Mistrz Wiertow upamiętniony

2009.07.20 00:00
Tablicę upamiętniającą jednego z najwybitniejszych dokumentalistów w dziejach kina Dżigę Wiertowa pochodzącego z Białegostoku odsłonięto w sobotę na budynku Białostockiego Ośrodka Kultury.

- Dzisiaj chcemy podkreślić, jak ważna jest to osoba dla naszego miasta - powiedział Aleksander Sosna, wiceprezydent miasta. - Mamy długą ścianę, chcielibyśmy upamiętnić jeszcze dwóch braci Wiertowa, również filmowców oraz aktorkę Norę Ney. Być może zawiśnie tu też tablica na cześć komendanta z Królowego Mostu ze znanej serii Jacka Bromskiego "U Pana Boga".

Na tablicy upamiętniającej Wiertowa prezydent Sosna przeciął filmową taśmę, której kawałki można było zabrać na pamiątkę. Odsłonięcie odbyło się w trakcie I Międzynarodowego Festiwalu Zawodów Filmowych i Telewizyjnych "FilmVisage".

Dżiga Wiertow, a właściwie Denis Arkadjewicz Kaufman urodził się 2 stycznia 1896 w Białymstoku w rodzinie żydowskich intelektualistów. Tutaj rozpoczął studia muzyczne. Jednak w 1915 roku wyemigrował z rodziną do Rosji najpierw osiedlając się w Moskwie, potem w Petersburgu. Pierwsze materiały filmowe montował w 1917 roku dla moskiewskiego komitetu kinowego. W latach 20. kierował eksperymentalną grupą Kino-Oko. W swoim manifeście krytykowała ona rozrywkowe kino zachodnie i postulowała filmowanie zwykłych, prostych ludzi.

Głównym celem Wiertowa było "uchwycenie w filmie prawdy" poprzez pokazywanie fragmentów rzeczywistości, które zebrane razem mają większą wartość niż to, co można zobaczyć gołym okiem. Obiektyw kamery był jego zdaniem "okiem" lepszym niż oko ludzkie. Najbardziej znany film Wiertowa to "Człowiek z kamerą" z 1929 roku, który przedstawia obraz Moskwy uchwyconej w ciągu jednego dnia. Miasto tętni życiem, jest pełne ludzi i samochodów. Wiertow zmontował film z krótkich ujęć zestawiając ze sobą kontrastowe kadry, co może wywoływać wrażenie teledysku. Działalność wybitnego dokumentalisty znacznie ograniczyła radziecka propaganda. Po utracie możliwości niezależnego tworzenia filmów Wiertow ograniczył się do montażu kronik filmowych. Zmarł w Moskwie w 1954 roku.

andy

883 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39