"Mój Bóg był cierpliwy..." - wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru

dodane dnia: 2017-12-07 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2017-12-13 - 2018-01-14
„Mój Bóg był cierpliwy…”
Wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru.

Wystawa jest próbą refleksji nad rolą religii w życiu zesłanych. Medaliki, krzyżyki, różaniec, obrazki świętych to przykłady dewocjonaliów, jakie będzie można podziwiać na ekspozycji Muzeum Pamięci Sybiru. Cześć z nich została zabrana z rodzinnego domu i służyła pielęgnowaniu wiary podczas zesłania. Kolejną grupę stanowią przedmioty wykonane w trakcie pobytu na Sybirze. Oryginalną grupę eksponatów stanowią przewodniki, wydawnictwa oraz fotografie z miejsc świętych. Nabywali je zwykle żołnierze Polskich Sił Zbrojnych podczas wędrówki przez Bliski i Środkowy Wschód, Afrykę i Włochy. Wystawa to także okazja obejrzenia zgromadzonych dotychczas przez Muzeum zbiorów o tematyce dewocyjnej. Wśród z nich na szczególną uwagę zasługuje Imiennik (Pomiannik) czyli książeczka wykorzystywana przez wyznawców prawosławia do odnotowywania imion żyjących i zmarłych osób, wspominanych podczas liturgii. Wraz z ewakuowanymi z Armią gen. Władysława Andersa zesłańcami wędrowały ich wierzenia i zwyczaje. Imiennik wydrukowany został w Nairobi, w 1944 roku. Należał on do rodziny Auchimowiczów deportowanych z Podlasia w 1940 roku.
Symbolom sakralnym oraz aktom kultu religijnego w funkcjonowaniu społecznym można przyjrzeć się poprzez fotografie archiwalne ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru.
Wybrane zdjęcia dewocjonaliów, osób wierzących (świeckich i duchownych), obrzędów religijnych i uroczystości kościelnych stanowią tło dla prezentowanych przedmiotów.
Tytuł wystawy zaczerpnięto natomiast z niematerialnego dziedzictwa Sybiru – relacji Leokadii Orlickiej (w zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru). Jej rodzinę aresztowano 20 czerwca 1941 roku. O świcie do ich domu weszli rosyjscy żołnierze i jeden cywil, przy okazji bezczeszcząc znajdujące się w nim obiekty kultu religijnego. Przed wyjściem matka kazała nam klęknąć i głośno zaczęła odmawiać „Pod twoją obronę…”. Potem zdjęła ze ściany krucyfiks i podała nam do pocałowania. Cywil wyrwał go matce z rąk, z rozmachem przełamał go na kolanie i rzucił na podłogę. Czekałem na cud, że za taką profanację spotka go natychmiast kara Boża, ale widocznie mój Bóg był cierpliwy… – wspominała po latach pani Leokadia. Jej słowa („Mój Bóg był cierpliwy…”) stały się mottem wystawy, gdyż stanowią esencję relacji Sybiraków względem Boga, przedmiotów kultu religijnego, okrutnego losu i ludzi, którzy im go zgotowali.

Wystawie towarzyszy panel dyskusyjny z udziałem księdza profesora Romana Dzwonkowskiego oraz księdza profesora Tadeusza Krahela pt. Losy duchowieństwa katolickiego w ZSRS 1917-1988.
13 grudnia 2017 r. - godz. 15.00.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru.

Autorzy wystawy: Piotr Popławski, Monika Szarejko, Magdalena Zięckowska-Tuchlińska

Kurator wystawy: Piotr Popławski
Miejsce imprezy
ul. Węglowa 1
15-121 Białystok

1161 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39