Siła słowa pisanego przeciw łamaniu praw człowieka [wideo]

2011.12.12 00:00
Ponad 9600 listów napisali podczas weekendowego Maratonu Amnesty International uczniowie, studenci i białostoczanie m.in w XI Liceum Ogólnokształcącym i na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Teraz zostaną wysłane do przedstawicieli rządowych w Zimbabwe, USA, Iranie czy Turcji, gdzie zauważono przypadki łamania praw człowieka.
Siła słowa pisanego przeciw łamaniu praw człowieka [wideo]
Fot: materiały organizatora

W tegoroczny Maraton Pisania Listów Amnesty International w Białymstoku po raz pierwszy włączyło się Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA w Białystoku. W akcję, która odbyła się w dniach 9 - 10 grudnia na auli Wydziału Prawa UwB, najchętniej włączyli się studenci zarówno dzienni, jak i zaoczni, a także osoby mieszkające w pobliżu, lub wracające z zakupów w galeriach handlowych.

- Własnoręczne pisanie listów w pewnym sensie jest przypomnieniem ginącej tradycji, którą współcześnie wypiera poczta elektroniczna. Co więcej w czasie przedświątecznym, dzieci piszą listy do św. Mikołaja, a my możemy napisać w obronie praw człowieka - powiedziała Katarzyna Kędzierska z Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA w Białymstoku. Dzięki ubiegłorocznej akcji 4 osoby zostały uwolnione, dwie otrzymały ochronę ,a sporo osób, dowiedziało się o tym, że prawa człowieka są łamane mimo iż mamy XXI wiek. W tym roku można pisać np. w bronie dziewczyny Christie z USA. Wydawałoby się ze stany są krajem, gdzie prawa człowieka są przestrzegane. Okazuje się jednak, ŻE nie mają uchwalonej jednej konwencji w obronie prawa dzieci i 16-letnia dziewczyna została skazana na karę dożywocia - dodała.

Jedną z uczestniczek Maratonu Pisania Listów Amnesty International była Paulina Reszeć, studentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. O akcji dowiedziała się od koleżanki z sąsiedniego wydziału i po zapoznaniu się z opisami sytuacji więźniów politycznych w różnych miejscach na świece, postanowiłam pomóc.

- Akcja jest dobra nie tylko dlatego że może kogoś zwolnić z niesłusznego więzienia lub uratować od kary śmierci czy prześladować, lecz także ze względów informacyjnych. Im więcej osób będzie o tym mówiło, tym więcej osób się dowie o sytuacjach nie przestrzegania praw człowieka, a osoby na stanowiskach, które otrzymają te listy będą miały świadomość, że cały świat wie i solidaryzuje się z poszkodowanymi - stwierdziła studentka.
Podczas tegorocznej akcji listy były pisane w 15 sprawach, głównie w Azji i Afryce. Oprócz Wydziału Prawa, w maraton włączyło się XI LO, Filia Biblioteczna nr 12 Książnicy Podlaskiej, Zespół Szkół nr 14 i Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych.

Akcję po raz dwunasty w Polsce zorganizowało Amnesty International. W cały kraju napisano ponad 150 000 listów. Z województwa podlaskiego rekordową ilością napisanych listów może pochwalić się Zabłudów, skąd zostanie przesłanych 7000 apeli w obronie praw człowieka.

Zobacz wideo z okazji 50 lat międzynarodowej organizacji Amnesty International:



Zobacz także: Razem mamy siłę! Możemy zmieniać świat!

MAG

874 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39