Rzekomy pomór drobiu. Tak wygląda obecna sytuacja

2023.08.14 11:16
W lipcu na obszarze województwa podlaskiego stwierdzono pierwsze wystąpienie ogniska rzekomego pomoru drobiu. Od tego czasu zostały wprowadzone rozporządzenia mające na celu zapobieganie rozprzestrzenieniu tej choroby, jak m.in. obowiązek szczepień.
Rzekomy pomór drobiu. Tak wygląda obecna sytuacja
Fot: Pixabay.com

11 lipca, na obszarze Topilca w naszym województwie, stwierdzono pierwsze wystąpienie ogniska pomoru drobiu. Ostatni taki przypadek został wykryty 21 lipca. W ciągu tego okresu podjęto liczne działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii, ze szczególnym zaangażowaniem służb weterynaryjnych.

- Od 1974 roku w Polsce nie wystąpiły ogniska tej choroby. Inspekcja szybko rozpoznała to zagrożenie i wyniki badań mieliśmy już po dwóch dniach - mówi wojewódzki lekarz weterynarii Andrzej Czerniawski. - Ten wirus jest bardzo zjadliwy i utrzymuje się w tuszkach mrożonych około 300 dni, w puchu i kurniku 255 dni, a w lodówce 538 dni - dodaje.

Od momentu wykrycia ogniska pomoru drobiu zostały wprowadzane rozporządzenia określające wytyczne dotyczące nakazów, zakazów oraz obowiązków, mających na celu zapobiegnięcie ewentualnemu rozprzestrzenianiu się zakażonego drobiu. Dzięki temu sytuacja się polepszyła.

- Dotychczasowe działania służb weterynaryjnych i innych organów przynoszą efekty. Służby nie stwierdziły kolejnych ognisk, nie zostały też takowe zgłoszone - podkreśla wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Ponadto, na podstawie wniosku wojewódzkiego lekarza weterynarii, 10 sierpnia zostało wydane rozporządzenie, nakładające obowiązek szczepienia drobiu przeciwko pomorowi. Są one ograniczone gatunkowo do kur i indyków w przypadku osobników przeznaczonych do celów hodowlanych. Obowiązek szczepień dotyczy także posiadaczy drobiu, którzy planują wprowadzić nowe osobniki do swoich stad, a także hodowli, które zajmują się rozpowszechnianiem jaj.

Zaleca się, aby hodowcy skonsultowali się z lekarzami weterynarii specjalizującymi się w leczeniu i profilaktyce chorób drobiu. To właśnie oni będą w stanie przekazać odpowiednie preparaty oraz wskazać właściwy sposób ich zastosowania. Dzięki tym działaniom możliwe będzie skuteczne uodpornienie drobiu i zapobieganie wystąpieniu choroby w przyszłości.

Dodatkowo, Inspekcja Weterynaryjna kontynuuje przeprowadzanie inspekcji gospodarstw w ramach kontroli. W ciągu ostatnich dwóch tygodni dokonano przeglądu 2 tys. 815 gospodarstw.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

870 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39