Odkryto naturalny lek na chorobę zakaźną

2020.07.21 16:58
We wtorek (21.07) w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej prof. Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej poinformował o odkryciu leku na chorobę zakaźną pszczół.
Odkryto naturalny lek na chorobę zakaźną
Fot: Angelika Dorf
Zgnilec amerykański jest zaraźliwą chorobą

Prof. Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej stworzył naturalną kompozycję na podstawie grzyba z Puszczy Białowieskiej. Dzięki niej istnieje szansa na rozwiązanie globalnego problemu zgnilca amerykańskiego.

Czym jest zgnilec amerykański

Zgnilec amerykański potocznie nazywany zgnilcem złośliwym, jest bardzo groźną chorobą pszczół. W związku z tym, że bakteria atakuje wyłącznie larwy, to najbardziej skutecznym sposobem uratowania pasieki jest spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną.

- Zgnilec amerykański pszczół jest chorobą bardzo kłopotliwą i wyjątkowo zaraźliwą. Wystarczy 6 przetrwalników, żeby zakazić larwę. Objawia się zamieraniem i gniciem larw – mówił prof. Sławomir Bakier.

Zgnilec pojawia się, gdy pszczoły nie mogą zebrać odpowiedniej ilości nektaru, spadzi lub pyłku.

Złotoporek niemiły

- Staliśmy się specjalistami w wykorzystywaniu w 100 proc. różnych rzadkich grzybów, które znajdują się w Puszczy Białowieskiej, by na bazie tych grzybów produkować cenne lekarstwo. Cieszę się, że uczelnia idzie w kolejnym kierunku, związanym zarówno z grzybami jak i z Puszczą Białowieską. Złotoporek niemiły ma bardzo wieloznaczącą nazwę, bo w końcu okazuje się sympatycznym grzybem, który ma pomóc naszym pszczołom w problemach, które w ostatnim czasie występują – powiedział prof. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej.

Gospodarzem większości badań jest Instytut Nauk Leśnych PB. Prof. Sławomir Bakier nad lekarstwem pracował 3 lata, a teraz oczekuje na własny patent.

- Postanowiliśmy do tego wykorzystać grzyby. Tematem zainteresowaliśmy się przy współpracy z pracownikami Uniwersytetu Missisipi w Stanach Zjednoczonych. To profesor, który gościł u nas kilkakrotnie zaraził nas tematem grzybowym. Tak się składa, że on wykorzystuje je w medycynie, onkologii, w kwestiach związanych z leczeniem grzybic skórnych – mówił prof. Sławomir Bakier.

Jak powiedział prof. Sławomir Bakier, wyciąg z grzyba jest nieszkodliwy dla larw i skuteczny w leczeniu choroby. Lek po otrzymaniu patentu będzie pierwszym naturalnym i nietoksycznym lekarstwem. Nie zawiera substancji antybiotycznych i substancji, które byłyby toksyczne dla człowieka.

Pszczelarstwo

Prof. Sławomir Bakier zaznaczył, że interesuje się pszczelarstwem, a swoją pasję połączył z grzybami i przeniósł ją do laboratorium.

- Moje zainteresowania pszczelarskie połączyły się z grzybami i przeniosły się do laboratorium. Wyniki, które dzisiaj mamy i pozwoliły zarejestrować wniosek patentowy to również praca laboratorium Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach - mówił prof. Sławomir Bakier.

W Puławach były prowadzone badania in vivo: hodowano larwy pszczół w sztucznych komórkach, podzielono je na kilka partii, z których część była zarażona zarodnikami zgnilca amerykańskiego. Sprawdzano ile umrze w trakcie hodowli. Te, które były nieleczone wymarły, natomiast te, które były leczone poprzez podanie ekstraktu złotoporka niemiłego przeżyły w ok. 70 proc.

Prof. Sławomir Bakier posiada własną pasiekę (obejrzyj fotoreportaż), która znajduje się w Królowym Moście. W głębi lasu można dostrzec niemal 20 uli, z których wytwarzany jest m.in. miód lipowy.

Angelika Dorf
angelika.dorf@bialystokonline.pl

1059 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39