8 stacji oraz ponad 180 km sieci. Polska spółka chce gazyfikować Podlasie

2017.05.13 13:51
Polska Spółka Gazownictwa chce gazyfikować nowe gminy, zwłaszcza na Podlasiu. PSG zamierza zrealizować w naszym regionie 8 inwestycji. Jest to ważna i dobra wiadomość, bowiem woj. podlaskie to najsłabiej zgazyfikowany rejon w kraju.
8 stacji oraz ponad 180 km sieci. Polska spółka chce gazyfikować Podlasie
Fot: Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem
Otwarcie Placówki Gazowniczej w Wysokiem Mazowieckiem (8 maja)

Z paliwa gazowego korzystają odbiorcy indywidualni oraz przedsiębiorstwa. Gazem ziemnym opalane są miejskie kotłownie, które są dostawcami ciepła dla prawie całego budownictwa wielorodzinnego. Tak jest w tym momencie w Wysokiem Mazowieckiem, które jest zgazyfikowane i to w 100%. Niestety takim wynikiem może pochwalić się niewiele podlaskich samorządów. Ogólnie woj. podlaskie jest najsłabiej zgazyfikowanym rejonem w Polsce. Na 118 gmin zgazyfikowane są jedynie 23, czyli 19% wszystkich.

Pojawiła się jednak optymistyczna wiadomość. Polska Spółka Gazownictwa (największa spółka grupy kapitałowej PGNiG) zamierza gazyfikować nowe gminy, w tym nasze samorządy. W woj. podlaskim zostały podpisane 62 listy intencyjne na rzecz przyłączeń do sieci gazowniczej kolejnych gmin.

Do 2022 r. PSG chce przeznaczyć na przebudowę systemu gazownictwa w Polsce ponad 11 mld zł. W Podlaskiem przedsiębiorstwo zrealizuje 8 dużych tematów inwestycyjnych, wartych ponad 360 mln zł. Dzięki temu przybędzie 8 stacji gazowych oraz ponad 180 kilometrów sieci. Spółka wykona między innymi przyłączenie do sieci SGT (System Gazociągów Tranzytowych) Jamał – Europa w Zambrowie, przebudowę gazociągu białostockiego, zbuduje sieć gazową w Bielsku Podlaskim oraz stacje LNG na terenie gmin Grajewo-Wołów, Mońki, Augustów, Czyżew i Hajnówka.

Oprócz inwestycji w infrastrukturę Polska Spółka Gazownictwa uruchamia również klasę patronacką o kierunku technik gazownictwa w Zespole Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa w Białymstoku. W tej chwili trwa rekrutacja uczniów, których w pierwszej klasie ma być 29. To pierwszy i zarazem jedyny taki kierunek kształcenia w regionie. Po 4 latach nauki uczniowie będą mieć możliwość zatrudnienia w Oddziale Zakładzie Gazowniczym w Białymstoku.

Mowa o instytucji, która zarządza prawie 1800 km sieci wysokiego i średniego ciśnienia, 17 stacjami wysokiego ciśnienia oraz 29 stacjami II stopnia. We wszystkich jednostkach PSG na Podlasiu pracują obecnie 184 osoby, a zgodnie z planem etatyzacji ma ich być 229, co oznacza utworzenie w ciągu 3 lat 45 nowych miejsc pracy.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1285 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39