Studenci z Chin będą studiować na Politechnice Białostockiej

2020.02.03 15:17
Międzynarodowy Instytut Inżynierii z siedzibą w Tianjin to jednostka utworzona przez Politechnika Białostocka (PB) wraz z Politechniką Krakowską(PK) i Tianjin Chengjian University (TCU). Taka współpraca przyniesie wiele korzyści.
Studenci z Chin będą studiować na Politechnice Białostockiej
Fot: PB
Uniwersytet Chengjian w Tianjin

Jesienią przyjadą chińscy studenci

W maju 2017 roku zostało zawarte trójstronne porozumienie o utworzeniu Międzynarodowego Instytutu Inżynierii w strukturach Uniwersytetu Chengjian w Tianjin (TCU) - wspólnie z Politechniką Białostocką (PB) oraz Politechniką Krakowską (PK). W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie stosowną umowę ze strony Politechniki Białostockiej podpisali: rektor prof. Lech Dzienis oraz prorektor ds. współpracy międzynarodowej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB. W grudniu 2019 roku projekt zaakceptowało Ministerstwo Edukacji Chińskiej Republiki Ludowej.

Zgodnie z wydaną decyzją Międzynarodowy Instytut Inżynierii w Tianjin zacznie kształcić pierwszych studentów jesienią tego roku. Będzie prowadzić studia licencjackie i magisterskie głównie dla studentów z Chin. Tianjin jest ważnym portem, silnym ośrodkiem przemysłowym i wydobycia ropy naftowej oraz największym chińskim producentem soli. W mieście działa kilkanaście szkół wyższych.

Międzynarodowy Instytut Inżynierii Uniwersytetu Chengjian

W ramach porozumienia polskie uczelnie - Politechnika Białostocka oraz Politechnika Krakowska - będą mieć realny i namacalny wpływ na kształcenie chińskich inżynierów w postaci podwójnego dyplomu.

- To ogromne wyzwanie, ale też wyróżnienie dla Politechniki Białostockiej. Strona chińska nie tylko doceniła nasze programy dydaktyczne, ale też zaprosiła naszych wykładowców do współtworzenia programu studiów - mówi prorektor ds. współpracy międzynarodowej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Międzynarodowy Instytut Inżynierii Uniwersytetu Chengjian będzie oferował zajęcia dla chińskich studentów pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach: architektura oraz architektura krajobrazu (studia prowadzone przez PK i TCU), budownictwo oraz inżynieria środowiska (studia prowadzone przez PB i TCU). Polskie uczelnie zajmą się obsługą jednej trzeciej przedmiotów prowadzonych na nowo otwartych studiach. Programy studiów będą spełniały standardy jakości kształcenia obowiązujące zarówno w Polsce, jak i w Chinach. TCU zadbał o wygodną i nowoczesną siedzibę Instytutu.

Po ukończeniu nauki chińscy studenci otrzymają dyplom Tianjin Chengjian University oraz analogiczne dyplomy licencjata, inżyniera lub magistra Politechniki Białostockiej i Politechniki Krakowskiej. Szacuje się, że do 2028 roku (jest to data ważności pozwolenia wydanego przez chińskie Ministerstwo Edukacji) Międzynarodowy Instytut Inżynierii Uniwersytetu Chengjian opuści 1200 absolwentów - chińskich inżynierów wykształconych w europejskim systemie edukacji wyższej.

To nie pierwsza taka współpraca

Politechnika Białostocka aktywnie współpracuje z uczelniami w Chinach w ramach strategicznego programu rządu chińskiego Belt & Road.

- Efektem tej współpracy jest zawarcie szeregu międzyuczelnianych umów o podwójnym dyplomowaniu, wymiana osobowa w ramach programu Erasmus+, szkoły letnie i stypendia dla studentów polskich studiujących w Chinach, a także stypendia dla profesorów wizytujących. Od kilku już lat prowadzimy kursy języka chińskiego dla naszych studentów i pracowników, a od jesieni 2018 roku uruchomiliśmy Klasę Konfucjańską na Politechnice Białostockiej - podkreśla prorektor ds. współpracy międzynarodowej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

849 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39