"Z Archiwum" - wystawa w Ratuszu

dodane dnia: 2014-08-26 przez: dorotaj
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2014-09-04 - 2014-09-28
Zapraszamy na otwarcie wystawy "Z ARCHIWUM"

W ramach obchodów 70-lecia Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu zaprezentowane zostaną prace ze szkolnego archiwum: tkanina artystyczna, wyroby kowalskie, meble, galanteria drewniana, ceramika, biżuteria.

To już 70 lat!
Dwie najstarsze specjalizacje.
Dwa ginące już rodzaje rękodzieła artystycznego, cieszące się kiedyś niezwykłą popularnością. Przez wiele dziesięcioleci budowały i nadal budują popularność Liceum Plastycznego w regionie północno-wschodniej polski, środowisku akademickim i artystycznym.
To historia ludzi – uczniów i nauczycieli, których losy artystyczne i zawodowe ściśle wiążą się ze szkołą oraz uzyskanymi tu umiejętnościami i wiedzą.
To dobre wspomnienia bo dotyczą najpiękniejszych, beztroskich lat spędzonych w szkole.
To życiorysy paru pokoleń nauczycieli i uczniów supraskiego liceum.
Inspiracją do powstania tej przekrojowej wystawy jest chęć zaprezentowania szerszej publiczności prac będących kwintesencją unikatowego rękodzieła artystycznego jakim jest tkanina artystyczna i snycerstwo ale i obawa że umiejętności te nie przekazywane młodym pokoleniom zaginą bezpowrotnie. Prezentowane na tej wystawie prace, mają swój niepowtarzalny , indywidualny charakter i duszę. To często małe dzieła sztuki. Choć są one z założenia przedmiotami użytkowymi i dekoracyjnymi ich wartość tkwi głównie w kunszcie artystycznym. Wyjątkowość tych prac polega na tym iż ich twórcami byli młodzi, niezwykle zdolni i wrażliwi na piękno ludzie związani silnymi więzami emocjonalnymi z Podlasiem i jego kulturą. To była i jest ich siła.
Na wystawie prezentowane są prace ARCHIWALNE dwóch najstarszych specjalizacji: TKANINY ARTYSTYCZNEJ i SNYCERSTWA (wcześniej pamiątkarstwa). Przekrojowy charakter wystawy ukazuje ciągłość procesu dydaktycznego i twórczego. Pomimo zachodzących zmian dotyczących bazy materialnej, programów nauczania, sposobu myślenia itp. ich charakter jest trwały i niezmiennie od siedemdziesięciu lat tworzy historię supraskiego liceum.

Tkanina artystyczna - to specjalizacja która ma interdyscyplinarny charakter, a jej specyfika polega na przenikaniu się różnych działań plastycznych. Kształcenie w tej dyscyplinie głównie poprzez działania warsztatowe rozwija wiedzę z zakresu tkaniny artystycznej,
kształtuje wyobraźnię i wrażliwość na kolor, fakturę, formę i przestrzeń. W trakcie nauki uczeń poznaje, realizuje i wykorzystuje różnorodne techniki tkackie takie jak: dywan, gobelin, kilim, sumak, sejpak, brosz oraz techniki pokrewne jak: batik, aplikacja, malarstwo na jedwabiu, papier czerpany, filc. Młodzież uczy się zasad projektowania
i realizacji tkaniny artystycznej. Techniki klasyczne oraz mieszane wykorzystuje przy realizacji tkanin przestrzennych, miniaturze tkackiej lub działaniach reliefowych na płaszczyźnie.
Niestety coraz mniej jest specjalistów kontynuujących najstarsze i bardzo już rzadkie umiejętności tkackie. Współczesne trendy nawiązywania we wzornictwie, architekturze czy dekoracji wnętrz do ludowych tradycji rzemieślniczych np. tkackich, spowodowały duże zainteresowanie tą dziedziną sztuki w europie i na świecie. Bardzo wysoko ceni się obecnie specjalistów w tej dziedzinie na rynku pracy. Prace specjalizacji tkactwa artystycznego wykonane w różnych technikach łączą w harmonijny sposób umiejętności techniczne z dużą biegłością artystyczną oraz ogromną wyobraźnią autorów – uczniów którzy potrafili przełożyć wizję plastyczno – malarską na język przędzy i splotu tkackiego.
Prace specjalizacji snycerstwo to szeroki wachlarz przedmiotów użytkowych wykonanych przez uczniów w ramach zadań programowych na wszystkich
poziomach nauczania. Najstarsze z tych prac pochodzą z lat siedemdziesiątych kiedy to po utworzeniu nowej specjalizacji ,,pamiątkarstwo” w procesie ręcznej obróbki drewna powstawały formy inspirowane kultura materialna regionu. W tym tez czasie tworzyły się zręby szkolnego archiwum gdzie w ramach dokumentacji pracy kierunku prezentowano najbardziej wartościowe wytwory uczniowskiego talentu. Mijały lata zmieniały się programy nauczania, nazwy specjalizacji, a w nowym archiwum szkolnym na poddaszu pałacu przybywało wyróżniających się prac uczniowskich których na tej wystawie
znakomita część jest prezentowana. Oprócz prac z drewna możemy oglądać także prace z innych materiałów jak tkanina, metal, ceramika czy tez prace wykorzystujące
techniki mieszane. Ta różnorodność to obraz wielu lat pracy dydaktycznej nauczycieli specjalizacji, jej ewaluowania i poszukiwań twórczych.
Deski ze stylizowanym ornamentem roślinnym, wieszaki, guziki, solniczki, paski, biżuteria drewniana i metalowa, karnisze, łyżniki, stołki, zydle, skrzynie, parawany, stoły, lampy, płaskorzeźby i rzeźby to tematy zadań które tworzą obraz tej specjalizacji, jej bogata historie i dorobek.

Otwarcie wystawy o godzinie 17.00

Ratusz czynny jest dla zwiedzających codziennie
(oprócz poniedziałków i dni świątecznych)
- od 1 maja do 31 sierpnia
w godz. 10:00 - 17:00 - wtorek, środa, czwartek, sobota, niedziela
w godz. 10:00 - 18:00 - piątek
- od 1 września do 30 kwietnia
w godz. 10:00 - 17:00 - wtorek - niedziela
niedziela - wstęp bezpłatny na wystawy stałe

Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się
na 45 min. przed zamknięciem muzeum

CENY BILETÓW
bilet normalny 6 zł
bilet ulgowy 3 zł
bilet rodzinny 12 zł (dorośli i dzieci, maksymalnie 5 osób)

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze zgłoszenie
do Działu Promocji, Wystaw i Wydawnictw,
tel. 85 740-77-41, kom. 509 336 740
Miejsce imprezy
Białostocki Ratusz

1104 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39