Trwa referendum ogólnokrajowe. Jak i gdzie głosować?

2015.09.06 00:00
W niedzielę odbywa się referendum ogólnokrajowe. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 6.00-22.00.
Trwa referendum ogólnokrajowe. Jak i gdzie głosować?
Fot: ESD
Zdjęcie ilustracyjne

W czasie referendum głosujący udzielą odpowiedzi na pytania, stawiając znak "X" w kratce obok odpowiedzi pozytywnej "TAK" albo negatywnej "NIE". Głos będzie nieważny, jeżeli na karcie do głosowania postawi się znak "X" w obu kratkach obok odpowiedzi na pytanie lub nie postawi się go w żadnej z kratek. Inne dopiski na karcie nie wpłyną na ważność głosu.

W Białymstoku zazwyczaj zagłosujemy w tych samych lokalach, co w ostatnich wyborach - tam, gdzie jesteśmy ujęci w spisie wyborców (lub w dowolnym, jeśli pobraliśmy zaświadczenie o prawie do głosowania). Aby odnaleźć swoją komisję, należy wejść na stronę PKW i w polu "szukaj" pisać miejscowość i ulicę, np. Białystok, Lipowa. Pojawi się wówczas adres interesującej nas komisji.

Aby otrzymać kartę do głosowania, musimy przedstawić komisji referendalnej dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty lub paszport. Karta jest biała, w formacie A-4, ma ścięty prawy górny róg. Na dole jest wydrukowana pieczęć PKW, a obok odcisk pieczęci obwodowej komisji ds. referendum.

Prawo udziału w referendum mają obywatele polscy, którzy: najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, nie zostali pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie zostali ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu oraz nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Mieszkańcy odpowiedzą na trzy pytania:

1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Głosowanie będzie ważne tylko wtedy, gdy do urn pójdzie 50% uprawnionych. Do zakończenia głosowania w całej Polsce trwa cisza referendalna. Więcej: Cisza referendalna. Jest jeszcze więcej zakazów niż w trakcie ciszy wyborczej.

W Białymstoku osoby niepełnosprawne z dysfunkcją kończyn dolnych mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją specjalną w Referendum Ogólnokrajowym. Zgłoszenia przyjmowane są w niedzielę w godz. 7.00-20.30 pod numerami telefonu 85 744 34 04, 85 869 69 85.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

692 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39