Przy szachownicach uczczono pamięć Bohaterów Grodna 1939

2013.09.19 00:00
We wtorek (17.09) w Społecznej SP nr 2 STO odbył się okolicznościowy turniej szachowy "Bohaterom Grodna 1939".
Fot: materiały klubu

Celem zawodów było uczczenie pamięci obrońców pobliskiego Grodna i całej wschodniej granicy Rzeczypospolitej po ataku Armii Czerwonej 17 września 1939 roku.

W rywalizacji udział wzięło 45 zawodników. Najstarszy miał 67 lat, najmłodszy zaś niedawno obchodził 5. urodziny. Swoją obecnością imprezę uświetnili między innymi: Jakub Kosakowski, aktualny mistrz Polski do lat 12 i Grzegorz Nasuta – 17-letni uczestnik tegorocznych mistrzostw Europy seniorów.

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Grzegorz Nasuta przed Jakubem Kosakowskim i Adamem Śledziewskim. O tym, jak zacięta była walka, najlepiej świadczy fakt, że cała trójka zdobyła po 5 punktów (4 zwycięstwa, 2 remisy). Rozdano także trofea w kategoriach juniorów. W grupie do lat 8 najlepszy okazał się Wiktor Fronczyk, 2. miejsce zajął Maksymilian Maciejek, 3. lokata przypadła Mai Maksimiuk. W kategorii do lat 13 bezkonkurencyjny był oczywiście Jakub Kosakowski, srebrny medal zdobył Michał Kulfan, a brązowy Jakub Matejczyk.

W trakcie turnieju przeprowadzono zbiórkę pieniędzy, za które zostaną kupione znicze i kwiaty. Już wkrótce ozdobią one grodzieńskie groby bohaterów, którzy oddali życie w walce z sowieckim najeźdźcą.