Przewodnik po religiach Podlasia. Nie tylko dla dzieci, również dla dorosłych

2012.11.19 00:00
"Religie Podlasia. Przewodnik nie tylko dla dzieci" to nowe wydawnictwo Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Przewodnik powstał z myślą o zebraniu w jednym tomie podstawowych informacji na temat religii chrześcijańskiej, judaizmu i islamu. Podczas piątkowego spotkania promującego spotkali się autorzy książki i osoby zaangażowane w projekt.
Przewodnik po religiach Podlasia. Nie tylko dla dzieci, również dla dorosłych
Fot: Anna Dycha
Spotkanie promujące wydawnictwo "Religie Podlasia. Przewodnik nie tylko dla dzieci"

- Właśnie kończymy drogę, która trwała dwanaście miesięcy – mówił Jerzy Szerszunowicz, dyrektor Centrum im. Ludwika Zamenhofa. – Poznaliśmy mnóstwo osób, mieliśmy mnóstwo problemów, ale udało się je pokonać dzięki temu, że zaufaliśmy sobie nawzajem. Efektem jest ta książka.

Autorzy przewodnika, osoby zaangażowane w projekt, przedstawiciele różnych wyznań, nauczyciele oraz młodzi odbiorcy – spotkanie promujące cieszyło się dużą popularnością. Prowadzący je – Katarzyna Niziołek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, prezes Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku oraz Aleksander Sosna – społeczny doradca prezydenta RP do spraw społeczności prawosławnej i mniejszości białoruskiej w Polsce – dopytywali autorów książki, dlaczego przyjęli zaproszenie Centrum Zamenhofa.

– Dobrych zaproszeń się nie odrzuca – odpowiadał Tomasz Wigłasz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku, autor rozdziału o Kościołach protestanckich. – Bardzo spodobał mi się pomysł, że można w zwięzły sposób przedstawić religie Podlasia.
Tomasz Miśkiewicz, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, który wprawdzie nie jest autorem informacji o islamie, ale jego osoby nie mogło zabraknąć w książce: - Mieszkamy na Podlasiu, ale tak mało wiemy o sobie, mało wiemy na temat swoich religii.
Bogumił Dziedziul, nauczyciel katechezy, autor rozdziału o Kościele katolickim również przyznał, że nie mógł odrzucić takiej propozycji. – Przecież to jest szansa, by dzielić się tym, w co się wierzy. Ja potraktowałem to zadanie jako mój obowiązek.

Autorzy książki przyznawali, że nie było łatwo dokonać wyboru tego, co ma się znaleźć w przewodniku. Kierowali się jednak przede wszystkim odpowiedziami na pytania, które chciałby poznać młody człowiek. Dodawali jednocześnie, że książka nie jest tylko dla dzieci. Może być też ciekawą lekturą dla osób dorosłych.

- Trzeba potraktować publikację jako punkt wyjścia – stwierdziła Lilla Busławska, która zajęła się w książce Kościołem prawosławnym. – To ma być inspiracja, pierwszy krok. Po nim mogą być następne – dodał Tomasz Wigłasz.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1306 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39