Ukrainiec pracujący w Polsce dostanie minimalną emeryturę? Okazuje się, że niekoniecznie

2018.11.02 15:33
Obecnie w całym kraju pracuje ponad 570 tys. cudzoziemców, w tym wielu Ukraińców. Czy oznacza to, że na pewno dostaną oni minimalną, polską emeryturę?
Ukrainiec pracujący w Polsce dostanie minimalną emeryturę? Okazuje się, że niekoniecznie
Fot: Justyna Fiedoruk

Przybywa cudzoziemców, którzy chcą u nas pracować

Polska staje się coraz atrakcyjniejszym krajem dla cudzoziemców. Obecnie legalnie pracuje tu ponad 570 tys. przyjezdnych. W naszym regionie jest ich coraz więcej, aczkolwiek wciąż niewiele w porównaniu z innymi województwami - bowiem 10 tys. (44% to obywatele Ukrainy, a 42% - Białorusi).

Dla porównania w ubiegłym roku legalnie pracujących obywateli innych krajów w woj. podlaskim było niespełna 7 tys. W tym przybyło 1 847 Białorusinów oraz 1 343 Ukraińców. Składki za nich wpływają do polskiego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a zatem dokładają się oni do świadczeń wypłacanych na bieżąco.

- Polska podpisała 13 umów z różnymi państwami spoza Unii Europejskiej dotyczących ubezpieczeń społecznych, m.in. w zakresie wypłaty świadczeń. Oparte są one na zasadzie, z której wynika, że jeśli ktoś pracował w Polsce, to otrzymuje emeryturę również z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Nasi rodacy, pracując za granicą, również mają taką gwarancję. Za pracę w USA, Kanadzie czy Korei Południowej przysługuje emerytura z tych państw – tłumaczy Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Taka właśnie umowa została zawarta w 2012 r. między Polską a Ukrainą. Zapewnia ona obywatelowi Ukrainy to, że za pracę w Polsce, za którą była za niego odprowadzona składka, po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie miał prawo do polskiej emerytury.

Trzeba jednak mieć na uwadze, iż nie oznacza to, iż ZUS będzie wypłacał emerytury Ukraińcom za okres przepracowany w ich ojczystym kraju. Wysokość świadczenia ustala się proporcjonalnie, a więc urząd wypłaci je za lata/miesiące, które były przepracowane w Polsce. W przypadku, gdy obywatel Ukrainy pracował w naszym kraju 2-3 miesiące i pracodawca przekazał za niego tylko kilka składek, to jego polska emerytura wyniesie zapewne kilka lub kilkadziesiąt złotych.

Kiedy Ukrainiec dostanie minimalną emeryturę?

Aktualnie minimalna emerytura w Polsce wynosi 1029,80 zł. Dostaje ją każdy, kto przepracował 20 lat (kobiety) i 25 lat (mężczyźni). Umowa Polski i Ukrainy zakłada sumowanie okresów pracy w obu krajach.

- Oznacza to, że obywatel Ukrainy może starać się o minimalną emeryturę z Polski nawet wtedy, gdy nie przepracował w naszym kraju wymaganych lat do najniższego świadczenia ale jego łączny staż pracy przekracza ten okres. Ale to nie jedyny warunek, który musi być spełniony. Aby dostać taką emeryturę z Polski za zsumowane okresy ubezpieczenia, trzeba w Polsce mieszkać. ZUS nie dopłaci więc do minimalnego świadczenia osobie, która mieszka na Ukrainie, w Mołdawii, Korei Południowej czy Australii (są to kraje, z którymi mamy umowy dwustronne) – informuje Kurpicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1275 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39