Wybory uzupełniające przełożone. A co z prezydenckimi?

2020.04.16 16:59
Wojewoda po raz kolejny przełożył uzupełniające wybory samorządowe w 3 podlaskich gminach. Jednocześnie w tej chwili wszystko wskazuje na to, że odbędą się wybory prezydenckie. Prezydent Białegostoku komentuje, że to rząd bierze na siebie odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo zdrowotne Polaków.
Wybory uzupełniające przełożone. A co z prezydenckimi?
Fot: Grzegorz Chuczun

Przekładają wybory samorządowe

Wybory uzupełniające do rad gmin w czterech podlaskich miejscowościach nie odbędą się w najbliższą niedzielę.

- Termin, który był przeze mnie przesuwany ulega kolejnemu przesunięciu - poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wojewoda przełożył uzupełniające wybory samorządowe w gminach Rutki, Giby i Czeremcha z 19 na 26 kwietnia. Natomiast w Turośli głosowanie w ogóle nie odbędzie się.

- Zgłosił się tam jeden kandydat i w związku z tym nie przeprowadza się głosowania, ten kandydat wejdzie w skład rady - tłumaczy Paszkowski dodając, że komisja wyborcza będzie musiała jedynie sporządzić odpowiedni protokół w tej sprawie.

Kolejne przesunięcie wyborów uzupełniających w województwie podlaskim jest oczywiście związane z sytuacją epidemiologiczną i obowiązującymi zakazami dotyczącymi przemieszczania się i gromadzenia.

Co z bezpieczeństwem podczas wyborów prezydenckich?

Jednocześnie w tej chwili wszystko wskazuje na to, że odbędą się wybory prezydenckie. Choć wciąż nie ma szczegółowych przepisów je regulujących, aktualny jest pomysł przeprowadzenia ich korespondencyjnie.

Ze względu na zbliżający się ich termin Tadeusz Truskolaski, jako prezes zarządu Unii Metropolii Polskich, zwrócił się z prośbą do Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia o wytyczne dotyczące środków bezpieczeństwa dla ochrony wyborców, członków obwodowych komisji wyborczych, osób obsługujących komisje i wykonujących prace organizacyjne.

– W związku z tym, że nasze pytania pozostają bez konkretnej odpowiedzi, stwierdzamy, że Rząd i sejmowa większość dążąca do przeprowadzenia wyborów w obecnych okolicznościach biorą na siebie całkowitą odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo zdrowotne Polaków – komentuje Tadeusz Truskolaski.

W odpowiedzi na apel Unii Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas poinformował jedynie, że aktualnie zbierane są opinie, komentarze i uwagi instytucji eksperckich dotyczące procesu wyborów prezydenckich planowanych w trybie korespondencyjnym. Po ich zebraniu ma zostać przygotowany materiał wraz z analizą przekazanych opinii i stanowisk.

Hołownia apeluje o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

W czwartek, pochodzący z Białegostoku, niezależny kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia, przesłał do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obywatelski wniosek o zgodne z Konstytucją wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

- Mam do tego prawo, jako obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, na mocy art. 63 Konstytucji i kodeksu postępowania administracyjnego. Jako kandydat na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej mam obowiązek stać ramię w ramię z obywatelami – mówił Hołownia.

Zachęcał też wszystkich Polaków do składania takiego wniosku we własnym imieniu i wspólnego apelowania do premiera o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Jak twierdzi, uniemożliwi to manipulowanie przy Konstytucji z pobudek politycznych.

W Sejmie wydłużenie kadencji prezydenta

Również w czwartek na stronie sejmowej znalazł się projekt zmiany konstytucji autorstwa Porozumienia. Zawiera on jedną systemową zmianę: wydłużenie kadencji prezydenta do 7 lat, bez możliwości reelekcji.

- To najlepszy sposób na rozwiązanie dylematu, jakim jest zbliżający się termin wyborów prezydenckich - tłumaczył szef tego ugrupowania Jarosław Gowin.

Były wicepremier Jarosław Gowin podał się do dymisji 6 kwietnia. Tłumaczył, że zrobił to po tym, jak PiS odrzucił poprawkę do ustawy o głosowaniu korespondencyjnym wprowadzającą 3-miesięczne vacatio legis.

Redakcja
24@bialystokonline.pl
1525 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39