Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Słyszało o niej prawie 40% Podlasian

2016.11.19 08:06
19 listopada to Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. O schorzeniu słyszało prawie 40% Podlasian. Powoduje ono, że co godzinę umierają 2 osoby.
Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Słyszało o niej prawie 40% Podlasian
Fot: pixabay.com

19 listopada to Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Z badania przeprowadzonego w ramach kampanii "Płuca Polski" wynika, że w woj. podlaskim skrót POChP zna prawie 40% ankietowanych osób.

Eksperci podkreślają, że przyszłość POChP zależy przede wszystkim od budowania świadomości społecznej dotyczącej tego schorzenia i informowania o zagrożeniach z nim związanych. Ponadto bardzo ważne jest, aby lekarze pierwszego kontaktu zachęcali pacjentów do wykonywania kontrolnych badań spirometrycznych.

Czym jest POChP?

Jest to choroba układu oddechowego polegająca na postępującym ograniczeniu przepływu powietrza przez oskrzela. Zajmuje ona czwarte miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Głównym czynnikiem wpływającym na POChP jest dym papierosowy, który odpowiada za 90% zachorowań. Natomiast pozostałe 10% chorych to ci, których płuca narażone są na wdychanie toksyn, np. lakiernicy, stolarze, malarze. Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc są niespecyficzne i często mylone ze słabą kondycją organizmu. W tym wypadku dominuje duszność trwająca kilka miesięcy, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej i uporczywy kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny.

Poziom wiedzy wśród społeczeństwa, dotyczący tego, czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc, nadal nie jest wysoki, pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Tylko 25% chorych ma zdiagnozowane POChP.

Jak zapobiegać rozwojowi POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest schorzeniem nieuleczalnym, jednak istnieją sposoby na poprawienie jakości życia chorego.

- Najlepszym ćwiczeniem na powiększanie pojemności płuc jest pływanie pod wodą. Pojemność płuc ćwiczymy też pływając kraulem. Inne ćwiczenia, które są polecane, to np. nadmuchiwanie i opróżnianie dużej butelki po napojach lub balona. Inne skuteczne ćwiczenie polega na wciąganiu małymi wdechami powietrza nosem aż do całkowitego wypełnienia płuc i wydychanie go bardzo powoli, przez jak najdłuższy okres – radzi Radosław Kawęcki, dwukrotny mistrz świata w pływaniu, ambasador kampanii Płuca Polski.

Eksperci podkreślają, że w razie wykrycia choroby we wczesnym stadium, podjęcie leczenia pozwala na znaczne opóźnienie rozwoju POChP u pacjenta i przedłużenie jego życia o kilka lat. W Polsce na POChP choruje ok. 2 mln osób, a średnio co godzinę umierają 2 z nich. Osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc żyją 10-15 lat krócej niż osoby zdrowe.

Choroba to została wpisana do nomenklatury medycznej zaledwie 50 lat temu.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1667 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39