"Wołyń". Premiera głośnego filmu Wojtka Smarzowskiego [WIDEO]

2016.10.06 18:06
Długo oczekiwany film "Wołyń" wchodzi na ekrany kin Helios w piątek (7.10). Opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej na Kresach Wschodnich.
"Wołyń". Premiera głośnego filmu Wojtka Smarzowskiego [WIDEO]
Fot: Krzysztof Wiktor
Do kin wchodzi film "Wołyń" Wojtka Smarzowskiego

Akcja filmu "Wołyń" rozpoczyna się wiosną 1939 r. w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku - Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 r. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.



W głównej roli występuje pochodząca z Suwałk Michalina Łabacz. Ponadto w filmie grają m.in. Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik, Jacek Braciak i Izabela Kuna.

Premierę ma też przygodowa produkcja "Osobliwy dom pani Peregrine". Podążając za wskazówkami, które zostawił mu ukochany dziadek, Jake odkrywa, że istnieje niezwykły świat poza czasem i przestrzenią, a w nim niezwykłe miejsce, zwane "Osobliwym domem pani Peregrine". Jake poznaje niesamowite moce mieszkańców domu i dowiaduje się, że mają oni potężnych wrogów. Wkrótce przekona się, że jeśli chce ocalić swych nowych przyjaciół, musi nauczyć się korzystać z "osobliwości", którą sam został obdarzony.



Wśród nowości jest też thriller "Dziewczyna z pociągu". Każdego dnia dokładnie o godz. 8.04 wsiada do podmiejskiego pociągu i jedzie do pracy w Londynie. Każdego dnia spotyka tych samych ludzi i mija te same domy. Obserwuje. Rachel to samotna, uzależniona od alkoholu kobieta. Podczas podróży zaczyna obsesyjnie podglądać pewną parę i snuć ich wymyśloną historię. Pewnego dnia odkrywa, że w obserwowanym przez nią domu wydarzyła się tragedia...



Do kina Forum wchodzą dwa nowe filmy. Pierwszy to "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham". Paweł Łoziński stworzył nad wyraz intymny dokument, poruszający wątki relacji międzyludzkich, których sami niejednokrotnie stajemy się częścią, lecz które rzadko stają się tematem naszych rozmów. To sztuka obserwacji, która odbywa się w jednym miejscu, grana na trzy role: matki, córki i terapeuty.



Drugim jest "Ostatnia rodzina" - głośny film o Beksińskich. Jego akcja zaczyna się w 1977 r., gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka Zofia wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie



Repertuar kin

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1042 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39