Debata na temat dostępu do broni

dodane dnia: 2018-02-22 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2018-02-26
Jak powinien być uregulowany w Polsce dostęp do broni palnej?

Jest to kwestia dyskutowana nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Najbardziej znamy kontrowersje wobec kwestii dostępu w kontekście tragicznych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych. W Polsce temat ten również pojawia się co pewien czas, zwłaszcza ostatnio przy okazji próby zmiany ustawy regulującej dostęp do broni w naszym kraju.
Czy w Polsce łatwo uzyskać dostęp do broni czy raczej trudno? Kto o tym decyduje i według jakich kryteriów pozwolenie na broń jest wydawane? Jakie są konsekwencje ułatwienia dostępu do broni – czy na pewno powoduje to więcej przestępstw z użyciem broni? Chcemy znaleźć odpowiedzi na te pytania odwołując się do wiedzy ekspertów i do danych Policji.
W gronie ekspertów są osoby, które zajmują się strzelnictwem sportowym, propagują budowanie strzelnic, z których mogą korzystać mieszkańcy. Nasi eksperci mają jednak bardzo zróżnicowane poglądy na temat koniecznych regulacji w dostępie do broni. Warto więc przysłuchać się ich argumentom. W spotkaniu wezmą udział również przedstawicielki Komendy Wojewódzkiej Policji, z Sekcji Pozwoleń na Broń.

Eksperci:
1) Leszek Karlik anglista, tłumacz specjalizujący się m.in. w tematyce wojskowości, techniki militarnej i broni palnej. Publicysta, autor
tekstów publikowanych w Żołnierzu Polskim i Gazecie Wyborczej. Działacz partii Razem od jej powstania, zwolennik polityki opartej na dowodach. Prywatnie motocyklista i strzelec sportowy.
2) Tadeusz Bieniewski. Strzelec sportowy i kolekcjoner broni. Prezes Podlaskiego Stowarzyszenia o charakterze Kolekcjonerskim i Strzeleckim PSKS Szwadron, instruktor strzelectwa sportowego, sędzia strzelectwa sportowego klasy I, długoletni działacz na rzecz rozwoju sportu strzeleckiego i kolekcjonerstwa broni.
3) dr hab. Daniel Boćkowski – profesor UwB, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego w Instytucie Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białystoku, profesor nadzwyczajny w Pracowni Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN w Warszawie. Badacz zagrożeń bezpieczeństwa (fundamentalizm religijny, terroryzm) oraz współczesnego świata islamskiego (MENA)
4) Piotr Lussa Pomysłodawca i współtwórca Fundacji Okno na Wschód założonej w 2008 roku, od 2009 roku współpracownik Fundacji Republikańskiej, od 2015 roku członek Rady Nadzorczej Podlaskiego Instytutu Rzeczpospolitej Suwerennej, od 2016 roku członek Rady i koordynator regionalny na Podlasie Polskiego Towarzystwa Gospodarczego. W latach 2012-2017 pomysłodawca i współtwórca Pro4) jektu Zaścianek. Rekonstruktor historyczny i kulturowy XVI/XVII wieku, neosarmata.

Debata jest częścią działań Fundacji SocLab podejmowanych w ramach międzynarodowego projektu „Budowanie konstruktywnego dialogu w Europie Centralnej”. W trakcie cyklu debat będą poruszane ważne i kontrowersyjne tematy, które są powszechnie dyskutowane w przestrzeni publicznej i często wiążą się z polaryzacją opinii, z konfliktem.

Godz. 17.00.
Spotkanie jest bezpłatne i otwarte dla publiczności.
Miejsce imprezy
Białystok, Centrum Aktywności Społecznej, ul. św. Rocha 3

1112 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39