„Czar włoskich karnawałów” - koncert symfoniczny

dodane dnia: 2016-12-20 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
„Czar włoskich karnawałów” - koncert symfoniczny
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2017-02-03
Zapraszamy na koncert symfoniczny „Czar włoskich karnawałów”, który przeniesie nas w klimat rozbawionych włoskich miast.

Wystąpią:

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Rafał Jacek Delekta – dyrygent
Marianna Żołnacz – flet

RAFAŁ JACEK DELEKTA

Urodzony w Krakowie w 1957 roku. Ukończył studia w 1981 roku w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury prof. J. Katlewicza. Doskonalił się na kursach pod kierunkiem prof. L. Somogyi i H. Rillinga. Zadebiutował jako dyrygent w Operze Krakowskiej w 1980 roku. Specjalizuje się w muzyce wokalno-instrumentalnej i wszelkich formach teatru muzycznego. Przygotował 30 własnych premier w repertuarze od G.B. Pergolesiego i W.A. Mozarta, poprzez G. Verdiego i G. Pucciniego, a na A.L. Webberze czy L.E. Larssonie skończywszy. Zadyrygował dotąd ponad 3 tys. spektakli. Prowadzi również ożywioną działalność koncertową z orkiestrami w Polsce i za granicą. Dyrygował m.in. orkiestrą Sinfonia Varsovia, również jako współpracownik Y. Menuhina. Nagrywa dla Radia i TVP. Jego repertuar obejmuje zarówno utwory klasyczne (od A. Vivaldiego po prawykonania muzyki współczesnej), jak i muzykę filmową i teatralną (Z. Konieczny, J.K. Pawluśkiewicz, W.K. Korcz). Zadyrygował dotąd ponad 500 koncertami. Solistami jego koncertów byli G. Zhyslin, K.A. Kulka, K. Jakowicz, D. Stabrawa, W. Kwaśny, T. Shebanowa, J. Olejniczak, A. Marks, K. Gekic, S. Drzewiecki, S. Marcovitch, E. Towarnicka i wielu innych. Jest profesorem Akademii Muzycznych w Krakowie i Gdańsku. Kieruje Katedrą Dyrygentury krakowskiej Akademii. Prowadzi zajęcia dyrygentury i przedmiotów pokrewnych oraz współpracuje z orkiestrami akademickimi. W okresie 2005–2012 piastował funkcję Dziekana Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej a w latach 2012–2016 Prorektora ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracuje jako profesor wizytujący z uczelniami zagranicznymi (m.in. Royal Academy of Music, Ningbo University, Mahidol University) oraz prowadzi mistrzowskie kursy dyrygenckie (m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej).

MARIANNA ŻOŁNACZ
Naukę gry na flecie rozpoczęła w wieku 7 lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. M. Peradzyńskiej-Filip. Od 2015 roku jest również studentką Uniwersytetu Muzycznego „Mozarteum” w Salzburgu w klasie prof. M.M. Koflera. Jest laureatką ponad 40 konkursów krajowych oraz międzynarodowych, w tym sześciu nagród Grand Prix. Do najważniejszych osiągnięć należą: I nagroda na V Międzynarodowym Konkursie na Flet Solo „Il Flauto Ricercato” (Łódź, 2016), II nagroda na X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka (Dąbrowa Górnicza, 2016), nagroda specjalna – koncert w roli solistki wraz z Polską Orkiestrą „Sinfonia Iuventus” – w finale konkursu Młody Muzyk Roku (Warszawa, 2016), I nagroda na IV Ogólnopolskim Konkursie Fletowym (Bielsko-Biała, 2016), III nagroda na IX Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. D. Cimarosa (Aversa, 2015), wyróżnienie na 67. Międzynarodowym Konkursie „Praska Wiosna” (Praga, 2015), Grand Prix Międzynarodowego Studenckiego Konkursu Fletowego (Ittervoort, 2014), I nagroda na 26. Międzynarodowym Konkursie Fletowym Młodych (Bukareszt, 2014), zwyciężczyni główki Lafin na Sir James Galway Festival (Weggis, 2013), Grand Prix III Międzynarodowego Konkursu Fletowego „Flautiada” (Bratysława, 2013). Koncertowała dwukrotnie w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2013 roku wykonywała Koncert e-moll S. Mercadantego z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją M. Krajčiego w Bratysławie. W 2014 roku wykonywała Koncert d-moll C.Ph.E. Bacha z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją G. Ménesi w Filharmonii w Koszycach. W 2015 wykonywała Koncert na flet i orkiestrę J. Iberta z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją M. Diakun w Filharmonii w Koszycach. W sierpniu 2015 zagrała recital wraz z prof. M.M. Koflerem i R. Kofler w Liebenbergu. W kwietniu 2016 wraz z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją M. Klauzy wykonała III część Koncertu na flet i orkiestrę J. Iberta. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach u takich mistrzów jak: Sir J. Galway, U. Janik, Ph. Benoit, H. Schmeiser, L. Długosz, C. Jans, G. Hinze, A.C. Heinzmann, A. Wierzbiński, R. Aitken, P.Y. Artaud, B. Świątek-Żelazna, G. Sandvik, J.E. Schau, D. Gavric.

Program:

Robert Schumann (1810–1856)
Fragmenty z „Karnawału” op. 9 (arr. M. Ravel)

Jacques Ibert (1890–1962)
Koncert fletowy
I. Allegro
II. Andante
III. Allegro scherzando

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
IV Symfonia A-dur op. 90 „Włoska”
I. Allegro vivace
II. Andante con moto
III. Con moto moderato
IV. Saltarello: Presto

Godz. 19.00
Miejsce: Sala koncertowa, ul. Podleśna 2

Bilety: normalny 35zł, ulgowy 28zł, studencki 20zł, szkolny 15zł

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline

1103 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39