Postanowienia noworoczne. Jakie wybieramy najczęściej i co zrobić, by je zrealizować

2016.01.01 00:00
Choć na początku każdego roku wiele osób przygotowuje listę postanowień, to w praktyce sukces osiągają nieliczni. Obrane cele powinny być realne, a co najważniejsze - konsekwentnie realizowane. Często kończy się jednak na obietnicach i słomianym zapale.
Postanowienia noworoczne. Jakie wybieramy najczęściej i co zrobić, by je zrealizować
Fot: pixabay.com

Czas poświąteczno-noworoczny często skłania do refleksji nad swoim życiem. W głowie pojawia się myśl: nowy rok, nowe możliwości. W tym okresie chcemy też wprowadzić w życie zmiany, o których wcześniej tylko myśleliśmy.

Do najpopularniejszych postanowień noworocznych można zaliczyć te dotyczące naszego wyglądu zewnętrznego - zrzucenia wagi, rozpoczęcia zdrowego trybu życia czy regularnego ćwiczenia na siłowni. Coraz częściej naszym celem jest także oszczędzanie, ograniczenie stresu czy wygospodarowanie większej ilości czasu wolnego.

Obietnice i założenia to jedno, a praktyka drugie. Warto trzymać się kilku zasad, by nasze postanowienia noworoczne nie pozostały tylko postanowieniami.

Zaplanuj i ustal priorytety

Wyznaczenie sobie celu, ale bez konkretnego określenia planu jego realizacji, może w natłoku codziennych spraw zostać odłożone na bliżej nieokreśloną przyszłość. Aby tego uniknąć, warto dobrze wszystko rozplanować, biorąc pod uwagę różne czynniki, które absorbują dużo czasu i uwagi, m.in. intensywniejsze okresy w pracy, urlopy czy wydarzenia rodzinne.

Ustalanie priorytetów to również najprostsza metoda, by z sukcesem osiągnąć założone cele i jednocześnie uniknąć organizacyjnego chaosu. Warto wówczas wykorzystać narzędzia, które posiadamy, np. kalendarz w poczcie e-mail, przypomnienia w smartfonie czy tradycyjne notatki. Nie wymagają one dużo wysiłku, a skutecznie systematyzują pracę i pomagają osiągnąć założone cele.

Motywuj się i nagradzaj

By zrealizować jakikolwiek cel, potrzebne jest odpowiednie nastawienie i motywacja, a przygotowując listę postanowień, warto wypisać też korzyści, jakie się z nimi wiążą.

Dobrym pomysłem jest również podzielenie postanowień na mniejsze etapy, a po zrealizowaniu każdego z nich, przyznanie sobie niewielkich nagród. Pomoże to podtrzymać zapał i zmobilizować się do dalszego działania.

Odpoczynek też jest ważny

Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek nie jest lenistwem tylko inwestycją w większą efektywność. Trzeba odpowiednio dbać o siebie - dobrze się odżywiać, wysypiać - by pracować wydajnie. Takie chwile wytchnienia wbrew pozorom dodają energii.

Mierz siły na zamiary

Jednoczesne branie się za realizację kilku planów nie jest prawidłowe. Więcej inicjatyw nie równa się więcej osiągnięć, a wręcz przeciwnie - sprzyja rozproszeniu i szybszym wypaleniu się. Kluczem do sukcesu jest skoncentrowanie się na jednym celu i konsekwentne dążenie do jego realizacji, a na kolejne przyjdzie odpowiedni moment.

Oszczędzanie nie jest takie trudne

Chcąc w nowym roku zaoszczędzić nieco pieniędzy, należy pamiętać, że najważniejsza jest regularność. Na początek najlepiej ustalić kwotę, którą co miesiąc, zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, będzie się odkładało. Po wyrobieniu tego nawyku kwotę można stopniowo zwiększać.

Warto także planować wydatki długofalowo i już teraz zacząć odkładać na wakacyjny urlop. Prościej jest zbierać co miesiąc mniejsze kwoty niż jednorazowo wysupłać równowartość na przykład połowy pensji.

Zdefiniowanie celu, na jaki zamierzamy przeznaczyć odłożone pieniądze (samochód, edukacja dziecka etc.), to połowa sukcesu, zwizualizowanie go jeszcze bardziej zwiększa motywację do jego osiągnięcia.

W lepszym i rozsądniejszym odkładaniu pieniędzy pomoże również przeanalizowanie swoich rachunków i sprawdzenie, czy rzeczywiście wszystko co kupujemy, jest nam potrzebne. Jeśli np. odmówimy sobie porannej kawy z sieciowej kawiarni, to po miesiącu zostanie nam w portfelu 200-240 zł, a w skali roku aż 2400-2880 zł. Daje to w pewnością dużo do myślenia.

Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl

1106 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39