyła pełnią życia, odkrywając świat i chętnie korzystając z internetu oraz social mediów, których funkcjonowanie wyjaśnił jej wnuk Sebastian.
Pewnego dnia ktoś włamał się na konto wnuka pani Jadwigi i napisał do kobiety wiadomość na messengerze. Brzmiała ona: „Babciu bardzo potrzebuje pożyczki, czy wyślesz mi 500 zł?” Starsza pani bez namysłu przesłała pieniądze, nie zdając sobie sprawy z tego, że popełnia nieodwracalny błąd. W rzeczywistości cała kwota trafiła wprost do cyberprzestępców, którzy przejęli konto Sebastiana.


Zastanów się dwa razy!

Przedstawione historie to jedynie ułamek przykrych historii, które każdego dnia dotykają nieświadomych zagrożenia mieszkańców Białegostoku i innych Polaków. Zjawisko cyberprzestępczości rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie, a skala problemu staje się niepokojąco duża. Pamiętaj, że „przezorny zawsze ubezpieczony”, więc zawsze weryfikuj wszystkie prośby o przelew, nie podawaj nikomu poufnych danych i nie wchodź w linki niewiadomego pochodzenia.

Kurierzy, banki czy firmy telekomunikacyjne – zawodowi cyberprzestępcy coraz sprawniej udają pracowników rożnego typu firm w celu wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych.  Oszuści internetowi podszywają się dziś nawet pod ważne instytucje państwowe. Pamiętaj, że poważne placówki nigdy nie będą prosić Cię o podanie poufnych danych drogą mailową.  Jeśli otrzymałeś telefon z ważnej instytucji i wydaje Ci się, że rozmówca nie jest kompetentny, zapytaj go, skąd dzwoni i poproś o szczegółowe dane firmy. Oszuści często rozłączają się w takich momentach pod wpływem presji.


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1105 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39