Wystawa wspomnień z dzieciństwa. Organizatorzy szukają wsparcia

2018.09.05 07:47
Pracownia Etnograficzna realizuje ciekawy projekt dotyczący tego, jak dawniej wyglądało życie dzieci i rodziców. Szukają jednak pomocy w sfinansowaniu działań.
Wystawa wspomnień z dzieciństwa. Organizatorzy szukają wsparcia
Fot: materiały prasowe

Dzieciństwo kiedyś a dzisiaj

Stowarzyszenie "Pracownia Entograficzna" im. Witolda Dynkowskiego to organizacja pozarządowa skupiająca etnografów i antropologów kultury. Zajmuje się badaniem i popularyzowaniem kultury tradycyjnej i współczesnej.

Od ponad roku realizuje projekt: "Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo", podczas którego zbierali historie dotyczące dzieciństwa i opieki nad dziećmi dawniej. Odwiedzili wybrane miejscowości położone w gminach Gródek i Michałowo, prosząc najstarszych mieszkańców o opowieść o tym, jak dawniej wyglądało życie dziecka: w co bawiły się dzieci, jakie miały obowiązki, jakie niebezpieczeństwa groziły najmłodszym, jakie były zwyczaje związane z dziećmi. Pytali także o doświadczenie bycia rodzicem: jak wyglądały porody, czym były "odwietki" i jak kobiety łączyły zajmowanie się niemowlęciem z pracą w polu czy gospodarstwie.

Zebrane historie i fotografie stały się podstawą do stworzenia wystawy ze zdjęciami i opowieściami, filmu, pokazującego jedną z rozmów, serii pocztówek ze starymi fotografiami oraz zabawki, inspirowanej dawnymi zabawami. Całość zwieńczył uroczysty finał, który odbył się w Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie.

Wiejskie wernisaże

Teraz jednak stowarzyszenie chce kontynuować inicjatywę i zorganizować plenerowe wystawy w miejscowościach, w których zbierano historię. Miałyby one zawisnąć na płotach. Wystawy łączyłby się oczywiście z wernisażami.

- Projekt niesie ze sobą ogromny potencjał. Stworzona wystawa przenosi oglądających w codzienność podlaskiej wsi z okresu przed i powojennego. Zebrany materiał stanowi dokumentację świata, który powoli znika z pejzażu regionu, wiedzy, która odejdzie wraz z najstarszym pokoleniem i historii, które mogły nigdy nie zostać wypowiedziane i wysłuchane. Jednocześnie wystawa jest wyrazem docenienia wiedzy i doświadczenia starszych pokoleń, a jej pozytywny odbiór wśród młodszych osób pokazuje, że takie opowieści mogą być ciekawe i inspirujące dla współczesnych rodziców i dzieci. W tym sensie wystawa zbliża do siebie różne pokolenia, zachęca do rozmowy i lepszego wzajemnego poznania – przekonują organizatorzy.

Na podstawie materiałów zgromadzonych w czasie badań, Stowarzyszenie przygotuje także ofertę edukacyjną i poprowadzi warsztaty w kilku szkołach podstawowych na Podlasiu.

Żeby jednak to wszystko się udało potrzebne są pieniądze. W 2018 roku projekt otrzymał częściowe dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak kwota dofinansowania jest niewystarczająca, aby zrealizować działania. Dlatego Stowarzyszenie rozpoczęło zbiórkę na portalu Odpal Projekt.

Na stronie można zapoznać się ze szczegółami projektu, możliwościami wsparcia oraz atrakcyjnymi nagrodami. Stowarzyszenie oferuje m.in. katalog wystawy, oprawione fotografie z projektu, herbatę Iwan Czaj czy wspólne ognisko.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1550 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39