Stowarzyszenie "Droga" z dotacją. 50 osób otrzyma szansę powrotu na rynek pracy

2017.04.07 19:31
Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" otrzymało dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Organizacja przeznaczy pieniądze na wsparcie podopiecznych w powrocie do aktywności zawodowej i życiowej samodzielności.
Stowarzyszenie "Droga" z dotacją. 50 osób otrzyma szansę powrotu na rynek pracy
Fot: Dorota Mariańska
Od lewej: wicemarszałek Maciej Żywno oraz wiceprezes Stowarzyszenia "Droga" Anna Tomulewicz

Projekt dla "wykluczonych"

Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" wzięło udział w konkursie i zrealizuje projekt "Klub Integracji Społecznej - gotowi do pracy". Będzie on dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Kwota wsparcia to 943 tys. zł. W piątek (7.04) umowa między organizacją i urzędem marszałkowskim została przypieczętowana wręczeniem symbolicznego czeku.

- Stowarzyszenie "Droga" to organizacja, która bez wątpienia jest liderem działań społecznych w naszym mieście i w naszym regionie. Natomiast rozwój regionalny to nie tylko przedsiębiorcy i infrastruktura drogowa. To także spójność społeczna - mówi wicemarszałek Maciej Żywno.

Projekt obejmie 50 osób (35 kobiet i 15 mężczyzn) zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Są to m.in. osoby, które korzystają np. z pomocy żywnościowej oferowanej przez organizację.

- Pracując z tymi osobami, najpierw skupiamy się na aktywności społecznej, czyli one się uczą kontaktów z ludźmi, radzenia sobie w grupie np. poprzez treningi zastępowania agresji, akademię rodziców i potem wchodzą w kompetencje zawodowe, które w bardzo różny sposób się przejawiają. Mamy aktualnie szkolenia na pomoc kuchenną czy osobę do prac biurowych. Czeka nas jeszcze kurs na magazynierów. To wszystko, żeby te osoby mogły się usamodzielnić, żeby wypadły z systemu opieki społecznej - wyjaśnia Anna Tomulewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "Droga".

Będą warsztaty, szkolenia i staże

Uczestnicy przedsięwzięcia wezmą udział m.in. w warsztatach rozwoju osobistego, rodzinnych (zdobędą umiejętność komunikacji z dzieckiem, rozwiązywania konfliktów, mądrego stawiania granic), terapii zajęciowej czy rodzinnej. Będą ćwiczyli także aktywne poszukiwanie pracy.

Na wspomniane osoby czekają również kursy i szkolenia - w zawodach poszukiwanych na podlaskim rynku pracy. Następnie uczestnicy projektu będą mieli okazję do podniesienia swoich kwalifikacji w trakcie staży u pracodawców. Potrwają one od 3 do 6 miesięcy. Warto wspomnieć, że niektórzy już zaczęli staże: pani Ania w kuchni, pani Elwira, która wkrótce po raz trzeci zostanie mamą, w centrum darów prowadzonym przez Stowarzyszenie "Droga".

Przez cały czas uczestnicy przedsięwzięcia będą pod opieką trenerów, psychologów, doradców zawodowych. Dla każdej z osób zostanie wypracowana indywidualna ścieżka reintegracji. Zakończenie projektu przewidziane jest na marzec 2018 r.

Kolejne konkursy

Warto też wiedzieć, że w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na tego typu działania, jakie podejmuje Stowarzyszenie "Droga", urząd marszałkowski ma w tym roku do wykorzystania 95 mln zł.

Właśnie dlatego instytucja organizuje 3 konkursy dotyczące wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, osób bezrobotnych, niepełnosprawnych. Zgłaszać mogą się m.in. centra i kluby integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, stowarzyszenia pomocowe, fundacje, podmioty ekonomii społecznej, samorządy. Pierwszy taki konkurs właśnie się kończy, bowiem wnioski można składać do 12 kwietnia. Natomiast kolejny nabór ruszy w czerwcu, zaś trzeci w październiku.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Polecamy
Fotograf, zdjęcia, video-filmowanieul. Wyszyńskiego 2 lok. 41 (D.H. Lider)
15-888 Białystok

Więcej informacji
1927 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39