Tydzień Weganizmu

dodane dnia: 2014-04-01 przez: dorotaj
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Tydzień Weganizmu
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2014-04-05 - 2014-04-12
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji "Tydzień Weganizmu" - obchody święta przyjaźni ze zwierzętami, zdrowia i jedzenia organizowane są również w Białymstoku.

Tydzień Weganizmu to coroczne ogólnopolskie wydarzenie zainicjowane przez Stowarzyszenie Empatia z Warszawy. W Białymstoku coraz silniej widoczne od 3 lat, z roku na rok nabiera rozmachu i rumieńców.
W ramach wydarzenia przez nadchodzący tydzień będziemy mieli i miały okazję podyskutować z interesującymi gośćmi z całej Polski, którzy o weganizmie będą mówić w kontekście etyki i praw zwierząt, zdrowia i aktywności fizycznej, a nawet w kontekście podróżniczych pasji. Przyjrzymy się tym zagadnieniom od strony naukowej, przebiegniemy parę kilometrów ze sportowcami będącymi na diecie wegańskiej oraz dowiemy się co wege-podróżnik jada w syberyjskich ostępach, a co w Bombaju. Oprócz tego w planach warsztaty (nie tylko) kulinarne, konkursy, zabawy dla dzieci, a także wegańskie i witariańskie spécialité de la maison.

PROGRAM:

05.04.2014 - DZIEŃ SPORTU

- 10.00 – 11.00 - DZIEW/CZYNY idą na rolki! (miejsce: plac przed Białostockim Teatrem Lalek)
Zapraszamy zaawansowane i początkujące osoby, które chcą spróbować swoich sił na rolkach. Tworzymy też niewielką frakcje hulajnogową.
Czas trwania przejażdżki: ok. 1 h. (Powrót w miejsce zbiórki.)
Tempo dostosowane do początkujących osób w jeździe na rolkach i hulajnogach!
Obowiązują zapisy na: dziewczynska.poczta@gmail.com
Liczba miejsc: nieograniczona

- 12.00 – 14.00 - Biegniemy i piknikujemy (miejsce: Planty, przy Praczkach)
Razem z Jarosławem Smoleniem rozruszamy stawy, rozgrzejemy mięśnie i przebiegniemy ok. 5-kilometrową trasę. Na mecie urządzimy mały piknik - czekać nas będą kocyki i smakołyki.
Zapraszamy niedzielnych spacerowiczów i wytrawnych biegaczy - trasa do pokonania w indywidualnym tempie.
Jarosław Smoleń – biegacz, rowerzysta, duathlonista na diecie roślinnej; poza tym aktywny działacz na rzecz środowiska naturalnego, pasjonat dzikiej przyrody, zapalony turysta, miłośnik smacznego i zdrowego gotowania.

- 16.00 – 17.00 - "Budowanie sylwetki goryla, czyli masa mięśniowa a weganizm", wykład - Damian Parol, (miejsce: Kawiarnio - Księgarnia "Spółdzielnia", ul. M. Skłodowskiej-Curie 8/1)
Większość ludzi kojarzy wegan raczej ze szczupłymi sylwetkami. Są jednak sportowcy, którzy na diecie roślinnej zbudowali ogromną masę mięśniową i odnieśli sukces w wielu dyscyplinach sportu. Zapraszamy na wykład, który rozwieje wątpliwości i obali mity związane z budowaniem masy mięśniowej na wegańskiej diecie oraz przedstawi stanowisko nauki dotyczące diety roślinnej w sporcie.

06.04.2014 - DZIEŃ DZIECKA
Miejsce: GramOffOn (ul. Malmeda 17)

- 11:00 - 12:00 - „Wesołe dzieciaki - szczęśliwe zwierzaki”, warsztaty dla dzieci, prowadzenie: Małgosia Korniluk
Warsztaty skierowane do dzieci w wieku od 4 do 10 lat, poświęcone zwierzętom z wiejskiej zagrody, koncentrujące się na budowaniu postawy szacunku i empatii, prowadzone w atmosferze radości i zabawy.
Małgorzata Korniluk - miłośniczka i nauczycielka przyrody; aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego, szczególnie w dziedzinie edukacji ekologicznej; orędowniczka propagowania treści z zakresu ochrony i praw zwierząt; jak sama o sobie mówi - wierząca weganka, praktykująca wegetarianka
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: wegestok@gmail.com lub tel. 506 146 189

- 12.30 - 13.00 - Czytanie książki dzieciom - "Dlatego nie jemy zwierząt" autorstwa Ruby Roth, czyta aktorka Dominika Kimaty.
"Dlatego nie jemy zwierząt" to pierwsza książka dla dzieci, która ze szczerością i współczuciem przygląda się życiu i niedoli zwierząt na fermach przemysłowych. Barwna obsada złożona ze świnek, indyków, krów i wielu innych zwierząt przybliży młodym czytelnikom wegetarianizm i weganizm. Te ujmujące zwierzątka pokazane są zarówno w swoim naturalnym środowisku, a także w smutnych warunkach na fermach przemysłowych. Książka pokazuje wpływ, jaki jedzenie zwierząt ma na nasze środowisko, lasy deszczowe i zagrożone gatunki, a także sugeruje, jakie kroki dzieci mogą podjąć, by dowiedzieć się więcej o wegetariańskim i wegańskim stylu życia.

- 13.15 - 14.30 - “Żonglowanie marchewką, jabłkiem i cieciorką, czyli warsztaty kulinarne dla dzieci”, prowadzenie: Joanna Lisiecka i Rafał Cimoszuk
Wspólne gotowanie pysznych, kolorowych i zdrowych potraw połączone z nauką sztuczek cyrkowych!
Joanna Lisiecka - socjolożka, kulturoznawczyni, animatorka kultury z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu warsztatów z dziećmi i dorosłymi w Stowarzyszeniu „Akademia Łucznica”; wiele podróżuje, wiele gotuje i wielce kocha wszystkie zwierzęta świata (nie wyłączając ludzi!); wegetarianka sympatyzująca z ideami weganizmu
Rafał Cimoszuk - wieloletni wegetarianin i weganin związany z działaniami na rzecz promocji weganizmu, rowerowy entuzjasta trenujący sztuki walki, ojciec dwójki dzieci na diecie wegetariańskiej.
Liczba miejsc ograniczona - obowiązują zapisy drogą mailową (wegestok@gmail.com) lub telefonicznie (506 146 189).
Mali uczestnicy poproszeni zostaną o przyniesienie ze sobą wskazanego przez nas produktu spozywczego w granicach 10 zł.


07.04.2014 - DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT
Miejsce: Uniwersytet w Białymstoku – Wydział Historyczno-Socjologiczny –Instytut Socjologii – sala 108 A, Plac Uniwersytecki 1.

- 18.00 - 20.00 - "Co to są zwierzęta i co z tego dla nas wynika?", wykład - prof. Andrzej Elżanowski, a po wykładzie dyskusja - moderuje dr hab. Zbigniew Kaźmierczak (UwB)
Prof. Andrzej Elżanowski - pracownik Muzeum i Instytutu Zoologii PAN oraz Przewodniczący Sekcji Dobrostanu Zwierząt Polskiego Towarzystwa Etycznego, autor ponad stu prac naukowych z zakresu nauk biologicznych oraz wielu publikacji na temat humanitarnej ochrony zwierząt oraz etyki ich traktowania.

08.04.2014 - DZIEŃ ZDROWIA
Miejsce: Niepamięć, ul. Spółdzielcza 8

- 15.00 - 16.30 - Warsztaty kuchni witariańskiej, prowadzenie: Viktoria Oszczanowska, Luiza i Sylwia Wojda, Michał Hryń
Viktoria Oszczanowska - autorka lifestylowego bloga "Vi&Raw", na którym łączy w całość wszystkie swoje pasje, a którego motywem przewodnim jest surowa dieta roślinna.
Luiza Wojda - wegetarianka z 12-letnim stażem, obecnie weganka i witarianka; fascynatka tematu zdrowia oraz surowego stylu życia.
Sylwia Wojda - wieloletnia wegetarianka, obecnie raw - weganka; zwolenniczka RAWolucji - prostego życia hołdującego naturze - „nigdy nie widziałam człowieka, który urodziłby się z kuchenką na plecach”.
Michał Hryń - zwolennik wegańskiego stylu życia, entuzjasta diety surowej, popartej zasadami łączenia pokarmów.
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: rawwege@gmail.com lub tel. 795 920 155

- 17.00 - 18.30 - "Witarianizm - droga do zdrowia czy kontrowersyjny sposób odżywiania?", wykład - Joanna Balaklejewska, a po wykładzie dyskusja i witariański poczęstunek.
Joanna Balaklejewska - autorka kontrowersyjnej, ciekawej, napisanej z czarnym humorem książki "Niech Twoje ciało będzie Twoją świątynią" - "Przyroda jest częścią nas, niszcząc ją - niszczymy siebie. To najlepszy czas, aby uświadomić sobie, że mięso to nie lepka masa, tylko kawał zabitego martwego zwierzęcia, a my możemy być szczęśliwi, zdrowi i sexi nie spożywając produktów zwierzęcych. (...) W pogoni za krwistym stekiem tracimy resztki człowieczeństwa"; ponadto artystka, pełna pasji podróżniczka, wieloletnia weganka walcząca o prawa zwierząt; wraz z mężem pisze i tworzy bajki dla dzieci; autorka bloga.

09.04.2014 - DZIEŃ FILMOWY
Miejsce: Niepamięć, ul. Spółdzielcza 8.

- 17.30 - blok zaangażowanych filmów krótkometrażowych

- 18.10 - 20.00 - „Bold Native”, reż. Denis Hennelly, 2010
„Bold Native” to pierwszy film fabularny o działaniach międzynarodowej organizacji Animal Liberation Front. Przede wszystkim jest to jednak film o wielorakości postaw oraz motywów, które skłaniają niektórych do mniej lub bardziej odważnych czy też kontrowersyjnych działań na rzecz zwierząt. To obraz o różnicach światopoglądowych, o różnym spojrzeniu na trudne sprawy, o wyborach, a w końcu również o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Dobre, zaangażowane kino, pozostawiające widza z pytaniami i głęboką refleksją 

10.04.2014 - DZIEŃ PODRÓŻNIKA
Miejsce: Kawiarnio-Księgarnia "Spółdzielnia", ul. M. Skłodowskiej-Curie 8/1.

- 11.00 - 13.00 - ”Sushi kontra curry, czyli warsztaty kuchni orientalnej” , prowadzenie: Joanna Lisiecka i Łukasz Synowiecki
Joanna Lisiecka - socjolożka, kulturoznawczyni, animatorka kultury z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu warsztatów z dziećmi i dorosłymi w Stowarzyszeniu „Akademia Łucznica”; wiele podróżuje, wiele gotuje i wielce kocha wszystkie zwierzęta świata (nie wyłączając ludzi!); wegetarianka sympatyzująca z ideami weganizmu.
Łukasz Synowiecki - pasjonat podróży bliskich i dalekich w stylu niekonwencjonalnym i wersji ekonomicznej, antykarierowicz i aktywista, weganin i freeganin, miłośnik przyrody i entuzjasta orientalnych smaków.
Zapisy: wegestok@gmail.com lub tel. 506 146 189
Liczba miejsc ograniczona.

- 18.00 - 19.00 - "Weganin w podróży”, prezentuje Łukasz Synowiecki
Co weganin jada w syberyjskich ostępach, a co w Mumbaju? Na to pytanie i wiele innych związanych z tematem kulinarnych (lecz nie tylko) ciekawostek ze świata, opowie nam człowiek, który odwiedził: Maroko, Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Gruzję, Armenię, Azerbejdżan, Turcję, Iran, Pakistan, Indie, Nepal, Bangladesz, Mjanmę, Laos, Kambodżę, Tajlandię, Wietnam, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Kazachstan, Chiny, Mongolię, Jordanię, Syrię, Argentynę, Boliwię, Brazylię, Chile, Ekwador, Kolumbię, Paragwaj, Peru, Wenezuelę, Trynidad i Tobago. (!). W Europie NIE BYŁ w: Islandii, Monako, Andorze i Kosowie. Za to BYŁ w Republice Naddniestrzańskiej.

11.04.2014 - DZIEŃ OTWARTYCH KLATEK
Kawiarnio-Księgarnia "Spółdzielnia" (ul. M. Skłodowskiej-Curie 8/1)

- 17.00 - 19.00 - "Kulisy hodowli przemysłowej zwierząt w Polsce"
oraz "Wegetarianie i weganie - kim są, dlaczego wybierają taką dietę i dlaczego (czasami) z niej rezygnują?", wykłady Dobrusi Karbowiak (Otwarte Klatki).
Dobrusia Karbowiak - prezeska i współzałożycielka Stowarzyszenia Otwarte Klatki; prowadzi wykłady i szkolenia dla aktywistów działających na rzecz zwierząt w Polsce i za granicą .
Stowarzyszenie Otwarte Klatki jest powstałą w 2012 r. ogólnopolską inicjatywą na rzecz praw zwierząt. Naszym celem jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt.

12.04.2014 - DZIEŃ TARGOWY
Miejsce: Gram OFF ON, ul. Malmeda 17.

- 12.00 - 16.00 - Wege-różności z lokalnego podwórka! (Pojawią się również goście!)
Zioła, kosmetyki, książki, eko-torby, rękodzieło......wszystkiego zdradzać nie będziemy. A będą frykasy! I tak dla formalności - wszystko 100% wegańskie.
Do zobaczenia na miejscu przy herbatce!

W ramach Tygodnia Weganizmu w Białymstoku rusza Konkurs Literacki i Plastyczny. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału i wysyłania swoich prac na adres podany w regulaminie dostępny na stronie www.wegestok.blogspot.com. Tam też można poznać szczegóły dotyczące nagród.

Do Tygodnia Weganizmu przyłączyły się również białostockie restauracje. Przez cały tydzień wegańskie pozycje w swym menu zaserwują:
- Baristacja,
- Elvis burger,
- GramOffOn,
- Hotel Podlasie - Restauracja Lipcowy Ogród,
- Lokalna Bistro,
- Midnight Pizza,
- Niepamięć,
- Nocna Pizza,
- Retrospekcja Naleśnikarnia,
- Palce Lizać,
- Spółdzielnia,
- Zmokła Kura,

Organizatorzy
Wegestok
Vegan Sisters
DZIEW/CZYNY
Otwarte Klatki

Wspierają nas
VEGE
Sweet Piggy
Wegarnia

Patron medialny
Portal Miejski BiałystokOnline



Miejsce imprezy
Białystok

1265 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39