Blask trąbki - Koncert symfoniczny

dodane dnia: 2020-01-21 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Blask trąbki - Koncert symfoniczny
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2020-01-24
Styl gry mieszkającego w Polsce amerykańskiego trębacza Gary’ego Guthmana sprawił, że jest jednym z najbardziej znanych trębaczy. Występował jako solista ze wszystkimi największymi orkiestrami symfonicznymi w Kanadzie i USA oraz z takimi gwiazdami, jak: Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones, Paul Anka, Johnny Mathis i Bee Gees. Gary Guthman podąża śladem Marsalisa, łącząc jazz z klasyką, idzie też w ślady Gershwina, który u szczytu kariery kompozytora piosenek i jazzowych standardów, zapragnął dołączyć do twórców koncertów i oper. Światowa premiera prezentowanego w piątek I Koncertu na trąbkę miała miejsce zaledwie dwa tygodnie temu w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Tym razem trębacz wystąpi z Orkiestrą i Chórem OiFP pod dyrekcją Marty Gardolińskiej, która w 2016 r. otrzymała wyróżnienie i specjalną nagrodę od orkiestry Opery i Filharmonii i Podlaskiej w ramach VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Została też wyróżniona prestiżowym tytułem Associate Fellow oraz stypendium fundacji Marin Alsop, Taki Concordia Conducting Fellowship, promującej najlepsze kobiety dyrygentki. Jest również laureatką konkursu „Wybitny Polak w Austrii” 2016 w kategorii Kultura.

KONCERT SYMFONICZNY „BLASK TRĄBKI”
Miejsce: Sala koncertowa przy ul. Podleśnej 2

Godz. 19.00

Artyści:
ORKIESTRA I CHÓR Opery i Filharmonii Podlaskiej
MARTA GARDOLIŃSKA - dyrygent
GARY GUTHMAN - trąbka
VIOLETTA BIELECKA - przygotowanie chóru

Program:

DYMITR SZOSTAKOWICZ (1906-1975)
„Tea for Two”

GARY GUTHMAN (ur. 1952)
I Koncert na trąbkę

El Provocateur
La Fontana
The Race

*
GUSTAV HOLST (1874–1934)
„Planety” op. 32 – suita na wielką orkiestrę symfoniczną

1. Mars, zwiastun wojny
2. Wenus, zwiastunka pokoju
3. Merkury, skrzydlaty posłaniec
4. Jowisz, zwiastun radości
5. Saturn, zwiastun starości
6. Uran, mag
7. Neptun, mistyk

MARTA GARDOLIŃSKA

Kształciła się u tak wybitnych muzyków jak P. Eötvös, S. Young, B. Haitink, M. Stringer, G. Meier, Y. Yuhasa, K. Leitner, E. Ortner czy M. Alsop, w prestiżowych instytucjach muzycznych Europy i Stanów Zjednoczonych, m.in. w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Universität für Musik und Darstellende Kunst, Cabrillo Music Festival w Santa Cruz (USA) i Pierre Monteux School for Conductors and Orchestral Musicians w Maine (USA). Wśród sal, w których dyrygowała znalazły się Konzerthaus i Goldener Saal Musikverein w Wiedniu, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Opera Szczecińska, Teatro Peón Contreras w Meridzie w Meksyku i Festspielhaus w Füssen. Marta Gardolińska jest również doceniana na konkursach dyrygenckich w kraju i za granicą. W 2015 r. zakwalifikowała się do półfinału Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Antal Doráti w Budapeszcie, a w 2016 r. otrzymała wyróżnienie i specjalną nagrodę od Orkiestry Opery i Filharmonii i Podlaskiej podczas VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku oraz Trzecią Nagrodę i nagrodę specjalną od orkiestry na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Felixa Mendelssohna w Salonikach. Była finalistką XV edycji warsztatów Kritisches Orchester w Berlinie w 2017 roku i półfinalistką I Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Hong Kongu. Została wyróżniona prestiżowym tytułem Associate Fellow oraz stypendium na lata 2017-2019 fundacji Marin Alsop „Taki Concordia Conducting Fellowship”, promującej najlepsze kobiety dyrygentki. Jest również laureatką konkursu „Wybitny Polak w Austrii” 2016 w kategorii Kultura. We współpracy z zespołami, Marta Gardolińska kładzie szczególny nacisk na szacunek do muzyków i kameralny aspekt muzykowania. Za zadanie stawia sobie raczej inspirować i motywować do osiągania wspólnych celów niż nakazywać. Dzięki takiemu podejściu, wykonania pod jej batutą są szczere i prawdziwie angażujące.

GARY GUTHMAN

Urodził się w Portland w stanie Oregon, USA. Rozpoczął naukę gry na trąbce w wieku 9 lat. Przeszedł klasyczny cykl studiów muzycznych. Do grona jego mistrzów należeli J. Dalby, J. Johnson, J. Smith i niedawno odeszły na emeryturę (po 38 latach!) pierwszy trębacz Orkiestry Symfonicznej Stanu Oregon F. Sautter. We wczesnych latach siedemdziesiątych Gary Guthman wyemigrował do Kanady gdzie wygrał przesłuchania na pozycję pierwszego trębacza w Edmonton Symphony Orchestra a jego wyjątkowy styl gry sprawił, że szybko stał się najbardziej znanym trębaczem w tym kraju. Występował jako lider big bandów w ponad stu wyemitowanych przez telewizję programów ITV In Concert, a także w licznych słuchowiskach radiowych i ścieżkach dźwiękowych do filmów. Koncerty z Tomem Jonesem i Paulem Anką były emitowane wielokrotnie w kanadyjskiej telewizji. Występował także jako solista ze wszystkimi największymi orkiestrami symfonicznymi w Kanadzie. Koncertował również z orkiestrami w USA. Gary Guthman przez wiele lat uprawiał działalność pedagogiczną prowadząc klasy trąbki w University of British Columbia, Grant MacEwan Community College, Red Deer College w Kanadzie. Prowadził także wiele kursów mistrzowskich oraz był liderem licznych zespołów jazzowych. Dał wiele wykładów improwizacji jazzowej na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Został uznany przez krytyków amerykańskich za jednego z najpopularniejszych trębaczy-solistów naszych czasów. W 2002 r. został uhonorowany doroczną nagrodą krytyki amerykańskiej jako solista i równocześnie aktor rewii muzycznej Forewer Swing, która przez 2 lata z wielkim sukcesem odbywała tourne po USA. Jest wykonawcą, autorem, producentem i aranżerem czterech wielkich projektów muzycznych: A Tribute to Harry James, The Trumpet Greats, Swing, Swing, Swing oraz Master and Margarita (napisane dla harfistki Małgorzaty Zalewskiej w 2007 r.), z którymi podróżuje po całym świecie. W czerwcu 2004 r. odbyła się premiera jego produkcji „Swingmatism”, która przez 10 wieczorów uświetniała Vancouver Jazz Festival w Kanadzie. Gary Guthman występował w big bandach, takich jak: Stan Kenton, Louis Bellson, Dorsey Brothers Big Band, Clark Terry oraz Bee Gees. W ciągu przeszło 30 lat swojej muzycznej kariery Gary Guthman występował jako solista z ok. 200 orkiestrami symfonicznymi na kilku kontynentach, lecz najwyżej ceni sobie występ z New York Pops Orchestra w słynnej sali Carnegie Hall w Nowym Jorku na osobiste zaproszenie Skitcha Henderssona, założyciela i wieloletniego dyrektora New York Pops. Odkąd przeniósł się do Europy zagrał ponad 100 koncertów ze swoimi formacjami "Gary Guthman Quartet" i "The New Swing Orchestra". Najnowszy projekt jego kwartetu jazzowego to album „Solar Eclipse”. Gary Guthman gra na trąbkach firmy Joseph Marcinkiewicz.

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline

953 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39