Potrzebna krew. Rusza Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa

2021.07.23 10:58
W poniedziałek rusza Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa w Białymstoku. Krew, w ramach przedsięwzięcia, można będzie oddawać przez trzy dni.
Potrzebna krew. Rusza Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa
Fot: pixabay.com

Żaden lek nie zastąpi krwi

Krew jest wyjątkowym lekiem, którego nie zastąpimy żadnym innym. A jest niezbędna podczas wielu sytuacji zagrażającym życie – krwotoki, upadki, urazy. Pomaga też w leczeniu niedokrwistości oraz wielu innych chorób, w tym nowotworów. Dlatego często organizowane są różne przedsięwzięcia zachęcające do oddawania krwi.

W poniedziałek ruszy Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa w Białymstoku. Przez trzy dni: 26, 27 i 28 lipca w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 23 (w pn. i wt. w godz. 7.00-14.00 a w śr. 7.00-14.00), będzie można oddawać krew. Każdy, kto odda krew w tych dniach oprócz tradycyjnie rozdawanych czekolad i batoników na hasło PKO, otrzyma praktyczne upominki: saszetkę i maseczkę.

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa organizowana jest od 2009 r. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dotychczas udział w tej inicjatywie wzięło 16 600 osób.

Letnia odsłona Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa odbędzie się także w 8. innych miastach: Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Warto oddawać krew

Warto mieć na uwadze, że oddając krew możemy uratować zdrowie i życie drugiego człowieka. Poza tym dzięki takiej pomocy przysługują nam na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego (33%) – jeżeli oddawaliśmy krew lub jej składniki przynajmniej 3 razy. Po oddaniu krwi zyskujemy prawo do dwóch dni wolnych (dzień, w którym oddałeś krew lub jej składniki oraz dzień następny) oraz ulgi PIT - krew i osocze to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

Krew może oddać osoba między 18. a 65. rokiem życia. Krwiodawca musi być zdrowy, tj. nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków, a także ważyć przynajmniej 50 kg, gdyż ilość pobranej krwi (450 ml) musi być mniejsza niż 10% ogólnej ilości krwi w organizmie.

Przed zdaniem krwi dobrze jest zjeść jakiś lekki posiłek i wypić około 2 l płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem). Trzeba też ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, dotyczy to nie tylko dnia pobrania, ale też tego, który poprzedza oddanie krwi.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1189 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39