Wprowadzenie do technologii DisplayPort - co to jest i jak działa?

2024.04.12 09:51
Wybór kabli do monitora wcale nie jest taki łatwy, jak mogłoby się to wydawać. Wynika to z dość szerokiego wyboru różnego rodzaju rozwiązań. Faktem jest jednak, że od pewnego czasu coraz popularniejsza staje się technologia DisplayPort. Na czym polega ten standard i jak działa? Czym różni się od HDMI?
Wprowadzenie do technologii DisplayPort - co to jest i jak działa?
envato

Czym jest DisplayPort?

Technologia DisplayPort opracowana została w celu stworzenia standardu interfejsu wideo łączącego wyświetlacz z komputerem lub innym urządzeniem. Poza obrazem wysokiej jakości DisplayPort przesyła także dźwięk. Co ważne, obraz i dźwięk przesyłane są w tym samym czasie, co rozwiązuje problem konieczności posiadania dodatkowych kabli. Dziś technologia DisplayPort staje się standardem i powoli zastępuje starsze standardy, takie jak DVI, VGA czy też S-Video. DisplayPort cechuje się większą wydajnością, przepustowością i lepszą kompatybilnością. Technologia ta nie ma obecnie sobie równych w sferze komputerów, które łączone są z monitorami, projektorami, czy innymi wyświetlaczami. Warto dodać, że DisplayPort w dalszym ciągu jest rozwijane. Technologia wprowadzona została na rynek w 2006 roku i do dziś doczekała się już kilku wersji. Prace nad kolejnymi cały czas trwają. Najnowsza wersja DisplayPort 2.0 zapewnia szybkość transmisji danych 77,37 Gbit/s, umożliwia osiągnięcie częstotliwości odświeżania 144 Hz, a także obsługę wysokiego zakresu dynamicznego (HDR) w wyższych rozdzielczościach.


Czym DisplayPort różni się od HDMI?

Nierzadko DisplayPort mylony jest z HDMI. Wynika to z podobnej funkcji, jaką pełnią. Obie technologie służą do przesyłania obrazu i dźwięku wysokiej jakości z jednego urządzenia na drugie. Wiedzieć jednak trzeba, że oba rozwiązania różnią się od siebie i mają inne zastosowanie. Przede wszystkim różnią się swoją konstrukcją. Oba złącza mają inny kształt. Poza tym złącze DisplayPort wyposażone jest dodatkowo w blokadę utrzymującą kabel w porcie. Technologię DisplayPort i HDMI różni także specyfikacja techniczna. Złącze DisplayPort w porównaniu z HDMI zapewnia najwyższą wydajność przesyłania danych. Wynika to z dużo lepszej przepustowości. Innymi słowy, DisplayPort zapewnia możliwość transmisji większej ilości sygnału w tym samym czasie. Dlatego technologia DisplayPort dużo lepiej sprawdzi się w przypadku zestawów z większą ilością monitorów. Oba rozwiązania różni także sposób ochrony przepływu danych. DisplayPort wykorzystuje do tego celu technologię Advanced Encryption Standard (AES), która tworzy 128-bitowy algorytm zabezpieczający dane. Wspomnieć trzeba jeszcze o tym, że DisplayPort wykorzystuje inny rodzaj kanału pomocniczego (AUX channel). Kabel jest dwukierunkowy i zapewnia większą przepustowość danych.


Gdzie DisplayPort znajduje swoje zastosowanie?

Technologia DisplayPort to na pewno doskonały wybór dla graczy. Jeśli posiada się kartę graficzną i monitor obsługujący ten standard, to bez wątpienia warto postawić na kabel DisplayPort. Można bowiem wówczas liczyć na doskonałą przepustowość danych, co bezpośrednio wpływa na jakość obrazu i dźwięku w trakcie gry. DisplayPort sprawdzi się również w przypadku dużych stancji roboczych korzystających z większej liczby monitorów. Na takie rozwiązanie zdecydować powinni się także graficy, projektanci, czy edytorzy wideo. Mowa tu o pracy wymagające przesyłania z komputera na monitor dużych ilości danych z układu graficznego. W takim przypadku DisplayPort nie ma sobie równych.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1067 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39