Będzie mural i festiwal muzyczny. Białystok uczci pamięć Ludwika Zamenhofa

2016.12.05 18:01
W przyszłym roku przypada 100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto. Białostockie środowisko esperantystów oraz miejskie instytucje kultury planują szereg wydarzeń upamiętniających twórcę esperanto.
Będzie mural i festiwal muzyczny. Białystok uczci pamięć Ludwika Zamenhofa
Fot: Anna Dycha
Pomnik Ludwika Zamenhofa

Ludwik Zamenhof, wychowywany w narodowościowym i językowym tyglu jakim był Białystok w latach jego młodości, od dziecka pracował nad jednym wspólnym dla wszystkich językiem. Chciał, aby ten język sprzyjał dyskusji, wymianie myśli i poglądów, i był łatwy w nauczeniu. Język esperanto uzyskał dość szybko niezwykłą popularność. Tak jest do dzisiaj i popularność ta wciąż rośnie.

Inscenizacja, mural i przewodnik

- 14 kwietnia 2017 r. przypada 100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa. To dobra okazja, aby przypomnieć tę wybitną postać, twórcę najpopularniejszego i najbardziej rozpowszechnionego na świece sztucznie stworzonego języka - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. - Przygotowaliśmy już wstępny projekt działań i wydarzeń poświęconych Zamenhofowi.

To kilkanaście wydarzeń zaplanowanych we współpracy z miejskimi placówkami kultury, białostockimi - i nie tylko - twórcami. W ramach tych wydarzeń w Białymstoku ma powstać m.in. mural Esperanto - wielkie malowidło wykonane przez młodych artystów pochodzących z Białegostoku. Zaplanowano także inscenizację przyjazdu do Białegostoku uczestników 19. Światowego Kongresu Esperanto (odbył się w 1927 r.), zostanie również wydany reprint pierwszego przewodnika po Białymstoku w języku esperanto, opracowanego przez Jakuba Szapiro w 1923 i 1931 r.

Wśród wydarzeń jest też festiwal muzyki wykonywanej w języku esperanto i przez esperantystów, a także warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży. Zostanie wydana płyta i zbiór poezji Wiesława Kazaneckiego w języku esperanto, a w Teście Wiedzy o Historii Białegostoku znajdzie się część poświęcona twórcy esperanto. Białostocki Teatr Lalek planuje spektakl w międzynarodowym języku.

Będzie Rok Zamenhofa?

Przemysław Wierzbowski, prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, przypomina, że w przyszłym roku przypadają inne ważne dla esperantystów rocznice.

- W lipcu obchodzimy 130. rocznicę powstania esperanto. Z kolei 29 października przypada 120. rocznica urodzin Jakuba Szapiro - dziennikarza i esperantysty. Reprint właśnie jego przewodnika po Białymstoku planujemy wydać w esperanto, języku polskim i angielskim. Zestawimy w nim przedwojenne miejsca ze współczesnymi - mówi Wierzbowski.

Dodaje, że we współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury i Polskim Związkiem Esperantystów zostanie w naszym mieście zorganizowany Polski Kongres Esperancki. W wydarzeniu wezmą udział esperantyści z całego kraju i zagranicy. W planach jest także wydanie książki kucharskiej z przepisami z miasta i regionu, które nawiązywać będą do tradycji przedwojennej.

Ponadto prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zwrócił się do Rady Miasta Białegostoku z wnioskiem o przyjęcie stanowiska w sprawie ogłoszenia roku 2017 - Rokiem Ludwika Zamenhofa. Wprawdzie ogłoszono już Rok Józefa Piłsudskiego, jednak włodarz miasta nie widzi przeszkód, by patronów było kilku. Przypomina, że UNESCO ogłosiło rok 2017 na całym świecie Rokiem Zamenhofa.

Wiceprezydent Rafał Rudnicki informuje, że powstaną gadżety upamiętniające Ludwika Zamenhofa. Białystok odwiedzą bowiem goście m.in. z Warszawy. Miasto ogłosi także konkurs dla organizacji pozarządowych na wsparcie działań upamiętniających twórcę esperanto. Do rozdysponowania ma być 100 tys. zł.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1057 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39