Powołano Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Będą seminaria, warsztaty i spotkania

2016.08.09 13:13
W Białymstoku, ponownie powstanie Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Zajmie się on tematyką wschodnią, sytuacją Polaków na kresach. Instytucję poprowadzi Stowarzyszenie Edukacji i Dialogu "Fontis et Futura".
Powołano Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Będą seminaria, warsztaty i spotkania
Fot: Dorota Mariańska
Tu swoją siedzibę będzie miał Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowało, że w Białymstoku pojawi się Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej i będzie prowadzony przez Stowarzyszenie Edukacji i Dialogu "Fontis et Futura". Resort przyznał również dotację na ten cel w wysokości 250 tys. zł rocznie.

- Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej to jest takie dzieło wielu organizacji i mamy nadzieję, że wokół niego powstanie grupa ludzi, którym bliska jest idea rozmawiania oraz spojrzenie na to, w jaki sposób historia nas kształtowała i do tej pory kształtuje – mówi Anna Kietlińska, konsultant Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Białymstoku.

Placówka ma działać pod nazwą "Brama na Wschód". Jej siedziba znajdzie się przy ul. Kilińskiego 13.

Instytucja zajmie się organizowaniem debat, seminariów, lekcji i warsztatów, spotkań z ekspertami, planuje również piknik historyczny popularyzujący kulturę Tatarów oraz projekcje filmów. Ośrodek zamierza też utworzyć biblioteczkę z literaturą dotyczącą m.in. spraw zagranicznych.

Wiadomo już, że we wrześniu odbędzie się debata pt. "Wspólne dziedzictwo ziem północno-wschodnich dawnej Rzeczypospolitej", zaś kolejna w październiku poświęcona będzie wkładowi Polski w rozwój wolnych mediów na Białorusi. Następne spotkania będą dotyczyły sytuacji Polaków na Litwie, Łotwie i Białorusi. Mowa będzie też m.in. o karcie Polaka, preferencjach konsumpcyjnych Białorusinów robiących zakupy w Polsce czy o komunikacji werbalnej między narodami.

Ośrodek będzie też prowadził lekcje i warsztaty w szkołach, podczas których poruszane będą zagadnienia związane z wielkimi Polakami z dawnych Kresów Wschodnich. Uczniowie wezmą też udział w warsztatach genealogicznych czy konkursach: fotograficznym i plastycznym. W każdym miesiącu realizowane będą 3 lekcje i 2 warsztaty.

Z instytucją będą współpracowały m.in. organizacja Wspólnota Polska, Polska Macierz Szkolna na Białorusi i Litwie oraz Uniwersytet w Białymstoku.

W Polsce funkcjonuje 16 podobnych ośrodków. Nie jest to nowość w naszym regionie, bo poprzednią taką placówkę w Białymstoku prowadziła Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1445 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39