Ptasia grypa zbiera żniwo wśród kotów. Jak uchronić zwierzęta?

2023.07.06 12:34
Od kilku tygodni wirus ptasiej grypy zabija koty w całej Polsce. Sanepid radzi, co zrobić, aby nasze zwierzaki były bezpieczne.
Ptasia grypa zbiera żniwo wśród kotów. Jak uchronić zwierzęta?
Fot: Pixabay

Wirus zabija koty

W ostatnim czasie służby weterynaryjne alarmują o wzroście przypadków infekcji u kotów domowych. Choroba, która się pojawia, charakteryzuje się objawami oddechowo-neurologicznymi i wykazuje wysoką śmiertelność. Zgodnie z Komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, przyczyną zakażeń jest wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków A/H5N1/.

W odpowiedzi na tę sytuację, Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła prewencyjne działania w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby zarówno wśród kotów, jak i ludzi.

Warto podkreślić, że zakażenie ludzi wirusem A/H5N1/ występuje niezwykle rzadko i tylko w wyniku bezpośredniego i długotrwałego kontaktu z chorym ptactwem. Najbardziej narażone są osoby zawodowo związane z hodowlą drobiu i pracujące z dzikimi ptakami. W Polsce dotychczas nie odnotowano przypadków zakażenia wirusem grypy typu A/H5N1/ u ludzi.

Jak uniknąć zakażenia?

Sanepid zaleca właścicielom kotów unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym dzikim ptactwem oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów. Po przyjściu do domu, ważne jest natychmiastowe zabezpieczenie butów przed dostępem kotów. Należy oczyszczać obuwie po powrocie do domu, szczególnie, jeśli przebywaliśmy w miejscach, gdzie mogło dojść do ich zanieczyszczenia ptasimi odchodami. Dodatkowo zaleca się zdezynfekowanie powierzchni, na której stały buty. W przypadków kotów wychodzących, właściciele powinni rozważyć, aby ich nie wypuszczać na zewnątrz.

Właściciele kotów powinni również przestrzegać rutynowych zasad higieny, takich jak dokładne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, zwłaszcza po powrocie do domu i przed przygotowaniem posiłku. Ważne jest także zachowanie warunków higienicznych przy przygotowywaniu posiłków dla kotów.

Jeśli u zwierzęcia domowego pojawią się objawy choroby, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Natomiast w przypadku wystąpienia niepokojących objawów grypopodobnych u siebie, należy zgłosić się do lekarza.

Należy pamiętać, że ryzyko przeniesienia zakażenia z chorego kota na człowieka jest znikome. Z właścicielami padłych kotów, u których potwierdzono zakażenie A/H5N1/ prewencyjnie kontaktują się pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, którzy zapewniają odpowiednie wsparcie i informacje.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1396 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39