Underground / Independent. Co jeszcze w programie festiwalu? [WIDEO]

2017.03.23 11:08
Czas na drugi weekend festiwalu Underground/Independent. W programie będą filmy, koncert, spotkania z artystami, warsztaty i panel dyskusyjny.
Underground / Independent. Co jeszcze w programie festiwalu? [WIDEO]
Fot: materiały organizatora
Jedna z prac Outings Project

To już 17. odsłona Festiwalu Kultury Niezależnej Underground / Independent. W programie znajdą się jedyne w swoim rodzaju filmy, koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania.

Obrazy na ścianach kamienic i "Defekt serca"

W piątkowym (24.03) programie imprezy jest spotkanie z Julienem De Casabianca. Ten francuski artysta sztuk wizualnych i filmowiec na murach największych miast świata rozkleja prace znanych malarzy, które na co dzień można spotkać tylko w muzeach.

Jego Outings Project można było zobaczyć już w takich miastach jak: Londyn, Paryż, Nowy Jork, Hamburg i Barcelona, a ponieważ w swej formule jest stosunkowo prosty do zrealizowania, artysta uczynił zeń światowy projekt partycypacyjny, do którego może przyłączyć się każdy. Julien De Casabianca będzie działał w przestrzeni Białegostoku w piątek i sobotę. Św. Mikołaja 8, Krakowska 1, Młynowa 2 i 4 oraz Kijowska 1 - pod tymi adresami pojawią się jego prace.

Zaplanowano też premierę filmu "Defekt serca" Bogdana Kozuli. Akcja tej gorzkiej komedii rozgrywa się w ciągu jednej doby w Białymstoku. Fabuła skupia się wokół perypetii bezrobotnego poety Krzysztofa, który chce spłacić dług i zdobyć dziewczynę, ale sprawy przybierają niespodziewany obrót. Noszący przydomek "Liryk" bohater to romantyk próbujący odnaleźć swe miejsce w świecie wypranym z głębszych uczuć. Niestety sam też został już w pewnym stopniu skażony wpływami otaczającego go środowiska i nie potrafi uciec od własnych słabości. Reżyser przygląda się takim zjawiskom społecznym jak problem uzależnień wśród młodzieży, brak życiowych perspektyw na prowincji, szowinizm i przemoc. Obraz unika jednoznacznych ocen, przedstawiając dramat młodego człowieka, nieprzystosowanego do dojrzałego i odpowiedzialnego życia.

Film Bogdana Kozuli w całości został sfinansowany z własnych środków. Autorami zdjęć są Mieczysław Anweiler i Kamil Starowicz, w obsadzie znaleźli się m.in. Andrzej Zaborski, Paweł Małaszyński, Ewa Palińska, Dariusz Szada-Borzyszkowski i Paulina Moś. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami.



Filmy i muzyczny duet

W sobotę (25.03) w kinie Forum będzie można obejrzeć 2 filmy. Pierwszym jest "Bieda Sp. z o.o.". Obnaża on dobre chęci darczyńców i systemu, który w dobrej wierze stworzyli. Systemu, który - według niektórych - stał się dobrze prosperującym biznesem, z którego korzystają niekoniecznie ci najbiedniejsi. Bazując na ponad 200 wywiadach z 20 krajów, film odkrywa niewygodną stronę dobroczynności. Pokazuje, jak bezmyślna i przypadkowa pomoc szkodzi całemu ekosystemowi.



Drugi to "Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci" - dokument, w którym Werner Herzog na warsztat bierze internet - od jego początków do najbardziej oddalonych zakątków. Podróż zaczyna od źródeł cyfrowej rewolucji - pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 r. został wysłany pierwszy mail. Herzog udowadnia, że moment, w którym internet zacznie "śnić sam o sobie", jest już bardzo bliski. Prowadzi widzów przez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, jak internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy świata - od biznesu, przez edukację, podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i osobiste relacje.



W Famie wystąpi duet Piernikowski/Gołębiewski, który proponuje muzykę agresywną i emocjonalną. To narracyjna, horyzontalna elektronika i "bolesna", ascetyczna perkusja – wszystko sformułowane na dużym wolumenie. Duet jest zupełnie świeżym projektem, który niebawem zaprezentuje swoje wydawnictwo. Ich wspólne koncerty okazały się mocnym performancem, wywołującym przy tym sporo emocji.



Warsztaty i panel dyskusyjny

W niedzielę (26.03) w Famie czeka rodzinna propozycja. Warsztaty z bajkami kliszowymi i muzyką na żywo poprowadzą córka i tata – Kalina i Patryk Zakroccy. Nauczą uczestników, jak - imitując głosy postaci oraz tworząc na żywo ścieżkę dźwiękową - zilustrować, a może opowiedzieć na nowo stare historie zapisane na kliszy filmowej.

Na finał imprezy odbędzie się pokaz filmu "Bonfires & Stars", w którym Moa Pillar, młody przedstawiciel rosyjskiej sceny elektronicznej, udaje się na Kaukaz w poszukiwaniu inspiracji oraz by nawiązać współpracę z tradycyjnymi czerkieskimi muzykami. Jego przewodnik Bułat nieustannie podważa wartość tego doświadczenia i możliwość jakiegokolwiek dialogu pomiędzy tradycją i nowoczesną kulturą.



Po pokazie w Famie zaplanowano panel dyskusyjny "Podlasie - możliwości dialogu pomiędzy tradycją i nowoczesną kulturą".

Portal BiałystokOnline patronuje festiwalowi.

Program: Underground/Independent 2017

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1157 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39