To półmetek Przestrzeni Sztuki. Co jeszcze się wydarzy?

2022.11.17 14:52
Przestrzenie Sztuki to projekt, który koncentruje się na tańcu. Od września tego roku w woj. podlaskim realizowane są wydarzenia drugiej edycji tego programu.
To półmetek Przestrzeni Sztuki. Co jeszcze się wydarzy?
Fot: Mieczysław Czapko

Ideą programu Przestrzenie Sztuki jest przede wszystkim wspieranie artystów niezależnych oraz środowisk lokalnych poprzez działania związane z czterema filarami: artystycznym, edukacyjnym, społeczno-kulturalnym i prozdrowotnym.

Ważnymi celami są również upowszechnianie sztuki i ułatwianie dostępu do niej. Program realizowany jest pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

Na Podlasiu lokalnymi operatorami programu są Podlaskie Stowarzyszenie Tańca oraz Opera i Filharmonia Podlaska. Przestrzenie Sztuki to spotkanie ze sztuką tańca w różnych jej odsłonach. Program proponuje szeroką ofertę wydarzeń, w której niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Działania zaplanowano z myślą o bardzo zróżnicowanym odbiorcy (od dzieci, młodzieży przez rodziny po seniorów) oraz bardzo zróżnicowanych formach tańca (taniec klasyczny, współczesny, streetowy, ludowy). Do tej pory zrealizowano już szereg działań, m.in. spektakle, warsztaty, projekty edukacyjne, wystawa, pokaz filmów, potańcówka, spotkania choreografów i inne. Program edycji 2022 kończy się wraz z końcem roku.

Co wydarzy się w listopadzie i grudniu?

"Więcej niż Tańczące Parabole", czyli będzie to finał intensywnego projektu zakładającego edukację nieformalną w obszarze tańca uczniów szkół średnich. Projekt realizowany jest w 4 liceach ogólnokształcących regionu: III LO w Białymstoku, I LO w Łomży, I LO i II LO w Bielsku Podlaskim. Po serii lekcji teoretycznych oraz wykładach perfomatywnych, młodzież liceów przygotowuje minispektakle pod kierunkiem choreografów, które zaprezentują przed publicznością.

Pokazy odbędą się:

- Pokaz uczniów III LO w Białymstoku - 20 listopada godz. 18.00, SDK Danceoffnia, ul. Zwycięstwa 8/1/10

- Pokaz uczniów I LO w Łomży - 27 listopada godz. 18.00, Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży, ul. Wojska Polskiego 3

- Pokaz uczniów II LO w Bielsku Podlaskim - 28 listopada godz. 18.00 – Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. 3 Maja 2, Bielsk
Podlaski.

Natomiast 20 listopada o godz. 13.30 w Studiu Działań Kreatywnych DanceOFFnia w Białymstoku odbędą się "Rodzinne zabawy z tańcem". Są to otwarte warsztaty tańców różnych narodów Europy dla dzieci i rodziców. Zajęcia integrujące dla całych rodzin prowadzi pedagog specjalizujący się w tańcach charakterystycznych – Olesia Sheremet.

W ramach Przestrzeni Sztuki odbędą się także spektakle:

- 25 listopada o godz. 19.00 Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na spektakl taneczny Kieleckiego Teatr Tańca: "Ballady Mickiewicza Tanecznie".

- 27 listopada o godz. 19.00 na scenie kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentowany zostanie spektakl w choreografii Magdaleny Niedzielskiej "Humanimal".

- 30 listopada o godz. 19.00 na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się premiera dużego formatu pt. "Trzech Budrysów" w choreografii i reżyserii Wojciecha Blaszko i Marcina Rogalskiego

- 17 grudnia – Opera i Filharmonia Podlaskiej zaprasza na stworzoną w ramach programu premierę krótkometrażowego spektaklu tanecznego pt. "Legendy Romantyzmu" w reżyserii Roberta Burzyńskiego

Ponadto trwają spotkania pt. "Towarzyszenie tańcowi - jak prowadzić rozmowy o tańcu?"
Jest to cykl warsztatów, których celem jest wyposażanie publiczności profesjonalnej w narzędzia do prowadzenia rozmów pospektaklowych. Do warsztatów wciąż można dołączyć.

26 listopada na scenie kameralnej OiFP oraz 6 grudnia w galerii handlowej odbędą się stworzone w ramach programu pokazy z udziałem tancerzy ulicznych. Będzie to performance - "Z Ulicy na deski teatru".

Trwają także próby i przygotowania w ramach projektu "Koncerty Poruszone. Paralaksa", którego finałem będzie prezentacja sceniczna 3 etiud tworzonych przez uczniów różnych szkół baletowych z Polski pod kierunkiem 3 choreografów do jednego utworu muzycznego Miłosza Bembinowa. Finałowa prezentacja będzie miała miejsce 20 grudnia o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Podleśnej 2.

Zaś w grudniu rozpoczyna się projekt "U-czucie", czyli cykl spotkań osób tańczących z osobami niewidomymi i niedowidzącymi. Efektem projektu będzie pokaz pracy warsztatowej z audiodeskrypcją, prezentowany na scenie kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej 11 grudnia o godz. 19.00.

Oprócz tego odbędą się warsztaty:

- 19 listopada w Studiu Działań Kreatywnych Danceoffnia w ramach Rezydencji Choreograficznej odbędą się warsztaty prowadzone przez Jana Saratę "Kształt dotyku - identyfikacja cielesna przestrzeni jako narzędzie choreograficzne" dedykowane zwłaszcza instruktorom, choreografom oraz tancerzom z Białegostoku i okolic.

- 20 listopada Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na Warsztaty tańca ulicznego prowadzone przez Michała Kaczorowskiego Kaczorex

W grudniu w Studiu Działań Kreatywnych Danceoffnia zrealizowane zostaną dwa warsztaty w ramach projektu "Nauczyciel w podróży":

- 10-11 grudnia warsztat "Pomyśl ciałem, rusz głową" z Karoliną Januszek, dla młodzieży i osób dorosłych

- 17-18 grudnia "Warsztaty tańca współczesnego" z Mikołajem Karczewskim dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat.

11 grudnia odbędą się warsztaty w ramach zdrowotnego komponentu programu pt. "Profilaktyka urazów – Automasaż" z Izabelą Zawadzką dedykowana tańczącej młodzieży i osobom dorosłym.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1003 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39