97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

2015.11.11 00:00
Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada obchodzimy 97. rocznicę tych wydarzeń.
97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma "ich". Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało - tymi słowami opisał Jędrzej Moraczewski radość Polaków z odzyskania niepodległości.

Choć odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, to właśnie 11 listopada oficjalnie zakończono I wojnę światową, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości.

W latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Rangę święta państwowego nadano im dopiero w 1937 r. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I wojny światowej oraz upamiętniać Józefa Piłsudskiego.

W latach 1939–1945 jawne obchodzenie polskich świąt państwowych było niemożliwe. Robiono to jedynie konspiracyjnie, głównie w ramach małego sabotażu. Po wojnie ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski na 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN.

Święto Niepodległości obchodzone w dniu 11 listopada zostało przywrócone w 1989 r. W 1997 r. Sejm podjął uchwałę głoszącą m.in.: Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie - obcą naszej tradycji - podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę.

Formalnie rzecz biorąc 11 listopada 1918 r. Białystok nie odzyskał niepodległości. Stacjonowały tu wojska niemieckie jeszcze do lutego 1919 r. Dopiero wówczas miasto zaczęło świętować niezależność wraz z całym krajem.

O obchodach Narodowego Święta Niepodległości:
Oficjalnie, ale też koncertowo i na sportowo. Obchody Święta Niepodległości w Białymstoku

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

873 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39