Pomoc liczona w tonach. Paczki z jedzeniem dla potrzebujących w ramach unijnego programu

2017.08.22 16:45
Rusza kolejny etap Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Potrzebujący mogą się ubiegać o wsparcie polegające na możliwości dostawania paczek z jedzeniem.
Pomoc liczona w tonach. Paczki z jedzeniem dla potrzebujących w ramach unijnego programu
Fot: MN
W paczkach znajdują się różnorakie produkty

Cel: dostarczyć jedzenie

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 to unijny projekt stworzony z myślą o ludziach potrzebujących, a jego główną ideą jest dostarczenie im żywności – czy to w postaci paczek, czy w postaci posiłków. Beneficjentami mają być np. osoby samotne, chore lub bezrobotne, ale obowiązuje też kryterium dochodowe. Ich dochód nie może przekraczać 1268 zł (dla samotnych) lub 1028 zł (dla osoby w rodzinie).

Program jest realizowany w dużej skali, bo jego budżet opiewa na 560 mln euro, z czego 85% stanowią fundusze unijne, a resztę środki krajowe. Pieczę nad programem pełni Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale funkcje wykonawcze należą do Agencji Rynku Rolnego, a bezpośrednimi realizatorami są organizacje społeczne – Caritas Polska, Federacja Polskich Banków Żywności, Polski Czerwony Krzyż i Polski Komitet Pomocy Społecznej.

- Na terenie naszego województwa program rozwija się bardzo dobrze. Jesteśmy 5 w kraju województwem pod względem udostępnienia go dla potrzebujących. Pomoc jest realizowana w 110 gminach woj. podlaskiego i dotarła do 40 tys. osób z województwa – przybliżył dane wojewoda Bohdan Paszkowski.

I jakość, i ilość

Producenci artykułów spożywczych są wyłaniani w przetargach, które organizuje Agencja Rynku Rolnego. Jest ona odpowiedzialna także za nadzór nad dostawcami produktów i ich jakością. Dba o to o to, żeby paczki spełniały wszystkie potrzeby żywieniowe ludzi.

- Różnorodność jest duża. Z roku na rok zwiększa się ilość produktów, jaka jest dostarczana osobom objętym programem. Duża uwagę przykładamy także do jakości produktów – mówi Jadwiga Zabielska, dyrektor oddziału ARR Białystok.

W ramach programu, w samym 2016 r. przekazano 65 tys. ton jedzenia, wartych około 297 mln. Dodatkowo, w budżecie są też pieniądze na działania towarzyszące, jak choćby warsztaty, które na swoim terenie organizował np. Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

- Przeprowadziliśmy 40 warsztatów i uczestniczyło w nich ok. 800 osób. Nie byłam do nich przekonana, ale po tej pierwszej edycji uważam, że to jest coś, co powinniśmy robić. Bo tutaj dochodzi do bezpośredniego kontaktu człowiek-człowiek-człowiek, a nie Caritas–OPS–beneficjent – ocenia Małgorzata Gutowska, z Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Żeby ubiegać się o paczki żywnościowe, należy zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej lub punktu jednej z organizacji uczestniczących np. Caritasu. Chętny otrzyma do wypełnienia formularz, na podstawie którego zostanie mu przyznane skierowanie do odbioru paczki. Osoby bezdomne mogą zgłaszać się po pomoc bez skierowania.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1552 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39