Naucz się świadomie zarządzać projektami

2013.06.18 00:00
Zarządzanie projektami, projekt, project management… To hasła, które coraz częściej pojawiają się nie tylko w fachowej prasie, ale także w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Warto jednak zastanowić się przez chwilę, co kryje się tak naprawdę pod tymi hasłami i co mają nam do zaoferowania, zanim ostatecznie odrzucimy tę koncepcję.
Naucz się świadomie zarządzać projektami
Fot: Firma 2000

Poruszając tematykę zarządzania projektami, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego akurat projekty – czyli jakie korzyści płyną z ich realizacji oraz świadomego zarządzania nimi. Podobnie bowiem jak projekt nie stanowi wartości sam w sobie, ale wartość jego wynika z realizacji założonych celów, tak samo zestaw cech projektu nie oddaje w pełni jego obrazu. Dopiero zestaw korzyści wynikających z prawidłowej realizacji oddaje istotę projektów.

Zarządzanie projektami – i co z tego!?

Warto wskazać kilka uniwersalnych szans, jakie stwarza metodyczne podejście do kwestii zarządzania projektami. Należy do nich jasne zdefiniowanie celów naszych działań. Jest to jeden z kluczowych czynników sukcesu. Jednocześnie jest to element, o którym organizacje bardzo często zapominają w codziennym natłoku pracy. Metodologie zarządzania projektami, takie jak chociażby IPMA, kładą duży nacisk na prawidłowe sformułowanie celów i powiązanie ich z realizacją i pomiarem wyników. Zadania i plany działań ustalane są na podstawie postawionego celu i są mu podporządkowane. Daje to zdecydowanie większe szanse na to, że na koniec dnia osiągniemy to, co sobie zakładaliśmy.

Ważną kwestia jest również kontrola budżetu. Odpowiednie oszacowanie kosztów, planowanie i kontrolowanie wydatków, mają zapewnić utrzymanie budżetu w zakładanych ramach, co decyduje przecież o rentowności przedsięwzięcia. Niezbędna jest wiec realna wycena działań na podstawie przyjętego zakresu oraz powiązanie jej z harmonogramem. W zakresie kontroli budżetu i harmonogramu jedną z najpopularniejszych metod, promowaną m.in. przez stowarzyszenie IPMA, jest Earned Value, w skrócie nazywaną metodą EV. Pozwala ona na analizę stanu realizacji harmonogramu i budżetu naszego przedsięwzięcia, pokazuje odchylenia od pierwotnego planu całości projektu i pojedynczych zadań oraz umożliwia szacowanie końcowych rezultatów.

Projekty towarzyszą nam w codziennej rzeczywistości

W tym miejscu rodzą się najczęściej pytania: "czy zarządzać projektami?" i "jak to robić?". Oba posiadają proste odpowiedzi. Projekty towarzyszą nam w codziennej rzeczywistości, zarówno zawodowej jak i prywatnej, czy tego chcemy czy nie. Projekt to nic innego, jak znane nam z codzienności nowe zlecenie od klienta, kolejne zadanie przydzielone zespołowi przez kierownika, czy (przykład z życia prywatnego) wyjazd wakacyjny.
Pozostaje więc pytanie: "jak zarządzać projektami?". Najprostsza odpowiedź brzmi: "świadomie". Takie podejście do zarządzania projektami daje nam narzędzia, dzięki którym nie jesteśmy w obliczu tej zmiany bezbronni i nieprzygotowani.

Skąd więc nabrać tej świadomości? Możliwości jest wiele, także dzięki środkom unijnym, które umożliwiają udział w bezpłatnych szkoleniach. Projekt "Nowoczesny Project Manager – zarządzanie projektami według IPMA" to 14-dniowy kurs szkoleniowy zakończony przystąpieniem do międzynarodowej certyfikacji IPMA, potwierdzającej nabyte kompetencje. Są to także nowoczesne metody szkoleniowe, wykorzystujące gry biznesowe, oraz miejsce wymiany doświadczeń.

Naucz się zarządzać projektami!

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

892 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39