Ścieżki 3Dostępu – seminarium

dodane dnia: 2014-11-25 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Ścieżki 3Dostępu – seminarium
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2014-11-29
Zapraszamy na seminarium „Trzy Światy: podróż międzydyscyplinarna" (edukacja, technologie, niepełnosprawność w kontekście muzeum i projektowania), które stanowi podsumowanie programu „Ścieżki 3Dostępu. Ścieżki edukacyjne: między technologią, teatrem, filmem a muzeum”.

Jak zobaczyć to, co niewidzialne? W jaki sposób opowiedzieć historię tym, którzy jej nie słyszą? Między innymi na takie pytania będą szukać odpowiedzi uczestnicy seminarium zorganizowanego przez Muzeum Wojska w Białymstoku i Wydział Architektury Politechniki Białostockiej.
W programie: warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania z ekspertami z całego kraju.

Nowe wyzwania wymagały odpowiedniego przygotowania. Najpierw muzealnicy, wolontariusze, studenci i wykładowcy z Wydziału Architektury PB zdobywali wiedzę od ekspertów ze świata teatru, animacji, nowoczesnych technologii i dostępności. Potem była faza eksperymentów i trudnych decyzji. Nie zawsze za pierwszym razem udawało się wybrać eksponat, który można zeskanować i wydrukować, a w oparciu o powstałą kopię 3D przygotować teatralną etiudę, film poklatkowy czy trójwymiarową projekcję. Teraz po roku poszukiwań nadszedł czas refleksji. Trzy nowe ścieżki edukacyjne w Muzeum Wojska sprawdzają się znakomicie, a wśród zwiedzających jest coraz więcej osób z różnymi niepełnosprawnościami. Przy okazji wciąż odkrywane są nowe, fascynujące tematy, które mogą doczekać się realizacji w przyszłości.

Seminarium łączy część praktyczną – warsztaty, prezentujące efekty wypracowane przez zespoły programu „Ścieżki 3Dostępu” (S3D) oraz panele dyskusyjne: prezentacje ekspertów oraz rozmowę wokół trzech głównych tematów spotkania: edukacji kulturalnej, nowych technologii i dostępności.

Zgłoszenia
Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesłanie ankiety zgłoszeniowej pod adres mailowy adanilewicz@mwb.com.pl oraz mkozinski@mwb.com.pl

PROGRAM
I. Warsztaty
09.00 – 11.00
Rzeczy ruch, czyli ścieżka dotykowo-teatralna.
Prowadzenie: Marzena Wilczko.
(Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7)
Rzeczy ruch, czyli… dlaczego w Muzeum gasimy światło? To proste – żeby obejrzeć przedstawienie! Uczestnicy zajęć przygotowują mini etiudy teatralne, posługując się teatrem cieni, ożywionej formy i własną wyobraźnią. Zaczynamy od zwiedzania wystawy, od konkretnej historii, opowieści z przeszłości. A następnie opowiadamy je na swój sposób, tworząc osobiste narracje i interpretacje. W warsztatach wykorzystywane są też eksponaty muzealne, tyle tylko, że zeskanowane i wydrukowane na nowo jako wierne, trójwymiarowe kopie przedmiotów zamkniętych w muzealnych gablotach. Warsztaty teatralne są przystosowane również dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, intelektualną.
09.30 – 11.00
Rzeczy słowo, czyli ścieżka dotykowo-filmowa.
Prowadzenie: Elwira Małyszko, Barbara Bielawiec
(Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, ul. Sosnowskiego 11, Sala 303)
Rzeczy słowo, czyli… co mają parasolki wspólnego z Muzeum? Otóż są one częścią niedużego studia filmowego, do którego zapraszamy w ramach zajęć „Rzeczy słowo”. Poznając muzealną wystawę i historię,
będziecie mogli wykonać samodzielnie film techniką poklatkową. To niezwykły sposób ożywiania obrazu: robimy dziesiątki zdjęć,by wprawić w ruch wybrany przedmiot, pozwolić mu przemówić „własnym głosem” i opowiedzieć swoją historię. A przedmioty są naprawdę wyjątkowe – to dokładne kopie 3D eksponatów, które możecie zobaczyć na wystawie.
11.00 – 13.00 – grupa zamknięta
Prowadzenie: Teresa Przepieść-Misarko, Urszula Dunaj
(Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7)
09.30 – 11.00
Trzeci wymiar Białegostoku, czyli ścieżka nowoczesnych technologii.
Prowadzenie: Małgorzata Budlewska, Bartosz Śliwowski
(Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, ul. Sosnowskiego 11, Sala 302)
Trzeci wymiar Białegostoku, czyli… jak wędrować w czasie? Za pomocą technologii, która pozwala z tkanki współczesnego miasta wydobyć to, co przetrwało 80. lat i uzupełnić te elementy, które zniknęły. W trakcie
zajęć przekonamy się, w jakim stopniu cyfrowe narzędzia – skanowanie i modelowanie trójwymiarowe – sprawdzają się w analizie i przetwarzaniu źródeł historycznych oraz kreowaniu rzeczywistości. Warsztat skupi
się na aspektach praktycznych – prezentacji możliwości pracowni AuReLa. Zaprezentowane zostaną możliwości modelowania i druku 3D. Dyskusji zostaną poddane inne zastosowania tych technologii w muzealnictwie i odtwórstwie historycznym.
11.00 – 11.30 / Przerwa kawowa

PANELE DYSKUSYJNE
11.30 / Oficjalne otwarcie seminarium:
12.00 – 13.30 / Panel: Edukacja kulturalna
(Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, ul. Sosnowskiego 11, Aula)
Prezentacje: Elwira Małyszko (Białystok), Monika Bania (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok), Agata Pietrzyk Sławińska (Ośrodek Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie)
W ramach programu S3D powstały zupełnie nowe ścieżki edukacyjne, wprowadzające do Muzeum Wojska w Białymstoku narzędzia ze świata teatru (teatr cieni, ożywionej formy, przedmiotu) oraz filmu animowanego
(time laps). Monika Bania i Elwira Małyszko, ekspertki współpracujące z MWB, opowiedzą o tym, jak wypracowano scenariusze zajęć. Agata Pietrzyk przedstawi najciekawsze przykłady projektów edukacyjnych, łączących pomysły z rożnych dziedzin kultury. Prezentacje gości otworzą dyskusję o tym, w jakim stopniu i jakimi metodami muzea o profilu historycznym mogą budować szeroką, interdyscyplinarną ofertę edukacyjną.
13.30 – 13.45 / Przerwa kawowa
13.45 – 15.15 / Panel: Nowe technologie
(Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, ul. Sosnowskiego 11, Aula)
Prezentacje: Zuzanna Stańska (Moiseum, Warszawa), dr hab. Aleksander Asanowicz (Wydział Architektury BP, Białystok), dr Adam Jakimowicz (Wydział Architektury BP, Białystok), Łukasz Kowalski (Ośrodek „Brama
Grodzka – Teatr NN”, Tomasz Matys (Atelier Klimowicz)
W programie S3D zmierzyliśmy się z takimi wyzwaniami, jak trójwymiarowe skanowanie eksponatów i ich druk oraz modelowanie przestrzeni historycznej w oparciu o analizę źródeł. O współpracy Muzeum i Politechniki w tym zakresie opowiedzą dr hab. Aleksander Asanowicz i dr Adam Jakimowicz. Łukasz Kowalski rozszerzy perspektywę o prezentację unikatowych doświadczeń z projektu „Lublin 2.0”. Tomasz Matys opowie o skanowaniu trójwymiarowym wielkoformatowych obiektów, na przykładzie zabytkowych budowli. Zuzanna Stańska zaprezentuje możliwości dalszego upowszechniania tak stworzonych materiałów w świecie nowych mediów.
Prezentację będą punktem wyjścia do dyskusji na temat, jak szeroko muzea mogą wykorzystywać potencjał technologii w pracach badawczych, edukacyjnych i popularyzatorskich.
15.15 – 15.30 / Przerwa kawowa
15.30 – 17.00 / Panel: Dostępność muzeów i galerii sztuki
(Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, ul. Sosnowskiego 11, Aula)
Prezentacje: Robert Więckowski (Fundacja Kultury Bez Barier, Warszawa), Anna Zdzieborska (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa), Paulina Celińska (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa), Marzena Wilczko (Muzeum Wojska, Białystok), Joanna Zembrowska – Wojno (Stowarzyszenie
Pomocy Niesłyszącym MIG-iem, Białystok)
Jednym z priorytetów programu S3D było zapewnienie pełnego w nim udziału osobom z niepełnosprawnościami. Ścieżka teatralna została opracowana w tylu wariantach, by mogły z niej korzystać osoby z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i intelektualną. O pracy nad tym aspektem programu opowie Marzena Wilczko z MWB. Paulina Celińska i Anna Zdzieborska opowiedzą o alternatywnych metodach udostępniania sztuki. Robert Więckowski i Joanna Zembrowska-Wojno poprowadzą dyskusję w stronę tego, jak polska kultura otwiera się na gości ze specjalnymi potrzebami i w jakich obszarach kultury nasze interwencje są najpilniejsze.
17.00 – 17.30 / Zakończenie, podsumowanie.

Program „Ścieżki 3Dostępu” donansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miejsce:Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, ul. Sosonowskiego 11, Białystok.

Organizatorzy
Muzeum Wojska w Białymstoku
Wydział Architektury Politechniki Białostockiej

Patron medialny
Portal Miejski BiałystokOnline

1101 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39