Wirtualne biura - dobra alternatywa dla młodych przedsiębiorców

2014.03.05 00:00
Jest to łatwy sposób na zmniejszenie kosztów związanych z wynajmem lokalu oraz zatrudnieniem pracowników dla początkujących przedsiębiorców. Mowa tutaj o wirtualnych biurach, które cieszą się w Polsce coraz większą popularnością.
Wirtualne biura - dobra alternatywa dla młodych przedsiębiorców
Fot: www.warszawska6.pl

Wirtualne biuro, inaczej zwane e-biurem, jest to usługa polegająca na pełnym outsourcingu obsługi biurowej, bez konieczności fizycznej obecności firmy w danym miejscu. Pomysł jego stworzenia pojawił się już 20 lat temu. Pierwsze otworzył Ralph Gregory z USA, który przewidział rewolucję w dziedzinie zarządzania firmą i nowoczesnego biura. W Polsce ta nowatorska usługa wspierająca początkujących przedsiębiorców oraz freelancerów pojawiła się niespełna kilka lat temu. W samym Białymstoku możemy znaleźć kilka wirtualnych biur, które odpłatnie udostępniają adres firmy.

- Praktyka pokazuje, że w Polsce rośnie zainteresowanie tego typu usługami. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i w pełni wykorzystywane, szczególnie przez młodych przedsiębiorców i startup’owców w całej Europie Zachodniej. Wynajęcie lokalu jest nierzadko wydatkiem, który przekracza możliwości i zasady optymalizacji kosztowej młodej, dopiero pojawiającej się na rynku firmy – mówi Piotr Grabowski – założyciel nowo powstałego Biura - Warszawska 6.

- Takie biura wpływają na zwiększenie konkurencyjności regionu poprzez obniżenie stałych kosztów. Co jest szczególnie ważne w przypadku młodych przedsięwzięć biznesowych – dodaje Julia Tymińska Gaweł, kierownik ds. organizacyjno-finansowych wirtualnego biura e-Firma24.com.

Mniejsze koszty utrzymania, doradztwo ekspertów

Zalet korzystania z usług e-biur jest wiele, zwłaszcza dla ludzi pragnących rozpocząć działalność przy minimalnych kosztach lub obniżyć już te istniejące. Jedną z głównych jest redukcja kosztów, które są związane z wynajmem lokalu oraz zatrudnieniem pracowników.

- Po co mi wirtualne biuro skoro mogę zarejestrować działalność we własnym mieszkaniu? – takie i wiele podobnych pytań można usłyszeć od przedsiębiorców – mówi współwłaściciel Biura - Warszawska 6 Robert Cieloszczyk. - Rejestracja firmy we własnym mieszkaniu pozwala na uniknięcie kosztów wynajmu biura lub magazynu. Część opłat za mieszkanie może stać się kosztami uzyskania przychodu – z pozoru mamy tutaj same korzyści. Jednak należy pamiętać o tym, że zgłoszenie firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wymagany jest prawny tytuł pozwalający na prowadzenie firmy. Jeśli lokal jest jedynie wynajmowany, należy uzyskać zgodę właściciela. Gdy właścicielem mieszkania jest sam przedsiębiorca, niezbędne jest zgłoszenie takiego faktu do urzędu miasta, bowiem lokal wykorzystany pod działalność firmy opodatkowany będzie wyższym podatkiem od nieruchomości – dodaje.

Ale e-biura to nie tylko udostępnienie adresu:
- Biura nie są tylko adresami służącymi zarejestrowaniu firmy, ale miejscem doradztwa oraz obsługi prawnej, księgowej i biznesowej – tłumaczy Julia Tymińska Gaweł.

Większość wirtualnych biur zapewnia swoim klientom także m.in. odbiór i przesyłanie korespondencji, założenie rachunku firmowego, wynajem sal na spotkania biznesowe, pomoc w tworzeniu biznesplanów czy wynajem biurek dla freelancerów lub na coworking.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1118 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39