Arslanbek Salimov brązowym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów

2023.08.22 12:03
Stolica Jordanii - Amman - była gospodarzem Mistrzostw Świata Juniorów w zapasach w stylu klasycznym. Na imprezie tej kapitalnym wyczynem popisał się Arslanbek Salimov z KS-u Wschód, który stanął na najniższym stopniu podium.
Fot: United World Wrestling

Mistrzostwa Świata Juniorów w Jordanii były bardzo wymagające. Ponad 40-stopniowy upadł wymusił bowiem na sztabach trenerskich i samych zawodnikach wiele taktycznych zmian, ale ostatecznie wysokie temperatury nie zdołały pokrzyżować planów Arslanbeka Salimova. Przedstawiciel białostockiego KS-u Wschód w pierwszej walce pokonał aktualnego wicemistrza Europy, byłego mistrza Europy i wicemistrza świata sprzed roku Gruzina Nika Broladze, a następnie okazał się on lepszy od aktualnego brązowego medalisty mistrzostw Azji i ubiegłorocznego wicemistrza Azji - Kazacha Azisa Gassymova.

Później Salimov uległ nieznacznie brązowemu medaliście mistrzostw Europy, którym jest Ormianin Gaspar Terteryan, po czym przedstawiciel KS-u Wschód zwyciężył w repasażach ze Szwajcarem Sayą Brunnerem i wygrał upragnioną walkę z Finem Nestorim Manillą, dzięki czemu na szyi Arslanbeka zawisł brązowy medal mistrzostw świata juniorów (kategoria 67 kg).

To drugi krążek zawodnika z Podlasia w tego typu rywalizacji w historii. Wcześniej - w 1989 r. - złoto w kategorii 48 kg zdobył podczas MŚJ pochodzący z Grajewa Krzysztof Czyżewski.