Tradycje bożonarodzeniowe - wystawa malarstwa

dodane dnia: 2014-11-25 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2014-11-28 - 2015-01-07
Wernisaż: 28.11.2014 (piątek), w godz. 18.00-20.00
Wystawa czynna do: 04.01.2015

Motywy bożonarodzeniowe są obecne w malarstwie, również w polskim, od wczesnego średniowiecza.

W początkowej fazie dominowały wyobrażenia scen z ewangelii i apokryfów. Centralne miejsce kompozycji zajmowało Dzieciątko w żłóbku, a obok niego Maryja i Józef. Nieodłącznymi bohaterami sceny narodzin Jezusa były zwierzęta – jednak nie dominujące dzisiaj owce, lecz zazwyczaj wół i osioł. Całości dopełniała świetlista gwiazda (kometa) i zastępy anielskie. W bardziej rozbudowanych kompozycjach pojawiali się pasterze i Trzej Królowie („Magowie ze Wschodu”). Wszystkie postacie reprezentują określone role i mają silne nacechowanie symboliczne.

Często przedstawiano też narodziny Jezusa w szerszym kontekście jego ziemskiej misji: na jednym płótnie znajdowały swe miejsce sceny narodzin, męki na krzyżu i Zmartwychwstania.

Pojawienie się w początkach XX w. malarstwa abstrakcyjnego, fascynacja nowymi formami wyrazu, odchodzenie od wyobrażeń figuralnych – w efekcie malarstwo związane z Bożym Narodzeniem najsilniej obecne jest kręgu twórczości ludowej i nieprofesjonalnej. W efekcie jego motywy wzbogaciły się o przedstawienia ludowych zwyczajów tradycji bożonarodzeniowych. Nie zmienia to faktu, że tematyka Bożego Narodzenia pozostała niezwykle ważna również w głównym nurcie malarstwa polskiego. Dowodem na to są prace zgromadzone na wystawie w CLZ.

Wystawa składa się z 30 prac nawiązujących w swoim charakterze do tradycji ludowej malarstwa polskiego. Prace to swoisty przekrój tradycji bożonarodzeniowych pod względem geograficznym - ponieważ artyści reprezentują różne regiony Polski w tym i Podlasie. W sensie historycznym ponieważ najstarsze obrazy Stanisława Praussa pochodzą z przed roku 1915, a te najwcześniej datowane powstały na początku wieku XXI. A także w rozumieniu różnić w technice malarskiej, od grafik po akwarele.

Wystawa została wypożyczona ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
Miejsce imprezy
ul. Warszawska 19
15-062 Białystok

1002 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39