Minister środowiska zgodzi się na wycinkę Puszczy Białowieskiej

2016.03.25 15:25
Minister środowiska Jan Szyszko ogłosił zatwierdzenie zmian w Planie Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Białowieża na lata 2012-2021. Oznacza to, że wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej zostanie zwiększona.
Minister środowiska zgodzi się na wycinkę Puszczy Białowieskiej
Fot: Anna Dycha
Puszcza Białowieska

Aneks do tzw. Planu Urządzenia Lasu na lata 2012-2021 zakłada, że z puszczy będzie wywożone wielokrotnie więcej drzew niż zakładał kompromis uwzględniający konieczność ochrony tego wyjątkowego lasu na równi z potrzebami lokalnej ludności. Wycinka miałaby być zwiększona do 188 tys. metrów sześciennych (pierwotny plan obejmował 45 tys. metrów sześciennych). Dziś na konferencji prasowej w Warszawie minister Szyszko zapowiedział, że zgodzi się na plany zwiększenia wycinki w Nadleśnictwie Białowieża. Decyzja została podjęta mimo wielu głosów sprzeciwu.

- To czarny piątek dla polskiej przyrody. Decyzja ministra środowiska o podpisaniu aneksu zwiększającego wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej cofa nas do czasów PRL-u - komentuje Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Nie tylko Greenpeace protestuje przeciwko wycince. Przedstawiciele innych organizacji pozarządowych (ClientEarth, Dzika Polska, Greenmind, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF) zaznaczają, że decyzja ministra Szyszko jest niezgodna z opinią kluczowych ciał naukowych w Polsce, m.in. Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Rady Naukowej Białowieskiego Parku Narodowego, Komitetu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Stwierdziły one, że nie powinno się zwiększać wycinki drzew na tym cennym obszarze. Ich zdaniem taka decyzja odzwierciedla spojrzenie na Puszczę z perspektywy produkcji drewna, przy zupełnym zignorowaniu naukowych podstaw ochrony ekosystemów leśnych jako całości. Zasłanianie się potrzebą ochrony Puszczy przed postępującą gradacją kornika jest ogromnym nadużyciem i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd. Występowanie kornika w Puszczy, oraz jego gradacja co kilka-kilkanaście lat, jest procesem naturalnym, wygasającym w sposób spontaniczny. Tezy o zagrożeniu trwałości siedlisk chronionych dyrektywą siedliskową UE nie znajdują oparcia w faktach.   

Znaczące zwiększenie cięć może wpłynąć na wszczęcie postępowania przeciwko Polsce przez Komisję Europejską, z uwagi na naruszenie integralności obszaru Natura 2000. Niewykluczone jest też nałożenie kar za naruszenie prawa unijnego.

Puszcza Białowieska jest najcenniejszym lasem nizinnym w Europie i jednym z najcenniejszych na świecie. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

796 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39