W Białymstoku powstał największy w Polsce portret Romana Dmowskiego

2023.11.20 14:43
W Białymstoku powstał mural ukazujący Romana Dmowskiego, powszechnie uznanego za jednego z architektów polskiej niepodległości. Jest to największy w Polsce malowany portret tej postaci. Znajduje się na jednym z bloków mieszkalnych przy ul. Broniewskiego.
W Białymstoku powstał największy w Polsce portret Romana Dmowskiego
Fot: Fundacja Obowiązek Polski
Nowy mural w Białymstoku

Jest to kolejny malunek na szlaku białostockich murali, które cieszą się dużą popularnością w mieście. Dzieło znajduje się na szczytowej ścianie bloku zlokalizowanego przy ul. Broniewskiego, który jest doskonale widoczny z alei Solidarności. Jego wymiary to 10x11 m. Wizerunek polskiego patrioty znajduje się nad powstałym wcześniej mniejszym muralem upamiętniającym bohaterów Bitwy Białostockiej w 1920 roku (inicjatywa kibiców Jagiellonii).

Oficjalne świętowanie

Powstanie muralu oficjalnie świętowano w minioną niedzielę (19 listopada). W pobliskim kościele odprawiono mszę świętą, a następnie pod blokiem spotkały się delegacje, chcące oddać hołd Romanowi Dmowskiemu (1864-1939) - jednemu z ojców polskiej niepodległości. Odśpiewano "Hymn Młodych" autorstwa Jana Kasprowicza w wykonaniu Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego.

- Mural jako forma upamiętniania postaci i zdarzeń jest niezwykle popularna i budzi duże zainteresowanie. Ma ona się przyczynić do pogłębienia i umocnienia wiedzy o Romanie Dmowskim w społeczeństwie, a także wzmocnić patriotyzm lokalny oraz ogólnonarodowy - podkreśla Dariusz Wasilewski, inicjator przedsięwzięcia.

Podlaskie władze reprezentował wicewojewoda Tomasz Madras. Nazwał on Romana Dmowskiego jedną z najważniejszych postaci w historii Polski. Przy powstaniu muralu swój wkład mieli także radny miejski Paweł Myszkowski oraz tutejsza wspólnota mieszkaniowa, w tym mieszkańcy bloku przy ul. Broniewskiego.

Autorką pracy jest Emilia Rój ze Strzegomia, laureatka Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim.

- Chciałam pokazać Romana Dmowskiego jako myśliciela i te kolory - biel i czerwień jako barwy narodowe i te myśli wylatujące z niego i idące w Polskę - mówiła autorka w czasie oficjalnego odsłonięcia muralu.

Wielki wkład też w ostateczny kształt malowidła mieli malarze, muraliści: Sebastian Krasoń kierujący pracami oraz Mateusz Smulski z Dębicy i Michał Czerko z Rzeszowa.

Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1207 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39