Trzy mecze i trzy zwycięstwa. Podlaskie drużyny spisały się na medal

2024.03.17 18:17
Weekend, który właśnie dobiega końca, był dla białostockich Żubrów niezwykle intensywny. W sobotę (16.03) rogaty zespół zmierzył się bowiem Legionem Legionowo, zaś w niedzielę (17.03) z Legią Warszawa. Oba te starcia podopieczni Krzysztofa Kalinowskiego wygrali. Dodatkowo po zwycięstwo sięgnął także Tur.
Fot: Adrianna Zawadzka

Żubry nie zwalniają tempa. W 29. kolejce koszykarskiej II ligi (gr. B) ekipa ze stolicy Podlasia pokonała we własnej hali Legion Legionowo 98:91, a znakomita w wykonaniu gospodarzy była zwłaszcza pierwsza połowa rywalizacji. Inauguracyjną kwartę białostoczanie wygrali bowiem 30:17, a po kolejnych 10 minutach zmagań przewaga Żubrów liczyła już nie 13, tylko 16 punktów. Na początku trzeciej kwarty zawodnicy trenowani przez Krzysztofa Kalinowskiego wciąż kontrolowali przebieg wydarzeń, jednak później w szeregi Podlasian wkradła się nerwowość, co poskutkowało tym, że w pewnym momencie gospodarze prowadzili zaledwie 91:88. Na szczęście w samej końcówce Żubry wróciły do gry z pierwszej połowy i do niespodzianki nie doszło.

Rogata ekipa na parkiet wyszła również w niedzielę. Tego dnia białostoczanie w hali UwB rozegrali zaległy pojedynek z warszawską Legią, który zakończył się triumfem drużyny z północno-wschodniej Polski 81:66. Koszykarze Żubrów zdominowali przeciwników zwłaszcza w drugiej kwarcie, o czym świadczy wynik 23:12, a najlepiej punktującym zawodnikiem gospodarzy był Jan Malesa (15 pkt).

W weekend nie zawiódł też Tur. Bielszczanie już po pierwszej kwarcie wygrywali na własnym terenie z Kolejarzem Basket Radom 31:12, a ostatecznie mecz ten zakończył się rezultatem 83:62. W ekipie prowadzonej przez Rafała Króla najwięcej oczek zdobył Patryk Milewski (18 pkt), ale po starciu dwucyfrowym dorobkiem mogli się też pochwalić Łukasz Kuczyński (12 pkt) oraz Piotr Bobka (12 pkt).

W ostatniej serii zmagań przed play-offami Enea Żubry Chorten Białystok powalczą w delegacji z Lublinianką KUL Basketball, zaś Tur Basket Bielsk Podlaski zagra na wyjeździe z Bankiem Spółdzielczym Mińsk Mazowiecki.

Aktualna tabela koszykarskiej II ligi (gr. B)
16. MKS Ochota Warszawa 29 32 3-26

Enea Żubry Chorten Białystok - KS Legion Legionowo 98:91 (30:17, 23:20, 25:27, 20:27)
Enea Żubry Chorten Białystok: Paweł Śpica (17 pkt), Maciej Bębeniec (7 pkt), Krystian Tyszka (12 pkt), Hubert Wyszkowski (9 pkt), Karol Obarek (8 pkt), Arkadiusz Zabielski (18 pkt), Tomasz Deja (6 pkt), Mikołaj Styczeń (6 pkt), Jan Malesa (5 pkt)

Enea Żubry Chorten Białystok - Profbud Legia Warszawa 81:66 (20:19, 23:12, 23:16, 15:19)
Enea Żubry Chorten Białystok: Paweł Śpica (10 pkt), Maciej Bębeniec (7 pkt), Jakub Więcko (0 pkt), Krystian Tyszka (5 pkt), Hubert Wyszkowski (12 pkt), Karol Obarek (13 pkt), Bartosz Strażewicz (2 pkt), Tomasz Deja (8 pkt), Mikołaj Styczeń (6 pkt), Paweł Trypus (3 pkt), Jan Malesa (15 pkt)

KKS Tur Basket Bielsk Podlaski - Kolejarz Basket Radom 83:62 (31:12, 22:20, 16:14, 14:16)
KKS Tur Basket Bielsk Podlaski: Piotr Bobka (12 pkt), Filip Parfieniuk (0 pkt), Jakub Grigoruk (5 pkt), Łukasz Kuczyński (12 pkt), Jan Lipiński (4 pkt), Mikołaj Krakowiak (5 pkt), Pavlo Bondarenko (8 pkt), Maciej Kurzyna (2 pkt), Patryk Milewski (18 pkt), Wojciech Jakubiak (6 pkt), Marcin Marczuk (6 pkt), Mariusz Rapucha (5 pkt)