Spotkanie z Zofią de Ines

dodane dnia: 2017-11-21 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2017-11-28
Zapraszamy na spotkanie z Zofią de Ines - scenografką teatralną, operową, baletową, filmową i telewizyjną, znaną również ze swych prac w Danii, Hiszpanii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach, do których docierały z jej przedstawieniami polskie teatry. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki i Studium Scenografii w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Debiutowała scenografią do sztuki Tadeusza Różewicza Białe małżeństwo na scenie Teatru Współczesnego we Wrocławiu, a następnie powtórzyła tę pracę w jednym z amerykańskich teatrów. Odtąd stała się jednym z najbardziej wziętych scenografów teatralnych, zapraszana przez najwybitniejszych polskich reżyserów i najbardziej znane teatry.

Ma w dorobku ponad sto różnych realizacji w kraju i za granicą. Pracowała m.in. z takimi reżyserami, jak Henryk Baranowski, Kazimierz Braun, Adam Hanuszkiewicz, Jerzy Jarocki, Maciej Prus, Marek Weiss-Grzesiński i Krzysztof Zaleski, projektując scenografię do bardzo różnorodnego repertuaru: od Szekspira aż po Geneta i Różewicza.

Przez wiele lat współpracowała z twórcą polskiego teatru pantomimy Henrykiem Tomaszewskim, z którym zrealizowała we Wrocławiu Rycerzy króla Artura, Syna marnotrawnego i Sen nocy letniej. Pracowała z nim również w Bonn, gdzie wystawili wspólnie Orfeusza i Eurydykę Christopha Glücka. Tworzyła dla większości scen operowych w Polsce oraz dla Polskiego Teatru Tańca Ewy Wycichowskiej. Dla Opery Narodowej zaprojektowała scenografię do Fausta Ch. Gounoda, Rossinian, Bolera i Carmina burana w choreografii Antala Fodora oraz do Rigoletta G. Verdiego. Z zespołem Teatru Ekspresji w Gdyni, we współpracy z Wojciechem Misiurą, stworzyła parę lat temu na wskroś oryginalne widowisko autorskie, eksponujące jej niezwykłą fantazję w kreowaniu kostiumem postaci scenicznych. W 2001 r. przygotowała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej dekoracje (wraz ze Sławomirem Lewczukiem) i kostiumy do Strasznego dworu Moniuszki w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w 2007 r. scenografię spektaklu W krainie czarodziejskiego fletu W.A. Mozarta, a w 2008 roku kostiumy do spektaklu Magiczny Doremik M. Ptaszyńskiej.

Jej indywidualne wystawy projektów scenograficznych prezentowane były m.in. w Paryżu i Darmstadcie. Uczestniczyła też w kilku wystawach międzynarodowych w kraju i za granicą.

W Białymstoku współpracuje z Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. Jej znane prace w Białymstoku to m.in. rekonstrukcja sukni Branickiej i kontusza Branickiego we wspólnym projekcie z Wojciechem Bokłago de Bof, Martą Pietruszko i Elżbietą Wysocką.

Godz. 18.00.
Miejski Salon Artystyczny - III piętro
Wstęp Wolny.

1533 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39