Album "IKONY ROSYJSKIE Tematy. Arcydzieła" w Ratuszu

dodane dnia: 2016-11-21 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-11-29
Zapraszamy na spotkanie promocyjne albumu IKONY ROSYJSKIE Tematy. Arcydzieła autorstwa Natalii Majorowej i Genadija Skokowa.

Podczas spotkania wykład na temat ikonografii Chrystusa wygłosi ks. Jerzy Tofiluk, Rektor Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, a o najpiękniejszych ikonach rosyjskich w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku opowie Ewa Zalewska z Muzeum Ikon w Supraślu. Spotkanie poprowadzi Andrzej Lechowski, Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Ikony rosyjskie Tematy. Arcydzieła
Natalia Majorowa, Genadij Skokow

Ikony są wyjątkowe. Są przedmiotem kultu i sztuki. Podlegają własnym regułom i wymagają szczególnego stosunku – zarówno ze strony artysty, jak i odbiorcy. Dla człowieka wierzącego ikona jest obiektem czci, jest święta, bowiem dzięki niej człowiek odnajduje duchową więź z Bogiem i jego świętymi. Jednak rosyjskie ikony to także specyficzny rodzaj sztuki, przedstawiający całościowo ujęty, bardzo różnorodny i precyzyjnie zorganizowany świat duchowości. Piszący ikony, wierząc w głęboki sens tego, co tworzą, wkładają w tę twórczość-modlitwę, całą moc swego talentu i duszy. Pochylając się nad deską, stają się pośrednikami między Ziemią a Niebem, dzięki którym to, co boskie przyjmuje postać ziemską.
Sztuka tworzenia ikon rządzi się własnymi prawami i wymaga specjalnego traktowania przez artystę i widza. Do Rosji kanon pisania świętych obrazów przywędrował wraz z chrześcijaństwem z Bizancjum. Album Ikony rosyjskie. Tematy. Arcydzieła zawiera 800 ikon najwybitniejszych artystów, takich jak Andrej Rublow, Teofan Grek, Dionizy, Nikitin Gurij, Chromoj Siemon, i wiele arcydzieł anonimowych twórców. Autorzy podzielili cały materiał na poszczególne tematy ikonograficzne: Trójca Święta, Ojcostwo, Zbawiciel nie ludzką ręką uczyniony, Matka Boska, Boże Narodzenie, Wniebowstąpienie, Chrystus, Święci…
Ten wyjątkowy album prezentuje najcenniejsze skarby, które przetrwały inwazję Mongołów, wojny i rewolucje, i w prosty sposób opisuje ich bogatą symbolikę. Znajdziecie w nim obiekty pochodzące nie tylko z największych muzeów, jak Muzeum Kremla, Galeria Trietiakowska, Muzeum im. Andreja Rublowa w Moskwie czy Muzeum Rosyjskie i Muzeum Historii Religii w Sankt Petersburgu, ale także z tych mniej znanych placówek całej Rosji: z Nowogrodu Wielkiego, Permy, Jarosławia, Krasnodarska, Omska, Kurgańska, Sołowyczegodzka, Lipiecka, Jegoriewska, Kiżi, Czerpowiec, Mikołajajewa...

Godz. 18.00
Miejsce imprezy

1273 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39