Odbierali nielegalnych migrantów karetkami. Postawiono zarzuty grupie przestępczej

2023.01.19 09:26
Suwalska prokuratura przedstawiła 7 osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przeprowadzanie transportów nielegalnych migrantów. Dwie inne osoby usłyszały zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.
Odbierali nielegalnych migrantów karetkami. Postawiono zarzuty grupie przestępczej
Fot: Podlaska Policja

Po migrantów jeździli ambulansem

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach skierowała akt oskarżenia przeciwko 9 osobom oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przewożeniem cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski z terenu Białorusi.

Jak tłumaczy rzecznik prasowy prokuratury Wojciech Piktel, grupa po wcześniejszym ustaleniu czasu i lokalizacji odbierała cudzoziemców przy wschodniej granicy Polski, a następnie transportowała ich do granicy zachodniej. W ten sposób ułatwiali zorganizowanie nielegalnego przekraczania granicy.

- Śledztwo zaczęło się od zatrzymania na początku listopada 2021 r. w Olecku samochodu, który wyglądał jak karetka pogotowia typu ambulans. Kierowca i siedzący obok mężczyzna byli ubrani w ochronne skafandry przeciwcovidowe. Jednak we wnętrzu karetki przewożono 18 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. Kierowca i jego pomocnik byli Polakami z centralnej części kraju - przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

Po wszczęciu śledztwa okazało się, że kilka dni wcześniej inną karetkę zatrzymano w Bielsku Podlaskim. Tam również dwóch Polaków z podwarszawskich miejscowości przewoziło 5 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski. Więcej o tym: przeczytasz tutaj.

W sumie czterech Polaków zostało zatrzymanych. Prokuratorzy przedstawili im zarzuty za transporty, a następnie na wniosek Prokuratury zostali tymczasowo aresztowani.

Grupa dokonała co najmniej 10 transportów

Suwalska prokuratura ustaliła, że obie karetki, którymi przewożeni byli migranci zostały kupione przez tego samego mężczyznę, więc obie sprawy połączono w jedno śledztwo, które poprowadziła Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Suwałkach. Ponadto w śledztwie uczestniczyli też funkcjonariusze Straży Granicznej z Gołdapi.

- W wyniku dalszych działań ustalono, że karetki przewożąc cudzoziemców były pilotowane przez inne pojazdy poruszające się w pobliżu, w celu przekazywania instrukcji o trasie przejazdu i ewentualnych kontrolach drogowych - poinformował Wojciech Piktel.

Następnie śledczy sukcesywnie ustalali kolejnych podejrzanych i daty odbytych transportów. W efekcie określono, że grupa dokonała co najmniej 10 transportów w okresie od września do początków listopada 2021 r. Za każdym razem przewożono po kilku cudzoziemców - poza przypadkiem z Olecka, gdzie naraz przewożono ich 18. Do transportu cudzoziemców trzy razy wykorzystano karetki, ale wykorzystywano też busy, a nawet lawetę, na której przewożono uszkodzony samochód, w którym umieszczano cudzoziemców. Do pilotowania transportów wykorzystywano przeważnie samochody osobowe.

- Z materiałów śledztwa wynika, że zlecenia transportów napływały do obywatelki Polski mieszkającej w Wielkiej Brytanii. Następnie były ustalane warunki finansowe oraz czas i miejsce odbioru cudzoziemców - zaznaczył rzecznik prokuratury.

Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności

Prokurator łącznie przedstawił zarzuty 15 osobom, z czego 11 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Wraz z umacnianiem się materiału dowodowego areszty były zamieniane na środki wolnościowe, jak poręczenia majątkowe i dozory Policji.

- Siedmiu osobom, w tym jednej kobiecie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przeprowadzanie transportów. Właścicielowi karetek oraz Polce zamieszkałej w Wielkiej Brytanii przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i również przeprowadzanie transportów. Dwóch innych mężczyzn oskarżono o pranie brudnych pieniędzy, poprzez przyjmowanie na swoje dane osobowe przekazów pieniężnych z zagranicy, będących zapłatą za transporty i przekazywanie ich szefowi grupy. Przelewy przychodziły też na dane 3 osób z grupy. Robiono tak, aby utrudnić ustalenie przestępnego pochodzenia pieniędzy - wyjaśnił Wojciech Piktel.

Co więcej, czterem innym kurierom zarzucono wyłącznie po jednym transporcie, bez udziału w zorganizowanej grupie i skierowano wobec nich oddzielne akty oskarżenia.

Karetkę, którą zatrzymano w Olecku, prokurator już na początku śledztwa przekazał Szpitalowi w Olecku (woj. warmińsko-mazurskie). Druga karetka zatrzymana w Bielsku Podlaskim z uwagi na wyeksploatowanie została przeznaczona do przepadku.

Za ułatwianie zorganizowania przekraczania granicy w ramach zorganizowanej grupy przestępczej grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności, jak też przepadek korzyści uzyskanych z przestępstwa.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy
Gorbaks Pomniki z granitu
Gorbaks Pomniki z granituul. Sobolewska 9
15-509 Sobolewo k. Białegostoku

Więcej informacji
1195 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39