Na Dojlidach rywalizowali triathloniści. Wystartowało ponad 400 osób [ZDJĘCIA]

2023.08.21 10:25
Pływali, jeździli na rowerze i biegali. Triathloniści, którzy w niedzielę (20.08) na terenie OSW Dojlidy wzięli udział w zawodach Elemental Tri Series, musieli tak naprawdę mierzyć się nie tylko z wybranymi dystansami, ale także z upalną pogodą.
Fot: Maciej Safaryn

Plaża miejska tętniła życiem

Zawody triathlonowe Elemental Tri Series to jedna z największych imprez Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w sezonie letnim. Od kilku lat plaża miejska i tereny wokół Ośrodka Sportów Wodnych Dojlidy na jeden dzień zamieniają się w arenę zmagań zawodników, którzy pływają, jeżdżą na rowerze i biegają. Dla kibiców to doskonała okazja do podziwiania wyczynów zawodowych sportowców, amatorów oraz sportowców z niepełnosprawnościami.

Wydarzenie otworzył Turniej Nadziei Olimpijskich, w którym wzięli udział młodzi zawodnicy z Polski i Węgier. Celem tego typu zmagań jest współzawodnictwo młodzieży w kategoriach młodzików, juniorów młodszych i juniorów oraz wyłonienie najlepszych i najbardziej perspektywicznych triathlonistów, którzy rokują największymi nadziejami na start w igrzyskach olimpijskich.

Ważnym elementem cyklu Elemental Tri Series są też oczywiście mistrzostwa Polski w paratriathlonie. Zwyciężył w nich Adam Śliż, który triumfował w Białymstoku także w ubiegłym roku. Tym razem trasę 750 m wpław, 20 km na rowerze i 5 km biegiem pokonał w czasie 01:08:19. Wśród kobiet najlepsza była Marianna Ludwiczak, która ukończyła paratriathlon z wynikiem 01:17:20. Warto dodać, że zawody te można było rozegrać także w sztafecie. Najszybszą drużyną okazała się ta o wdzięcznej nazwie "Zostanę Ironmanem albo chociaż pół", którą tworzyli Bartosz Matusiewicz, Aleksandra Kieda i Michał Gabiński. Wspólnymi siłami zawody ukończyli z czasem 01:23:50.

Startowała też Elita

W triathlonie na dystansie olimpijskim (1500 m pływania, 40 km jazdy na rowerze, 10 km biegu) rozdano medale Mistrzostw Polski Elity i U-23 oraz w kategoriach wiekowych. W kategorii Elity i U-23 wśród mężczyzn zwyciężył Maciej Bruździak, który całą trasę pokonał w czasie 01:50:56. Wśród kobiet triumfowała z kolei Magdalena Sudak, która ukończyła zawody w czasie 02:04:51.

W ramach Elemental Tri Series Białystok na dystansie sprinterskim (750 m pływania – 20 km jazdy rowerem – 5 km biegu) zawodnicy rywalizowali w kategorii open lub w swojej grupie wiekowej. Najszybszym sprinterem był Karol Żołnowski (czas 01:54:33), a najszybszą sprinterką Julia Kużelewska (01:16:34).

W mistrzostwach Polski w triathlonie na dystansie standard (1500 m pływania – 40 km jazdy rowerem – 10 km biegu) najlepszym zawodnikiem okazał się natomiast Kasper Tochowicz (01:54:33), który w Białymstoku triumfował także w ubiegłym roku. Tym razem poprawił on swój wynik o 20 sekund. Jeżeli chodzi o zmagania kobiet, to te z rezultatem 02:09:46 wygrała Sandra Kopiczko.

Dodatkowo na opisywanym dystansie rywalizowały także sztafety, w których jeden zawodnik płynął, drugi jechał na rowerze, a trzeci biegł. W tych zawodach najlepsze trio to "Beko Team", czyli Dawid Bojarczak, Patryk Drężek, Marcin Kisielewski (01:55:17).

Do rywalizacji przystąpiły również dzieci

Podobnie jak w ubiegłym roku w ramach Elemental Tri Series Białystok odbyły się zawody aquabike. Najlepszy na tym dystansie był Rafał Penderecki, który trasę 1500 m pływania i 40 km jazdy rowerem pokonał w czasie 01:29:04. W kategorii kobiet najmocniejsza była z kolei Marysia Matusik (01:32:15).

Ponadto przyznano także specjalne wyróżnienia triathlonistom z naszego miasta. W konkurencji aquabike tytuł Mistrzyni Białegostoku otrzymała Aleksandra Kieda, a Mistrza Białegostoku - Michał Kostro. W konkurencji triatlon na dystansie standard Mistrzynią Białegostoku została Magdalena Mickiewicz, a Mistrzem Białegostoku Kamil Kołosowski.

Nie zapomniano też oczywiście o maluchach i młodzieży. Najmłodszym dzieciom przygotowano biegi na dystansach 200 i 500 m, a starszym aquathlon, czyli zawody w pływaniu i bieganiu na różnych dystansach. Start, meta, strefa zmian i biuro zawodów każdej z imprez zlokalizowane były na terenie Ośrodka Sportów Wodnych Dojlidy. Widowiskowe starty uczestników odbywały się na plaży przy upalnej pogodzie i gorącym dopingu kibiców i plażowiczów, a całe zawody organizowane pod szyldem Elemental Tri Series zgromadziły ponad 400 sportowców.