Wodorotlenek sodu - zastosowanie i właściwości

2021.10.25 14:18
Wodorotlenek sodu jest substancją chemiczną o bardzo szerokim zastosowaniu. Spora część ludzi może go jednak kojarzyć pod nazwami soda kaustyczna lub soda żrąca, ponieważ w czystej postaci ma właściwości żrące. Do czego jest on najczęściej wykorzystywany?
Wodorotlenek sodu - zastosowanie i właściwości

Wodorotlenek sodu jest znany chemikom pod nazwą NaOH. Należy on do grupy związków zasadowych, a jego PH wynosi 14. Oznacza to, że jest on jedną z najmocniejszych zasad wśród wszystkich odkrytych związków chemicznych. NaOH w czystej postaci może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, dlatego trzeba wiedzieć, jak się z nim poprawnie obchodzić. Wodorotlenek sodu, mimo swoich żrących właściwości, jest bardzo często wykorzystywany w wielu branżach produkcyjnych.

Jak wygląda wodorotlenek sodu?

Podstawową postacią NaOH jest krystaliczne ciało stałe o białym zabarwieniu. Substancja ta bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, tworząc tzw. ług sodowy. W tym procesie wydzielana jest duża ilość ciepła, a samo NaOH nabiera coraz większych właściwości żrących. Ług sodowy jest mieszaniną bardziej toksyczną niż czysta postać wodorotlenku sodu. W przypadku tej cieczy należy być bardzo ostrożnym, ponieważ jest ona bezbarwna i bezwonna, przez co łatwo pomylić ją z wodą.

Jak rozróżnić ług sodowy od wody?

Ług sodowy można rozpoznać, wykonując doświadczenia chemiczne. Substancja ta reaguje z kwasami, tlenkami niemetali oraz wodorotlenkami amfoterycznymi, tworząc sole sodowe. Te z kolei łatwo skojarzyć po wyglądzie, ponieważ występują pod postacią krystalicznego ciała stałego o białej barwie.

Zastosowanie wodorotlenku sodu

NaOH znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach na rynku produkcyjnym, chemicznym i spożywczym. Z racji tego, że jest on środkiem wysoce żrącym, wykorzystuje się jego czystą postać do udrażniania rur. Gotowe produkty najczęściej zawierają w sobie wodorotlenek sodu pod postacią granulek lub proszku. Wodny roztwór NaOH jest bardzo popularną substancją, służącą do usuwania farb i lakierów z powierzchni metalowych lub drewnianych.

Jeśli chodzi o branżę kosmetyczną, to wodorotlenek sodu jest wykorzystywany do produkcji mydeł w kostkach oraz innych środków myjących. Zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, możemy takie produkty wykonać również w warunkach domowych. W salonach kosmetycznych NaOH znajduje zastosowanie w maseczkach złuszczających naskórek oraz przy zabiegu dermabrazji chemicznej. Kupując polopirynę lub kwas salicylowy, musimy zdawać sobie sprawę, że do ich produkcji wykorzystano właśnie NaOH. Wodorotlenek sodu występujący w mydłach oraz lekach nie jest szkodliwy dla zdrowia, ponieważ nie jest on sam w sobie składnikiem tych produktów, ale stanowi jedynie pomocniczy element produkcji.

Soda kaustyczna jako E524

Wodorotlenek sodu w przemyśle spożywczym funkcjonuje jako regulator kwasowości i możemy go spotkać pod nazwą E524. Stosuje się wtedy jedynie 30% roztwór NaOH, dzięki czemu nie jest on szkodliwy dla zdrowia. Najczęściej występuje w paluszkach, pieczywie, płatkach śniadaniowych oraz popularnych zupkach chińskich.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1123 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39