Pasiak

dodane dnia: 2014-07-10 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2014-07-10 - 2014-07-31
"Pasiak" to praca nawiązująca do tzw. szmaciaków - charakterystycznych pasiastych chodników, które jeszcze do niedawna wykonywano na wsiach ze ścinków różnokolorowych tkanin. Praca odwołująca się do regionalnej tradycji jest bliska estetycznym wzorcom Podlasia. Autorka "Pasiaka" Eliza Proszczuk przepisuje ten schemat na baner o wymiarach 15 x 4 m. Do jego produkcji wykorzystała zużyte wydruki reklamowe.

Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia - pracę można oglądać od strony ul. Branickiego

Jest tak ładnie
Może jednym z powodów, dla których jesteśmy tak nerwowym i chaotycznym narodem, jest to, że dorastamy i żyjemy w chaosie ? Nasze miasta są naszym lustrem.
Modne ostatnimi czasy niemal tęczowe elewacje budynków oraz wszechobecne banery reklamowe przyprawiają o zawrót głowy. Na niczym nie można się skupić . Hej ho, dużo i kolorowo to chyba znaczy ładnie. Po latach szarzyzny nastąpiła eksplozja barw, ale i śmieci.
A może coś nam się nie podoba i stąd nasza potrzeba ozdabiania? Jakbyśmy poprzez dekorację chcieli przykryć czy ukryć coś, co podświadomie wyczuwamy, że jest nie takie, jak powinno być?
Przytłacza mnie to, mam poczucie, że płachty banerów zasłaniają miasta.
Czy faktycznie wieszamy banery reklamowe dla reklamy? Nie wierzę. W tej pstrokaciźnie jest tylko jeden komunikat – reklamy chaosu.
Eliza Proszczuk.

O autorce "Pasiaka":

Eliza Proszczuk - urodziła się w 1980 roku w Białymstoku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2000-2006). Tytuł Magistra Sztuki otrzymała w roku 2006. W latach 2007-2009 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych Post St. Joost w Den Bosch, Breda na Wydziale Visual Arts. 29 czerwca 2009 uzyskała dyplom International Master of Fine Arts. W trakcie studiów przygotowała akcje artystyczną wokół przestrzeni Dworca Centralnego w Den Bosch pt: „Shortcuts” („ Na skróty”) a także brała udział w kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych np: „Noc Muzeów”, SM’s Stedelijk Museum, Den Bosch (Holandia); “Bat Reel 2”, De Veemvloar, Amsterdam (Holandia); „Bat Reel”, Novylon, Antwerpia (Belgia); “B.a.d. Fundation”, Rotterdam (Holandia);
Od października 2008 do kwietnia 2009 roku przebywała na rezydencji twórczej w ramach stypendium B.a.d. Fundation, w tym czasie realizowała projekt artystyczny dla Rotterdamu (dzielnica Charlois) a także stworzyła książkę artystyczną pt: „Infantile Hematology”. Książkę można było obejrzeć na wystawie/prezentacji “Monkeys on the Water”, Het Wilde Weten, Rotterdam (Holandia); na wystawie indywidualnej “B.a.d. Fundation”, Rotterdam (Holandia); na wystawie indywidualnej „Infantile Hematology”, Galeria XX1 , Warszawa; Artystka Uczestniczyła także w programie rezydencji twórczej Hommes Gallery w Rotterdamie.
W 2010 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z Galerią Studio i Komuną Warszawa 2011 przeprowadziła i z realizowała projekt pt „Pasiak“ w Warszawie. W tym samym roku miała wystawę indywidualną „ Widzisz tyle ile chcesz” w Galerii Promocyjnej w Warszawie, wystawę zbiorowa „Gucio zaczarowany, ostatni obywatel Rzeczpospolitej Obojga Narodów” Galeria Pamienkalio, Wilno. W roku 2013 brała udział w projekcie rezydencji twórczej SYB Holandia. W tym samym roku z okazji festiwalu Kultury holenderskiej w Poznaniu w Galerii Arsenał w Poznaniu przeprowadziła prezentację swoich działań artystycznych. W lutym 2014 r. Brała udział w wystawie „Sztuka na Zamku” w Galerii Kordegarda w Warszawie.
Od 2011 roku pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów jako asystentka profesora Sławomira Ratajskiego W roku 2012 otworzyła przewód doktorski na tej uczelni. Od roku 2012 prowadzi zajęcia z arteterapii ze skazanymi kobietami w Areszcie Śledczym na Olszynce Grochowskiej tam też realizuje swój projekt doktorski.

1053 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39